Eismas

2021.09.28 08:53

Skuodis: esame nusiteikę didinti finansavimą keliams tvarkyti, mainais norime viešumo iš savivaldos

Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.09.28 08:53

Kelių asfaltavimui skiriamos lėšos savivaldai galėtų didėti, o pačios savivaldybės priimdamos sprendimus turėti daugiau laisvės, tačiau problemiška tai, jog tik pusė jų turi nustatytą tvarką, pagal kurią kelių tvarkymo darbai planuojami ir įgyvendinami, LRT RADIJUI antradienį sakė susisiekimo ministras Marius Skuodis. Ministerija sieks, kad tokią tvarką, skelbiamą viešai, turėtų visos savivaldybės.

Antradienį susisiekimo ministras susitiks su prezidentu Gitanu Nausėda, kaip skelbta, jie aptars kelių finansavimo pertvarką. Susisiekimo ministerija dar šiais metais ketina pertvarkyti Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšų administravimo sistemą, ją padaryti aiškesne.

„Aš pats daug susilaukiu skundų, kai gyventojai kreipiasi į ministeriją ir klausia: ministre, savivaldybė asfaltuoja vieną ar kitą kelią, kodėl šitą, o ne kitą, nors ten daugiau gyventojų? Būtent dėl to esame sutarę su savivaldybių asociacija, po įvairių konsultacijų yra iš esmės konsensusas, kad kiekviena savivaldybė turėtų pati pasitvirtinti kelių objektų finansavimo tvarką, sudaryti bent trejų metų eiles, ką planuoja daryti ir po to, visa tai paskelbus viešai, tvarkingai įgyvendinti. Mes esame nusiteikę savivaldybėms didinti finansavimą ir suteikti daugiau laisvės priimant sprendimus – asfaltuoti žvyrkelį ar sankryžą turėtų nuspręsti ne ministras ir ministerija, o savivalda. Mainais prašome didesnio skaidrumo, viešumo“, – LRT RADIJUI aiškino M. Skuodis.

Pagal svarstomą naują modelį didėtų finansavimas visų savivaldybių vietiniams keliams. Tai taptų įmanoma atsisakant Biudžeto įstatyme Susisiekimo ministerijai suteiktos teisės didelę Kelių programos lėšų dalį skirti Seimo nustatytiems tiksliniams projektams, taip pat atsisakant 5 proc. programos biudžeto rezervo.

Susisiekimo ministro teigimu, gyventojams kylančių klausimų dėl kelių asfaltavimo būtų mažiau, jeigu kelių tvarkymo planai būtų vieši ir ilgalaikiai.

„Dėl lėšų panaudojimo ministerija tikrai žiūri, atliekami reguliarūs auditai, taigi tas kontrolės mechanizmas niekur nedings, bet labai svarbu, kad tik pusė savivaldybių Lietuvoje turi tvarkas, pagal kurias skirsto lėšas. Įsivaizduokim – pusėje savivaldybių gyventojai neturi galimybių sužinoti, kokį objektą planuojama tvarkyti, kada, kodėl, kas bus daroma po kelerių metų, galbūt tos lėšos gali būti perskirstomos? Pusė turi, pusė neturi – mes norime, kad turėtų visos. Pasistengsime gal ir patys viešai paskelbti visą informaciją apie kelių objektų tvarkymą vienoje vietoje, interaktyviame žemėlapyje“, – kalbėjo M. Skuodis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt