Eismas

2021.09.29 20:17

Vairuotoją nustebino ranka užrašyti numeriai: ar tokie automobiliai gali važinėti miesto gatvėmis?

Eglė Girdenytė, LRT.lt2021.09.29 20:17

Įvairios automobilio numerio ženklų kombinacijos ir vardiniai numeriai su įprasto šrifto raidėmis bei skaičiais jau nebestebina vairuotojų, tačiau kaip dažnai tenka gatvėje išvysti ranka užrašytus automobilio numerius? Vilniečiui, užfiksavusiam automobilį su ant kartono ar kitos medžiagos ranka užrašytais numeriais, kilo klausimas, ar taip važinėti nėra draudžiama.

Praeivio darytoje nuotraukoje matyti, kaip vienoje iš sostinės gatvių važiuojančio „Chevrolet Volt“ numerio ženklų vietoje puikuojasi ne įprastas, o tarsi ranka užrašytas numerio ženklas. Vairuotojas svarstė, ar tokiu automobiliu dalyvauti eisme apskritai legalu, mat vairuotojams keliami griežti reikalavimai, kad numeriai būtų lengvai identifikuojami, o šis numeris ne tik neleidžia identifikuoti automobilio, bet ir jį pakeisti ar perrašyti užtruktų vos kelias minutes.

Dalyvauti eisme – draudžiama

„Regitros“ atstovė spaudai Emilija Bardauskienė informavo, kad, įmonės specialistų žiniomis, šie numerio ženklai yra ne šiaip pramanas, o Olandijoje išduoti laikinieji numerio ženklai, kurie skirti naudoti tik šalies viduje. Ji nurodė, kad Europos Sąjungos šalims narėms dalį bendrųjų reikalavimų numerio ženklams nustato ES, o kitą dalį šalys nusistato individualiai. Vis dėlto visos transporto priemonės, dalyvaujančios viešajame eisme, turi būti paženklintos numerio ženklais, kurie privalo atitikti nustatytus reikalavimus. Jie turi būti lengvai ir aiškiai atpažįstami tiek kitiems eismo dalyviams, tiek teisėsaugos institucijoms.

Lietuvos kelių policijos tarnybos Administracinės veiklos ir eismo priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Renatas Siaurusaitis nurodė, kad tokiais numerio ženklais pažymėtas automobilis mūsų šalies eisme dalyvauti negali.

„Nuotraukoje matomi ranka užrašyti numeriai yra labai panašūs į Olandijoje galiojančius numerius, tačiau Lietuvoje tokie numeriai nėra įteisinti.

Lietuvoje galioja 9 tipų ženklai: bendrojo naudojimo, vardiniai, taksi, diplomatiniai, laikinieji prekybiniai ir laikinieji tranzitiniai numerio ženklai bei numerio ženklai, skirti istoriniams automobiliams ir elektromobiliams, taip pat lentelė su registracijos numeriu, kuri skirta ženklinti transporto priemonėms tais atvejais, kai vežamas prie transporto priemonės galinės dalies pritvirtintas vienas ar keli dviračiai uždengia valstybinio numerio ženklą“, – aiškino R. Siaurusaitis.

Už reikalavimų nepaisymą – baudos

Kelių policijos atstovas teigė, kad, vadovaujantis LR administracinių nusižengimų kodekso 415 straipsnio 3 dalimi, transporto priemonių vairavimas be valstybinio numerio ženklų ar kai jų galiojimas pasibaigęs, ar panašiais į šį atvejais, išskyrus tuos, kai numerio ženklas ar abu ženklai yra pavogti ir pranešus policijai vykstama į „Regitrą“, užtraukia baudą vairuotojui nuo 60 iki 120 eurų. Taip pat gali būti skiriamas teisės vairuoti transporto priemonę atėmimas nuo 1 iki 3 mėnesių.

„Regitros“ atstovė taip pat nurodė, kad visi „Regitroje“ išduodami numerio ženklai atitinka tikslius nustatytus reikalavimus.

Lietuvoje išduodami bendrojo naudojimo numerio ženklai yra pagaminti iš aliuminio, jų paviršius yra baltas ir atspindintis šviesą, kad jie būtų gerai matomi kelyje. Jų kairiajame krašte yra mėlyna juosta, o numerio ženklo apvadas, raidės ir skaitmenys yra juodos spalvos. Be to, numerio ženklo mėlynoje juostoje yra Europos Sąjungos simbolis, t. y. dvylika geltonų žvaigždučių, ir baltas skiriamasis ženklas LT.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt