Eismas

2022.01.11 19:53

Bendorėlių bendruomenė skundžiasi kelio būkle: vienintelis įvažiavimas apsemtas, dauguma negali pasiekti darbų, nuvežti vaikų į mokyklą

Živilė Kropaitė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2022.01.11 19:53

Vilniaus rajone esančių Bendorėlių gyventojai skundžiasi apsemtu keliu į gyvenvietę. Vienintelis įvažiavimo kelias jau mažiausiai pusmetį vietos gyventojams kelia daug bėdų. Kaip LRT RADIJUI sako Bendrorėlių asociacijos valdybos pirmininkas Antanas Kunca, po liūčių ar atlydžio apsemtą kelio atkarpą neretai įveikti gali tik visureigius turintys gyventojai, o visi kiti yra pasmerkti nepasiekti savo darboviečių. Šaligatvių neturinčiu keliu autobuso stotelę tokiais atvejais sunku pasiekti ir automobilių neturintiems gyventojams bei į mokyklą skubantiems moksleiviams.

Į LRT Girdi kreipęsis skaitytojas skundžiasi apsemtais ir nevalomais keliais Vilniaus rajone esančioje naujų gyvenamųjų namų gyvenvietėje Bendorėliuose. Įvažiavimas į gyvenvietę, anot skaitytojo, yra apsemtas. Maža to, tai yra vienintelis įvažiavimas į gyvenvietę.


Bendrorėlių asociacijos valdybos pirmininkas Antanas Kunca pripažįsta problemą. Anot jo, bėdos dėl apsemtų kelių prasidėjo prieš maždaug pusmetį.

„Rugpjūčio mėnesį pamatėme, kad kuomet statytojai ėmėsi tvarkyti sklypus, pradėjo atsirasti vanduo ant asfaltuotos kelio dangos. Jau tuomet mes kreipėmės į visas institucijas, nes darėsi neramu, greitai turėjo prasidėti mokslo metai. Tai yra vienintelis pravažiavimas, vienintelis kelias moksleiviams patekti į (autobusų – LRT.lt) stotelę. Nėra jokio šaligatvio. Jei didesnis lietus arba kaip dabar, atlydis po didelio snygio, tai kelias gali būti užsemtas“, – situaciją komentuoja Bendrorėlių asociacijos valdybos pirmininkas.

Pasak A. Kuncos, Bendorėliai talpina apie 300 namų ūkių, o tai reiškia, kad čia apytikriai gyvena apie tūkstantį žmonių. „Aišku ne visi gyventojai naudojasi autobusu, tačiau ir tie, kurie važiuoja nuosavu automobiliu taip pat turi kažkaip pravažiuoti tą apsemtą kelią. Būna taip, kad tik visureigiais galima tą kelią pravažiuoti. Buvo tokių, kurie negalėjo pravažiuoti ir turėjo likti namuose, – tikina pašnekovas. – Jie negalėjo pasiekti savo darboviečių, taip pat negalėjo nuvežti savo vaikų į darželius ir mokyklas.“

Bendorėlių asociacijos valdybos pirmininkas tvirtina dėl problemos kreipęsis į Vilniaus rajono savivaldybę, teritorijų planavimo ir statybų inspekciją, aplinkosaugos institucijas, tačiau sulaukta tik patikinimų, kad „viskas vyksta pagal statybos išduotus leidimus ir nėra prie ko prisikabinti“.

Susisiekimo ministerijos Kelių ir oro transporto politikos grupės vadovas Vladislav Kondratovič stebisi, kad gyventojams tiek problemų keliantis kelias vis dar nėra priduotas savivaldybei ir vis dar priklauso gyvenamuosius namus statančiai bendrovei. „Ateityje tokių dalykų neturėtų būti. Šitas kelias turi būti perduotas savivaldybės nuosavybei, kad ji galėtų valdyti ir prižiūrėti šitą kelią. Tuomet tokių bėdų neturėtų kilti“, – neabejoja Susisiekimo ministerijos atstovas.

Bendorėlių asociacijos valdybos pirmininkas tikina išsiaiškinęs, kad neprižiūrimas kelias priklauso net trims ar keturiems savininkams. „Toje vietoje, kur semia, kelias priklauso tiems patiems gyvenamųjų namų statybos vystytojams, – teigia A. Kunca. – Jie, kaip servitutas, turi užtikrinti tinkamą kelio priežiūrą. Labai keista, kad jokia institucija nereaguoja į tokį nesitvarkymą.“

V. Kondratovič teigimu, tokia situacija Bendorėliuose „greičiausiai susiklostė todėl, kad pakeitus reljefą, kelias atsidūrė žemiausioje vietoje“. „Vanduo neturi kur kitur subėgti, tad subėga būtent ten“, – sako jis.

Anot pašnekovo, nepaisant to, kad aptariamas kelias nėra tranzitinis ar kokios svarbesnės reikšmės, tačiau Vilniaus rajono savivaldybė turi daug kriterijų, dėl ko jį būtų galima perimti. „Jeigu kelias atitinka techninius parametrus, dažniausiai toks kelias yra perimamas. O jeigu tai yra tranzitinis kelias, tai tikrai perimamas. Tačiau čia matau požymius, kad tas kelias yra būtinas – visi šio kvartalo gyventojai naudojasi juo. Tai yra vienintelis kelias jiems. Tai visi požymiai rodo, kad šis kelias turėtų būti perimtas savivaldybės“, – neabejoja Kelių ir oro transporto politikos grupės vadovas.

LRT RADIJAS į diskusiją kvietė ir Vilniaus rajono savivaldybės atstovus, tačiau jie dalyvauti atsisakė.

Kelių ir oro transporto politikos grupės vadovas Bendorėlių bendruomenei, o ir kitiems, susiduriantiems su panašiomis problemomis, siūlo visų pirmą spausti kelio savininką.

„Jis yra teisėtas valdytojas ir savininkas to kelio. Jis privalo užtikrinti jo priežiūrą, jei jau prisiėmė sau tokį įsipareigojimą, kad ta gyvenvietė galėtų tinkamai funkcionuoti, kaip kad normali gyvenvietė. O antras žingsnis, jei tas kelias atitinka visus parametrus, reikia kalbėtis su savivalda, kad tas kelias taptų viešas“, – Bendorėlių bendruomenei pataria Susisiekimo ministerijos Kelių ir oro transporto politikos grupės vadovas V. Kondratovič.

Visos diskusijos šia tema kviečiame klausytis radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt