Eismas

2021.11.26 09:43

Sieks Kauno senamiestį padaryti nepatraukliu automobiliams – planuojama apmokestinti įvažiavimą

Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.26 09:43

Kauno savivaldybė svarsto apmokestinti įvažiavimą į senamiestį – taip siekiama mažinti taršą. Koks tai būtų mokestis, dar diskutuojama. Senamiestyje dirbantys verslininkai siūlymui pritaria, tačiau sako, kad įvedant mokestį, būtina plėsti parkavimo vietas ties senamiesčio prieigomis.

Dabar atvažiavus į Kauno senamiestį ir norint čia palikti automobilį už parkavimą tenka susimokėti, mokestis Rotušės aikštėje yra bene brangiausias visame Kaune. Siekiant dar labiau sumažinti taršą savivaldybė siekia įvesti mokestį ir už į važiavimą į senamiestį. Gali tekti mokėti senamiestį kertantiems tranzitu.

Žinios. Į Lietuvą atvyks EK ir NATO vadovai

Naujo mokesčio idėją svarstanti miesto savivaldybė taip siekia darnaus judumo tikslų, kad iki 2023-ųjų senamiestis taptų zona be anglies dvideginio. Vienuolikoje vietų ties įvažiavimais ir išvažiavimais į senamiestį ketinama įrengti numerius atpažįstančias kameras. Kiek teks susimokėti, ar mokestis bus taikomas tik taršiems automobiliams, ar visiems dar bus svarstoma.

„Dabar pastebėjome, kad vengiant kitų pagrindinių gatvių eismui, žmonės važiuoja senamiesčiu. Taip yra didinama tarša ir triukšmas, tai mūsų tikslas su šita sistema padaryti, kad būtų nepatrauklu važiuoti per senamiestį“, – aiškina Transporto ir eismo reguliavimo skyriaus vedėjas Martynas Matusevičius.

Dėl pandemijos ir rekonstruojamų gatvių dalį klientų praradę senamiesčio verslininkai sako, jog mažesnis transporto judėjimas – privalumas, tačiau esą turi būti pasirūpinta parkavimo vietomis netoli senamiesčio. Kitaip miesto centras ištuštės.

„Kur žmonėms, kurie nori pasiekti Rotušę, santaką ir panašiai, kur jie parkuos automobilius, nes abejoju, ar bus daug norinčių, kurie keliaus nuo Jonavos gatvės ar iš kitos pusės Vilijampolės per tiltą, kad eitų į čia“, – mano „Antis rūsy“ bendraturtis Rolandas Kirvaitis.

„Senamiestis buvo tuščias kažkada prieš dešimt metų ir mums pavyko jį atgaivinti, kad būtų gyvas. Vėl ištuštinti yra labai lengva, bet pripildyti sunkoka“, – įsitikinęs Senamiesčio draugijos valdybos narys Edmundas Kolevaitis.

Verslininkai sako nerimaujantys, ar susimokėti neteks iki vėlumos maitinimo ir pramogų vietose dirbantiems darbuotojams.

Senamiestyje veikiančios pradinės mokyklos vadovė naujam mokesčiui pritaria. Esą pradinukų tėvams pastatyti automobilį toliau ir atvesti vaikus pėsčiomis nebus problemų.

„Čia daug mūsų mokinių pasklinda, tai aš už tai, kad būtų mokamas įvažiavimas ir transporto sumažėtų“, – sako Kolpingo pradinės mokyklos vadovė Rima Maisuraitienė.

Kauniečiai siūlymą apmokestinti įvažiavimą į senamiestį priima palankiai. Gyvenantys senamiestyje, kurie nuo mokesčio turėtų būti atleisti.

„Vasaros metu labai stiprus eismas būdavo ir garbės reikalas būdavo visiems apvažiuoti tą Rotušės aikštę. Tai kuo daugiau erdvių pėstiesiems tuo geriau“, – LRT TELEVIZIJAI teigia kalbintas kaunietis.

„Jeigu taip pravažiuoti, tai galima ir kitais keliais, nereikia kirsti to senamiesčio. Jeigu sustoti reikia, tai čia visur mokamos aikštelės, tai praktiškai tas pats“, – svarsto kalbinta moteris.

Kad nesusidarytų spūstys įrengti užkardų neketinama. Apie tai, kiek reikia susimokėti vairuotojams, turėtų pranešti švieslentės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt