Eismas

2021.10.20 14:40

Ateitis jau čia: Lietuvos gatvėmis pirmą kartą riedėjo nuotoliu valdomas automobilis

LRT.lt2021.10.20 14:40

Technologija, kurią trečiadienį Lietuvos gatvėse pristatė „CityBee“ kartu su JAV bendrove „Qibus“ iš esmės keičia daugiau nei šimtmetį egzistuojančias pasaulines transporto eismo tradicijas. Tai išmanioji automobilių valdymo technologija, kurią įdiegus į automobilį šį tapo galima valdyti nuotoliniu būdu, skelbiama pranešime žiniasklaidai.

„CityBee“ naują technologiją jau vieni pirmųjų pasaulyje išbandė miesto gatvėse. Pirmuoju automobilio, valdomu nuotoliniu būdu keleiviu pirmadienį Vilniuje tapo Susisiekimo ministras M.Skuodis.

Automobilis pas klientą atvažiuotų pats

Pasak „CityBee“ vadovo Kristijono Kaikario, pradėjus kalbėtis su „Qibus“, išaiškėjo, kad šios kompanijos sukurtos technologijos panaudojimo galimybės yra itin didžiulės. Pirmiausia tai sutaupytų nepaprastai daug resursų ir optimizuotų parko valdymo procesus.

„Ši technologija leistų greičiau ir lengviau tolygiai paskirstyti automobilius miestų rajonuose ar juos operatyviai susigrąžinti iš vietų, kur maža paklausa. Tokiais atvejais nebereiktų siųsti dviejų žmonių su automobiliu, kad būtų parvarytas vienas mūsų parko automobilis. Tuo pasirūpintų nuotolinis vairuotojas. Jis vienas galėtų aptarnauti šimtus mūsų automobilių“, – tvirtina K. Kaikaris.

Ateitis jau čia: Lietuvos gatvėmis pirmą kartą riedėjo nuotoliu valdomas automobilis

Ši pažangi technologija teikiamą judumo paslaugą pavers dar patrauklesne. Nuotoliniu būdu valdomas automobilis klientui gali būti pristatytas esant blogoms meteorologinėmis sąlygomis, pavyzdžiui, smarkiai lyjant ar esant dideliam šalčiui. Galiausiai, įvairiose sudėtingose situacijose, tokiose kaip žiemą sniege užstrigus automobiliui, į pagalbą klientui gali atskubėti nuotoliniu būdu prisijungęs kompanijos darbuotojas. Neabejojama, kad testuojant ir bandant šią technologiją, atsiras ir dar daugiau įvairių situacijų, kuriose jos panaudojimas taps nepamainomu.

Nuotolinio automobilių valdymo technologija taip pat leistų efektyviau atlikti techninį automobilio aptarnavimą, jį nuplauti, papildyti degalais ar įkrauti, padėtų efektyviau paskirstyti automobilius įvairiose lokacijose.

Nuotoliniu būdu valdomi automobiliai, kas tai?

„Qibus“ sukurta technologija kompiuterinių daviklių sistemos pagalba, transporto priemonę leidžia vairuoti nuotoliniu būdu iš bet kurios pasaulio vietos. Valdant automobilį nuotoliniu būdu aplinkiniams gali susidaryti įspūdis, jog automobilio niekas nevairuoja, tačiau realiu laiku per atstumą jis visada bus valdomas vieno iš biure esančio vairuotojo.

„Šios technologijos nereikėtų maišyti su autonominiu ar savivaldžiu automobiliu, kuris gatvėmis teoriškai gali važiuoti be vairuotojo. Apie autonominius, kompiuterinių sistemų valdomus automobilius girdime daug, tačiau artimiausiu metu šios technologijos valdomų automobilių keliuose tikrai dar neturėsime. Vis dėlto nuotoliniu būdu valdomi automobiliai jau nebe ateitis, o realybė, kuri apjungia technologijas ir yra išeitis situacijose, kada žmogaus įsikišimas ir pagalba vairuojant yra būtini.

Pradėję dalykinius pokalbius su „CityBee“ supratome, kad Lietuvoje yra itin palankios sąlygos sėkmingam tokio projekto įgyvendinimui. Ši įmonė yra naujų technologijų ir inovacijų ieškanti kompanija, Lietuvoje veikia puikus ryšys, šalį valdo į ateitį orientuota pažangi Vyriausybė, tad čia yra viskas, ko reikia bendram ir sėkmingam projektui“, – sako „Qibus“ kompanijos įkūrėjas Zach Forester.

Kelias į inovacijas – bendradarbiavimas

Inovatyvią technologiją jau netolimoje ateityje norima naudoti daugumoje „CityBee“ automobilių. Prie šio projekto sėkmės Lietuvoje prisidėjo ir prisideda savo sričių profesionalai, technologijų vizionieriai: nuotolinių valdymo sistemų testavimą atlikusios komunikacijos lyderės „Telia“, „Tele 2“, „Bitė“, Japonijos automobilių gamintojos „Toyota“ pardavimo ir techninio aptarnavimo centras Lietuvoje „Tokvila“, parinkęs nuotolinio valdymo technologijai tinkamiausią automobilį, draudimo bendrovė „Compensa Vienna Insurance Group“, kuriai teko nemenkas iššūkis, pirmą kartą įvertinti ir apdrausti šia technologija valdomą automobilį.

Sėkmingam šio projekto įgyvendinimui reikės ne tik glaudaus tolimesnio suinteresuotų verslo partnerių darbo, tačiau ir Vyriausybės indėlio, priimant technologinę pažangą atitinkančius teisės aktų pakeitimus. Geranoriškas valstybinių institucijų įsitraukimas ir bendradarbiavimas su verslu skatina inovacijų diegimą kasdieniame gyvenime.

„Noriu pasveikinti Lietuvoje startuojančią naują susisiekimo technologiją – nuotoliniu būdu valdomus automobilius. Šią savaitę išbandžiau pats, automobiliu važiuojant Gedimino prospektu. Pradėję ją naudoti Lietuvoje, būsime pirmieji Pabaltijyje naudojantys tokią technologiją paslaugų srityje. Džiugu, kad nuo pirmojo mūsų pažintinio pokalbio su „CityBee“ praėjo ne tiek ir daug laiko ir bendro darbo dėka šiandien jau galime pristatyti tokius automobilius Vilniaus gatvėse. Ši technologija ir jos didelės panaudojimo galimybės išsamiau bus pristatytos šį ketvirtadienį prasidedančiame Transporto inovacijų forume, į kurio atidarymą kaip tik ir planuoju atvykti tokiu būdu“, – sako Susisiekimo ministras Marius Skuodis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt