Eismas

2018.04.22 19:04

Įspėja saugotis šiukšliavežių

Neretas eidamas į darbą arba parduotuvę su savimi pasiima ir susikaupusių šiukšlių maišą. Tačiau net ir toks kasdienis veiksmas gali pasibaigti tragedija, nes siauromis gatvėmis ir ankštais daugiabučių kiemais atbulomis judantiems šiukšliavežiams labai sunku pastebėti pėsčiuosius, ypač judančius važiuojamąja kelio dalimi.

Šiukšles vežantys sunkvežimiai yra didelės transporto priemonės ir natūralu, kad jų vairuotojams tenka daug ir sudėtingai laviruoti. Kas nutinka, kad pėstieji kartais pakliūva po šiukšliavežio ratais, pasakoja Lietuvos transporto saugos administracijos Transporto veiklos priežiūros departamento, Klaipėdos skyriaus specialistas Laurynas Jovaišas.

„Taip yra, kad šios didelės transporto priemonės į kiemą dažniausiai įvažiuoja atbuline eiga, todėl vairuotojai gali nepastebėti pėsčiųjų, kurie yra už automobilio galo. Važiuojant į priekį situacija kur kas geresnė, bet važiuojant atbuline eiga tai yra sudėtingas manevras“, – pagrindinę aplinkybę įvardija L. Jovaišas.

Tokios nelaimės nutinka itin retai, tačiau gali pasibaigti mirtimi. Pavyzdžiui 2011-iais partrenktas šiukšliavežio žuvo vienas žmogus, kitas buvo sužalotas. 2013-aisiais taip pat nutiko viena tragiškai pasibaigusi nelaimė. Paskutinis atvejis užfiksuotas praėjusiais metais, kai gyvenamųjų namų kvartale buvo partrenkta ir sunkiai sužalota moteris. Kaip teigia L. Jovaišas, šiuo atveju aplinkybės susiklostė taip, kad tiek vairuotojas, tiek pėsčiasis nesiėme visų saugumo priemonių.

„Šiukšliavežis važiuodamas atbuline eiga gyvenamųjų namų kvartale viršijo leistiną greitį ir moteris netikėtai išėjo iš savo kiemo į kelią, nepastebėjo šiukšliavežio. Ji buvo partrenkta“, – detalesnes įvykio aplinkybes įvardijo L. Jovaišas.

Dažnas šiukšliavežis važiuodamas atbuline eiga skleidžia perspėjimo signalą, todėl pėstieji tokį automobilį gali ne tik pamatyti, bet ir išgirsti. Dar naujesni automobiliai gali turėti ir galinio vaizdo stebėjimo kamerą bei atstumo jutiklius, kurie padeda vairuotojui geriau orientuotis aplinkoje. Vis gi, kaip pažymi L. Jovaišas, visos šios priemonės nėra privalomos – jos tik rekomendacinės. Todėl šiukšliavežių vairuotojai raginami būti atidesni ir neprarasti budrumo, o pėstieji taip pat visada turėtų apsidairyti ir atkreipti dėmesį, kad šiukšliavežis, ypač važiuodamas atbuline eiga, gali būti potencialus pavojaus šaltinis, todėl šalia tokios transporto priemonės reikėtų elgtis atidžiau ir atsargiau.

Parengė Vytenis Kudarauskas