Eismas

2021.11.29 20:10

Ilgapirščiai nusitaikė į automobilių katalizatorius: per kelis mėnesius iš vilnietės jų pavogė net du

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.29 20:10

LRT girdi šįkart – apie vienos vilnietės apmaudžią istoriją. Ilgapirščiai per pastaruosius mėnesius iš dviejų šeimos automobilių pavogė katalizatorius. Šiemet šitaip nukentėjo maždaug šimtas vilniečių, situacija ne ką geresnė ir kituose miestuose. Policija siūlo detales žymėti.

Sostinėje gyvenanti Jurgita vieną rytą sėdo į automobilį ir rengėsi važiuoti į darbą. Užvedusi variklį išgirdo neįprastą burzgimą. Šalia namų – kaip tik nedidelis servisas, tad pagalbos kreipėsi ten. Ilgos apžiūros nė neprireikė, mechanikų diagnozė – automobilyje nebėra katalizatoriaus. Praėjus keliems mėnesiams, istorija pasikartojo, tik šįkart net ir neįprasto garso nebuvo.

Visoje Lietuvoje prognozuojamas plikledis: perspėja, kad vairuotojams reikia būti itin atidiems

„Katalizatoriaus nebūvimą patvirtino atsitiktinai tepalų keitimas. Būtume net ir nepastebėję, nes automobilis nerodė jokių garsų. Vilties rasti kaltininkus jau neturime, tiesiog mokomės iš klaidų ir galvojame, ką daryti, jeigu keisime automobilį, kaip apsaugoti, kokiu būdu išvengti tokios vagystės. Vilties rasti jau nėra, bet tiesiog yra labai pikta. Per metus laiko abiejų šeimos automobilių patirti tą vagystę, kuri yra net nepradėta tirti“, – pasakoja vilnietė Jurgita.

Moteris teigia, kad po antrojo atvejo į policiją net nesikreipė, nes už reikalingus dokumentus tektų papildomai sumokėti trečdalį siekiančių nuostolių.

Policija nurodo, jog šįmet vien tik Vilniuje į tokią situaciją pakliuvo beveik šimtas asmenų – tai keliomis dešimtimis daugiau nei pernai. Esą katalizatorių vagystės dažniausiai vykdomos bangomis, o vieninteliai patarimai gyventojams – saugios kaimynystės programa, stebėjimo kamerų diegimas arba tiesiog nepalikti automobilių ten, kur vagys galėtų nesibodėdami darbuotis.

„Kamerų, aišku, daugėja ir, manau, jos šiek tiek padeda išaiškinti nusikaltimus. Ir bendrai prevencijai padeda. Aišku, kiemai, naktys, gal ne visą laiką viskas matosi, bet vis tiek padidėja saugumas, kur yra filmuojama“, – aiškina policijos vyriausiasis tyrėjas Audrius Aukštuolis.

Vieša paslaptis – katalizatorių vagystės dažniausiai būna žaibiškos, o ilgapirščiai nesivargindami užsidirba. Policijos teigimu, tai nebūna pavienės vagystės, todėl ieškoma sąsajų tarp kitų apiplėšimų. Populiariausias ilgapirščių taikinys – „Toyota Prius“. Draudikai teigia, nuostoliai už vagystę padengiami tik tiems, kurie turi kasko draudimą.

„Galbūt rajone yra įsisukę ilgapirščiai ir nurinkinėja tas dalis. Tuomet tikrai reiktų bendradarbiauti daugiau su policija, pasiteirauti, ar yra prevencinių priemonių iš jų pusės. Rekomendavome ir kalbėjomės su klientais dėl papildomų detalių žymėjimų, kurie neleidžia jų paskui taip lengvai realizuoti“, – patarimus dalija „Compensa“ žalų departamento vadovas Mindaugas Balinskas.

Tiesa, katalizatoriai toli gražu nėra populiariausias ilgapirščių pasirinkimas. Priekiniai žibintai, šoniniai veidrodėliai ar multimedijos įranga išlieka tarp labiausiai plėšikus dominančių detalių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt