Eismas

2021.11.28 17:01

8 patarimai vairuotojams: kaip tinkamai automobilį paruošti žiemai?

LRT.lt2021.11.28 17:01

Kaip keičiantis sezonui peržiūrime drabužių spintą, kad patogiau pasiekiami būtų šiltesni drabužiai, taip ir automobilį reikėtų tinkamai paruošti žiemai, kad atėjus šalčiams jis ir toliau puikiai tarnautų, rašo „Insider“.

Transporto priemonės paruošimas žiemai yra puikus būdas sutaupyti. Tie keli eurai, kuriuos išleisite tinkamiems skysčiams, naujiems stabdžiams ir valytuvams bei kitoms palyginti nedidelėms investicijoms dabar, gali sutaupyti šimtus ar tūkstančius eurų vėliau. Nes jei tinkamas automobilio paruošimas žiemai padės išvengti gedimo ar net eismo įvykio, kiekvienas centas ir visos įdėtos pastangos atsipirks su kaupu.

Automobilių ekspertai pateikia aštuonis patarimus, kaip geriausiai paruošti automobilį žiemai.

Patikrinkite akumuliatorių ir, jei reikia, jį pakeiskite

Dėl šalto oro automobilių akumuliatoriai žiemą greičiau išsikrauna, „Pep Boys“ aptarnavimo vadovas Harry Haynesas teigė, kad taip yra, nes nuo šalčio sutirštėjus alyvai, varikliui tenka didesnės apkrovos.

H. Haynesas taip pat rekomenduoja patikrinti automobilio akumuliatorių ir įsitikinti, kad ant gnybtų nėra korozijos. Tinkamai įvertinti akumuliatoriaus būklę gali padėti specialistai, kurie prireikus, paaiškins kokių priemonių imtis, kad akumuliatorius tarnautų ilgiau arba įvardins, kada jį reikia pakeisti nauju.

Palaikykite reikiamą slėgį padangose

Nukritus temperatūrai slėgis padangose gali tapti problema. H. Hayneso teigimu, oro slėgis padangose ima mažėti, oro temperatūrai nukritus žemiau 0 laipsnių.

„Slėgį padangose derėtų tikrinti kas savaitę, – sako H. Haynesas. – Tai rekomenduojama todėl, kad dėl sumažėjusio oro slėgio padangose sunaudojate daugiau degalų, be to, greičiau dyla padangos.“

Netinkamas slėgis padangose apsunkina automobilio valdymą bet kokiomis aplinkybėmis, todėl tinkamas slėgis yra ypač svarbus, esant blogoms vairavimo sąlygoms.

Įsigykite gerų žieminių padangų komplektą

Kadangi padangos yra itin svarbios saugiam automobilio valdymui, labai svarbu nepagailėti pinigų ir investuoti į žieminių padangų komplektą, užtikrinsiantį tinkamą sukibimą su kelio danga ir apsaugosiantį nuo slydimo. Pasak „Tire Rack“ gaminių informacijos eksperto Woody Rogerso, be žieminių padangų automobilyje sumontuotos aukštųjų technologijų saugos sistemos taps bevertės.

„Gerą sukibimą žiemos metu užtikrinančios padangos padeda saugiai vairuoti, nes užtikrina lengvesnį automobilio valdymą, trumpesnį stabdymo kelią, geresnį sukibimą įveikiant apledėjusią įkalnę arba važiuojant sniegu, purvu ar šalta drėgna kelio danga, – sako W. Rogersas. – Žiemą geriausias pasirinkimas yra specialios žieminės padangos.“

Sezono pradžioje ir įpusėjus žiemai pasitikrinkite stabdžius

Anot W. Rogerso, žiemą stabdžiai patiria daug didesnes apkrovas nei kitais metų laikais, todėl būtų protinga kartą ar du sezono metu patikrinti stabdžių sistemą.

„Dėl sniego atsiranda drėgmė, o dėl druskos poveikio ant stabdžių diskų gali išryškėti rūdys, sumažinančios jų efektyvumą, – aiškina W. Rogersas. – Atminkite, kad žiema yra kelis mėnesius trunkantis sezonas, o ne tiesiog vienkartinės apsunkinto vairavimo sąlygos. Tenka važiuoti šalta ir sausa, šlapia, purvina, padengta giliu ar suplūktu sniegu, apledėjusia ir bet kokia kitokia kelio danga.“

Pakeiskite stabdžių ir stiklų apiplovimo skysčius pritaikytais žiemai

Anot H. Hayneso, žiemą stabdžių skysčiui neigiamą poveikį daro krituliai.

„Žiemą stabdžių skystis užsiteršia, į jį patenka mažulytės vandens molekulės, kurios kenkia automobiliui. Taigi prieš sezoną pakeiskite stabdžių skystį“, – pataria H. Haynesas ir rekomenduoja šaltesniam orui skirtą atmainą.

H. Hayneso teigimu, taip pat labai svarbu įsigyti specialiai žiemai skirtą stiklų apiplovimo skystį, nes vasarinis žiemą gali užšalti.

Stebėkite padangas, pakeiskite susidėvėjusias

Jei padangos susidėvėjusios, jas reikėtų pakeisti iki pirmųjų šalnų. „Įsitikinkite, kad padangų protektorius nėra nudilęs, o pastebėję nusidėvėjimą, pakeiskite jas naujomis“, – rekomenduoja H. Haynesas.

Įsigykite naujus valytuvus

Visiškai padorių valytuvų rinkinį galima įsigyti už mažiau nei 30 eurų, o jei nesate tikri, kaip juos uždėti, montavimas taip pat nėra brangus. Nepamirškite šių pakankamai svarbių priedų, nes, anot H. Hayneso, žiemos metu jie sparčiai dėvisi.

„Prieš žiemą derėtų pasikeisti valytuvus, – sako H. Haynesas. – Kai pradeda šalti ir ant stiklo ima formuotis ledas, valytuvai greitai dyla, todėl rekomenduojama žiemą pradėti su naujais.“

Pasirūpinkite, kad visuomet būtų pripildyta bent pusė degalų bako, o jei ketinate per žiemą neeksploatuoti automobilio, jo bakas turi būti sklidinas

Kai degalų bake yra daug tuščios vietos, ima kauptis drėgmė, degalai prasiskiedžia, padidėja apkrovimas degalų siurbliui ir kitoms detalėms. O jei drėgmė užšals, žala gali būti dar rimtesnė. Todėl labai svarbu, kad bakas žiemą būtų kuo pilnesnis.

Kuo daugiau degalų bus bake, tuo mažiau jame susikaups vandens. Tais atvejais, kai žiemos metu bus važinėjama retai, pilnas bakas gali padėti išvengti drėgmės daromos žalos automobiliui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt