Eismas

2021.10.18 09:13

Estijos mokslininkai siūlo pigią ir ekologišką elektromobilių baterijų išeitį – elementus gaminti iš durpių

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.18 09:13

Estijos mokslininkai siūlo pigią ir ekologišką elektromobilių baterijų išeitį – elementus gaminti iš durpių. Šis išteklius, kurio gausu Šiaurės Europos pelkėse, galėtų pakeisti baterijose naudojamą litį. Jis brangus, todėl kyla ir pačių baterijų kaina, o prognozės rodo, kad per artimiausią dešimtmetį ličio paklausa augs kartais, todėl ir tai, tikėtina, kels jo kainą.

Durpių kloduose slypi atsakymai į klausimus, ką daryti, kad gyventumėme ekologiškiau.

Estijos Tartu universiteto mokslininkai teigia, kad būtent iš šių, kitiems tikslams nenaudojamų durpių, galima gauti elektromobilių baterijai reikalingą medžiagą.

„Estijoje turime labai daug durpių. Tačiau savo eksperimentams nenaudojame tų, kurios tiktų žemės ūkiui ar šildymo tikslais. Rinkomės nepaklausias, suirusias durpes. Jas paruošėme naudodami du sintezės etapus ir gavome geros kokybės anglies miltelius. Juos galima naudoti natrio jonų baterijose arba kaip superkondesatorius“, – sako mokslininkas.

Žinios. Estijos mokslininkai siūlo pigią ir ekologišką elektromobilių baterijų išeitį – elementus gaminti iš durpių

Būtent tokių natrio jonų baterijų gamybos technologijai šiuo metu mokslininkai skiria nemažai laiko. Bandoma rasti elementus, kurie galėtų pakeisti dabar naudojamą litį, nikelį ir kobaltą.

Šie elementai itin brangūs, o ličio paklausos augimas, manoma, kainas dar pakels. Pernai ličio paklausa siekė tris šimtus dvidešimt tūkstančių tonų, per porą metų, prognozuojama, skaičiai išaugs iki milijono, o dešimtmečio pabaigoje gali siekti ir tris milijonus tonų.

Pasauliui judant link atsinaujinančios energetikos ir populiarėjant elektromobiliams, naudoti tokias brangias medžiagas baterijoms sudėtinga, auga ir išlaidos. Išeitis – durpės, teigia Tartu universiteto mokslininkai.

„Keletas gudrybių ir iš jų gauname labai geros kokybės anglies, kuri gali būti pasitelkiama jonams laikyti ir dideliam kiekiui elektros energijos kaupti“, – aiškina mokslininkai.

Triukai ar ne, technologijos esmė – suirusių durpių kaitinimas krosnyse aukštoje temperatūroje. Tai trunka dvi tris valandas, o gausiai Šiaurės Europos miškuose aptinkamos durpės – pigus išteklius, todėl ir gamyba nebrangi.

„Iš tonos durpių galima gauti nuo šimto iki dviejų šimtų kilogramų anglies miltelių. Žinoma, tam reikalingas darbas, reikia medžiagą suaktyvinti, suskaidyti. Be to, kitaip nei kiti fotocheminiai šaltiniai ar medžiagos, durpių cheminė sudėtis stabili“, – nurodo mokslininkai.

Visgi, mokslininkai dar turi įrodyti, kad durpės gaminant natrio jonų baterijas gali būti naudojamos dideliu mastu, taip pat ar yra komercinė perspektyva.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt