Eismas

2021.12.07 16:44

Visi atsakymai vairuotojams: kokia vaistinėlės sudėtis turi būti po Naujųjų ir kaip išmokti naudotis naujomis priemonėmis?

Eglė Girdenytė, LRT.lt2021.12.07 16:44

Vairuotojams, naujiena apie naują, automobiliuose privalomos turėti pirmosios pagalbos vaistinėlės, sudėtį – it perkūnas iš giedro dangaus. Likus mažiau nei mėnesiui iki naujų reikalavimų įsigaliojimo, vairuotojai sunerimę – nežino nei kas yra turniketas, nei kaip juo naudotis, nei kas apskritai nuo 2022 m. sausio 1 d. turės būti automobilio vaistinėlėje. Vis dėlto, vaistininkai ramina – viskas paprasčiau nei atrodo, o vaistinėlė papildyta ir naudojimosi instrukcijomis.

Tam, kad iškart po Naujųjų turima vaistinėlė automobilyje atitiktų reikalavimus, ne anksčiau kaip 2019 m. sausio 1 d. ją atnaujinę vairuotojai turimą pirmosios pagalbos rinkinį turėtų papildyti tik 2 vienetais turniketų, mat Virgilija Bečelytė, „Camelia“ vaistininkė, nurodė, kad jau nuo minėtos datos vaistinėlės buvo komplektuojamos tiek su ledo maišeliais, tiek su gaivinimo kaukėmis.

„Tiems, kas savo vaistinėlėse turi tiek ledo maišelius, tiek gaivinimo kaukes, prireiks rinkinį papildyti tik 2 vienetais turniketų. Na, o tiems, kurių vaistinėlėse šių priemonių taip pat nėra, veikiausiai teks atsinaujinti visą vaistinėlę“, – klabėjo V. Bečelytė.

Nuo 2022 m. sausio 1 d. automobiliuose privalomą turėti pirmosios pagalbos rinkinį sudarys:

• 10 vnt. sterilių pleistrų;
• Pleistras rulonėlyje;
• Sterilus spaudžiamas tvarstis;
• 5 vnt. nesterilaus tvarsčio;
• 2 vnt. prilaikomojo trikampio formos tvarsčio;
• Pirmos pagalbos žirklės;
• 2 vnt. specialios antklodės;
• 10 vnt. sterilių žaizdų tvarsčių;
• 4 vnt. vienkartinių pirštinių;
• 2 vnt. pirmosios pagalbos kaukė gaivinimui;
• 2 vnt. vienkartinių šalčio maišelių;
• 2 vnt. turniketų;
• Pirmosios pagalbos teikimo aprašymas, turniketo naudojimo taisyklės.

V. Bečelytė nurodė, kad vieno turniketo kaina siekia apie 13 eurų, todėl už reikiamą jų komplektą vairuotojui teks sumokėti apie 26 eurus. Neturintiems ledo maišelių, didesnis pakelis kainuos apie 3 eurus, o norintiems atsinaujinti visą vaistinėlę, teks sumokėti apie 40 eurų. Tiesa, vaistininkė nurodė, kad šiuo metu dar nėra galimybės atskirai įsigyti gaivinimo kaukių, todėl jų neturintiems, tikėtina, geriausias pasirinkimas būtų – atsinaujinti visą vaistinėlę.

Vaistininkė pabrėžia, kad tokias priemones turėti pravartu, mat praktikoje, ištikus stipriam kraujavimui, žmonės jį stengiasi sustabdyti naudodami diržus, skareles, raiščius ir kitas priemones, todėl turint specializuotą priemonę sustabdyti kraujavimą gali būti lengviau. Tiesa, V. Bečelytė atkreipia dėmesį, kad norint iš tiesų gebėti padėti žmogui nelaimėje, išsinagrinėti vaistinėlės turinį ir išsianalizuoti priemonių naudojimo instrukcija, reikėtų iš anksto, o ne nelaimės vietoje.

„Atsitikus nelaimei žmonės griebiasi įvairiausių priemonių, todėl geriau turėti specializuotus įrankius. Turniketas turi lipnią juostelę, lazdelę, kurią sukant galūnė yra užspaudžiama, todėl tokios priemonės naudojimas gali būti efektyvesnis nei bandymas stipriai užveržti skarelę. Žinoma, svarbu mokėti tinkamai juo naudotis, todėl būtent dėl to vaistinėlė papildyta ir turniketo naudojimo instrukcija. Joje nurodyta, kad turniketas turi būti dedamas 5–7 cm aukščiau žaizdos, užveržiamas ir užfiksuojamas. Jie kraujavimo sustabdyti nepavyksta – dedamas antras turniketas. Kiekvienu atveju itin svarbu nurodyti, kada tiksliai buvo uždėtas turniketas“, – komentuoja vaistininkė.

Žiedūnė Juškytė, „Camelia“ vaistinės komunikacijos projektų vadovė atkreipia dėmesį, kad pastarosiomis dienomis susidomėjimas šiomis vaistinėlėmis didėja, todėl jau pastebimas ir šių vaistinėlių trūkumas.

„Šiuo metu ne visose vaistinėse galima rasti šių vaistinėlių. Jų galima užsakyti, tačiau teks kelias dienas palaukti. Taip pat šiuo metu, dėl tiekimo sutrikimų trūksta ir vaistinėlių papildymo, tačiau stengiamės, kad artimiausiu metu galėtume klientams pateikti reikalavimus atitinkančias priemones“, – komentuoja Ž. Juškytė.

Tai, kad pastebimas vaistinėlių trūkumas praneša ir „Eurovaistinės“ komunikacijos turinio vadovė Laura Čiginskaitė.

„Dalyje „Eurovaistinės“ tinklo vaistinių turime atnaujintos sudėties pirmosios pagalbos vaistinėlių, tačiau likučiai šiuo metu nėra dideli. Vaistininkai pastebi, kad šiuo metu atnaujintos sudėties pirmosios pagalbos rinkinių vaistinėse dažniausiai teiraujasi įvairios įmonės ir įstaigos“, – praneša vaistinės atstovė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt