Eismas

2021.12.07 09:29

Medikas paaiškino, ką vairuotojams svarbu turėti atnaujintoje vaistinėlėje: kol mes važiuosime, jūs galite išgelbėti gyvybę

Eglė Girdenytė, LRT.lt2021.12.07 09:29

Žinia, kad jau nuo sausio 1-osios visiems vairuotojams teks atsinaujinti arba pasikeisti automobilyje privalomą turėti pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlę, sukėlė nemažai nepasitenkinimo. Vis dėlto skubios pagalbos medicinos specialistas teigia, kad piktintis skubėti nereikia, mat turint reikiamus įrankius, laukiantys medikų patys gali išgelbėti žmogaus gyvybę.

Mindaugas Kliukas, skubios medicinos pagalbos specialistas, teigė, kad kiekvienam vairuotojui ypač svarbu ne tik automobilyje turėti pirmai pagalbai svarbias priemones, tačiau ir mokėti tinkamai jomis naudotis.

Medikas aiškino, kad nė vienas žmogus negali numatyti, kas jo laukia kelyje, todėl svarbu būti pasiruošusiems. Anot jo, spaudžiamas tvarstis , kaip ir turniketas, gali padėti sustabdyti kraujavimą, tačiau juos reikėtų naudoti kiek skirtingais atvejais.

„Spaudžiamo tvarsčio naudojimas yra kraujavimo stabdymo būdas, kai tiesiog spaudžiant tvarstį prie žaizdos, yra sustabdomas kraujavimas. Jei jis nepadeda ir kraujavimo sustabdyti nepavyksta, tuomet jau dedamas turniketas. Tačiau turniketas dedamas tik tuo atveju, kai jokiais kitais būdais nepavyksta sustabdyti kraujavimo. Svarbu, kad turniketas užspaudžia ne tik kraujavimą, tačiau ir nervų galūnes, todėl reikėtų labai gerai įvertinti jo poreikį, nes jį panaudojus per ilgai, ar tuomet, kai jis nėra būtinas, žmogus gali netekti užspaustos galūnės“, – komentavo skubios medicinos pagalbos specialistas.

Vis dėlto tais atvejais, kai turniketo naudojimas yra būtinas, M. Kliukas nurodo, kad ši kraujavimo stabdymo priemonė turi būti dedama maždaug 10 cm aukščiau žaizdos bei užveržiama sukant specialų pagaliuką ir užfiksuojama.

Naudojimas – lengvesnis nei atrodo

Juokaujantiems, kad norint automobilyje turėti ledo maišelį prireiks vežiotis šaltkrepšį, medikas pabrėžia, kad šios priemonės naudojimas kur kas paprastesnis, mat ją buityje žmonės dažnai pakeičia ledukais, šaldytomis daržovėmis ar kitu šaldytu maistu.

„Šaldymo maišelio viduje yra specialios granulės ir viena ampulė, kurią suspaudus ir susprogdinus maišelio viduje, jis tampa šaldomas. Tokį maišelį reikėtų dėti ant traumuotos vietos – lūžio, sumušimo ar tinstančios, itin skausmingos vietos. Žinoma, jį reikia dėti ne ant nuogos odos, o per tvarstį, marškinėlius, ar kitą medžiagą, kuri apsaugotų nuo tiesioginio maišelio sąlyčio su oda“, – patarimais dalijosi M. Kliukas.

Skubios medicinos pagalbos specialistas atkreipia dėmesį, kad nesudėtinga pasinaudoti ir vienkartine veido kauke gaivinimui, mat ją pakanka uždėti ant nukentėjusiojo veido, kai jį prireikia gaivinti. Tokiu būdu gaivinantis žmogus išvengia tiesioginio kontakto su sužeistuoju.

„Ši kaukė yra tiesiog fizinis barjeras, kad gaivinant žmogų būtų išvengta tiesioginio barjero. Taip sumažinama infekcijų ir kitų ligų rizika“, – aiškina medikas.

Svarbi pagalba, kol atvyks medikai

M. Kliukas taip pat pabrėžia, kad visų šių priemonių ir pirmosios medicinos pagalbos rinkinio turėjimas vairuotojams yra labai svarbus. Specialistas teigia, kad greitosios medicinos pagalbos medikai visų šių priemonių turi su kaupu, tačiau net ir labai skubantys, jie ne visuomet įvykio vietą pasiekia laiku, todėl pirmosios pagalbos reikmenis turintys ir jais naudotis mokantys eismo dalyviai patys gali padėti nukentėjusiam žmogui.

„Vairuotojams tikrai reikia žinoti, kas yra vaistinėlėje ir mokėti tuo naudotis, nes ji reikalinga ne be reikalo. Greitoji yra greitoji, tačiau ne visada mes galime atsirasti čia ir dabar, mums reikia pasiekti įvykio vietą. O jei žmogus gausiai kraujuoja, jei, pavyzdžiui, pažeista arterija, tai per 5–10 minučių žmogus gali visiškai netekti kraujo. Būtent dėl to vairuotojai ar praeiviai pasinaudoję vaistinėlėje esančiomis priemonėmis gali nukentėjusiam suteikti pirmąją pagalbą. Kol mes atvažiuosime šalia esantys žmonės gali labai daug ką padaryti. Patikėkite. Tai nėra tik tušti žodžiai“, – pabrėžia skubios medicinos pagalbos specialistas.

LRT.lt primena, kad jau nuo 2022 m. sausio 1-osios dienos vairuotojai, kurie pirmosios pagalbos rinkinį atnaujino ne anksčiau kaip 2019 m. sausio 1 d., turėtų turimą rinkinį papildyti 2 vienetais turniketų, 2 vienetais gaivinimo kaukių ir 2 vienetais ledo maišelių. Tie, kurie pirmosios pagalbos rinkinį atnaujino anksčiau, turėtų įsigyti naujos sudėties rinkinį.

Skaičiuojama, kad vieno turniketo kaina siekia apie 13 eurų, o naujos sudėties rinkinio – apie 30–40 eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt