Naujienų srautas

Eismas2018.03.23 14:12

Sinoptikė: apie plikledį kelininkai buvo perspėti iš anksto

Apie plikledį ir apskritai visas orų sąlygas net kelis kartus per dieną informuojamos atitinkamos institucijos, LRT RADIJUI sako sinoptikė Izolda Marcinonienė. Anot jos, tarnybos netgi gauna specialiai jiems paruoštą orų prognozę, o ne tą, kuri pateikiama eiliniams piliečiams. „Dar vienas dalykas, trečiadienį girdėjau kelininkai ar „Grindos“ atstovai sakė – oro temperatūra teigiama. Taip, oro temperatūra teigiama, bet juk ne ore plikledis susidaro“, – atkreipia dėmesį sinoptikė.

– Ar prognozavote trečiadienio chaosą sukėlusią plikšalą?

– Taip. Mes bendradarbiaujame su kelininkais, priešgaisrine gelbėjimo tarnyba ir net Automobilių kelių direkcijai penkis kartus per dieną tiksliname prognozę. Tai ne ta prognozė, kurią gauna visi eiliniai piliečiai. Yra sudaryta sutartis.

Buvo duota informacija ir apie lijundrą, ir plikledį, ir ypač pabrėžta, kad rytiniuose rajonuose, Vilniuje, tai bus. Tiesiog nepasiruošta. Turbūt [kelininkai] galvojo, kad tiesiog vis lyja ir lyja.

Vis tiek, tokiame mieste tokią netvarką padaryti... Iš tikrųjų buvo ir negražu, ir pavojinga – viskas viename. [...]

Dar vienas dalykas, trečiadienį girdėjau kelininkai ar „Grindos“ atstovai sakė – oro temperatūra teigiama. Taip, oro temperatūra teigiama, bet juk ne ore plikledis susidaro. Jis susidaro ant žemės paviršiaus, kur yra šalčiau. Tai labai svarbu. Susidaro lijundra, kai būna šaltas paviršius ir pradeda lyti. Situacija kitokia, priešinga, kai ateina šiluma, bet vis tiek rezultatas tas pats – slidu.

– Vilniaus savivaldybės įmonė „Susisiekimo paslaugos“ pranešė, kad ketvirtadienį viešojo transporto eismas mieste vyko įprastai, į gatves išvažiavo visi troleibusai ir autobusai pagal suplanuos reisus. Turbūt žmonėms neteko iš namų išeiti dviem valandomis anksčiau?

– Ketvirtadienį tikrai nereikėjo barstyti kelių, tačiau paryčiais dabar visą laiką reikės pasisaugoti plikledžio, nes ketvirtadienio naktis ir diena buvo šilčiausios. Palaipsniui orai vės ir paryčiais temperatūra pereis į neigiamą pusę.

Artimiausią naktį gali būti vienas laipsnis šalčio. Ta temperatūra dažniausiai būna ryto valandomis, kai žmonės į darbą skuba, tai temperatūra vėl kartosis, vėl bus plikledis, vėl slidu. Reikia žiūrėti, kas po kojomis ir vairuotojams reikia būti atsargiems.

Aaron Burden/Unsplash nuotr.

– Trečiadienį daug kas kalbėjo, kad ruduo maišosi su žiema. Turbūt tų tokių rytų, kol tie žiemiški orai nugalės, dar bus?

– [...] Dabar pradės snigti. Jeigu ketvirtadienį daugiau lijo, tai penktadienį, šeštadienį ir sekmadienį, nors nedaug, bet vis tiek jau bus ne lietus, o sniegas. Tas sniegas vėl bus suvažinėtas, toks suspaustas, vėl bus slidu. Taip kad kelių tarnyboms reikia būti pasiruošusioms, ypač paryčiais.

Dienos temperatūros (taip pat ir artimiausiomis dienomis) bus truputį virš nulio: penktadienį – 1–6, šeštadienį vėl bus 0–5, sekmadienį gal -1–5. Tokia vis tiek žemesnė temperatūra. Peržiūrėjus kelias dienas į priekį turbūt šalčiausia bus naktis iš sekmadienio į pirmadienį. Pragiedrės, kritulių bus mažai, jau gali paspausti 2–7 laipsniai šalčio. Kitos savaitės pirmoji ir antroji pusės bus permainingos – vieną dieną daugiau kritulių, kitą dieną – mažiau. Panašu, kad krituliai kietos fazės – šlapdriba arba sniegas.

– Apskritai gruodžio pradžia – šaltesnė, šiltesnė ar įprasta?

– Prognozuojama šiek tiek šaltesnė – vienu dviem laipsniais šalčiau pirmąją savaitę. Paskui visą mėnesį vyraus truputį žemesnė temperatūra nei priklausytų. Kritulių bus šiek tiek daugiau. Turbūt vis dėlto vyraus anticikloninio tipo, aukšto slėgio lemiami orai. Ką tai reiškia? Naktys giedresnės ir šaltesnės, dienos taip pat pagaliau nusimato giedresnės.

Saulės tikrai labai labai mažai. Lapkričio mėnesį kai kuriose vietovėse tebuvo giedresnių 10 valandų. Tai pagalvokite – per mėnesį tik 10 valandų. Tik lietuviai tai gali iškęsti.

– Grįžtant prie trečiadienio chaoso – žmonės, ir einantys, ir važiuojantys, susidūrė su aibe problemų. Saugaus eismo ekspertai, kaip ir jūs, minėjo, kad temperatūra labai pavojinga – apie nulį, keli laipsniai šalčio, keli laipsniai šilumos, rytais neaišku. Ar jums žinomas terminas, kurį vartoja kelių ekspertai, juodasis ledas?

–  Taip, yra toks ledas – keliuose jo nesimato, atrodo lyg asfaltas, bet iš tikrųjų plikšala. Avarijos labai dažnos tada. Ir vairuotojai dažnai sako – juodas ledas. Tai yra irgi plikledis, bet jis apgaulingas, nes jo nesimato. Sinoptikai prognozuoja plikledį, tikrai bus slidu, o tarnyboms reikia ruoštis tam dalykui.

– Bet čia veikia kiaulystės dėsnis – po trečiadienio dienos tarnybos jau perspėjo, kad labai pasiruoš, budės ir tarsi nieko neįvyko.

– Klausykite orų prognozių – tik tiek galiu pasakyti. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi