Eismas

2021.09.20 20:28

Vasaros derlius pajūryje – milijonai eurų rinkliavos iš vairuotojų

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.09.20 20:28

Pajūris šiemet nestokojo poilsiautojų. Tai liudija ir šios vasaros rinkliavos rezultatai – Palangoje automobilius statę poilsiautojai iš viso sumokėjo beveik milijoną eurų, o Neringos savivaldybė skaičiuoja, kad į kurortą atvykstantieji sumokėjo per 2 milijonus eurų įvažiavimo rinkliavos mokesčio.

Palangoje – beveik milijonas

Visai neseniai Palangoje baigėsi rinkliavos už automobilių stovėjimą sezonas. Rinkliavos suma šią vasarą kaip niekada didelė – per kelis mėnesius už automobilių stovėjimą surinkta beveik milijonas eurų.

„Šiais metais preliminariai surinkta apie 875 tūkst. eurų. Tai kol kas didžiausia suma. Rekordinė bus, kai surinksime virš milijono, kol kas tai yra didžiausia suma“, – sakė įstaigos Palangos miesto rinkliavų centro direktorius Bronius Martinkus.

Praėjusiais metais surinkta 661 tūkst. eurų.

B. Martinkaus teigimu, šiemet rinkliavos surinkta daugiau nei pernai todėl, kad Palanga yra didžiausias kurortas, čia noriai traukia daugybė poilsiautojų.

Surinkimą didino ir tai, kad buvo išplėstos mokamos automobilių stovėjimo zonos. Iš naujai apmokestintų stovėjimo vietų populiariausia buvo Šventojoje esanti Topolių gatvės aikštelė ir Nemirsetoje neoficialiai šunų paplūdimiu vadinamo ruožo prieigose esanti aikštelė.

Palangoje daugiausia automobilių, kaip jau įprasta, buvo rikiuojama Vytauto gatvės dalyje nuo Ronžės gatvės iki Kęstučio gatvės ir senosios autobusų stoties automobilių stovėjimo aikštelėje.

Pinigus naudoja miestui gražinti

Šiųmetės rinkliavos rezultatai, pasak pašnekovo, vienareikšmiškai rodo, kad šiemet kurorte automobilių buvo kur kas daugiau.

„Gal būtų buvę ir geresni rezultatai, tačiau teko pastebėti, kad rugpjūčio mėnuo buvo šaltesnis ir rugpjūčio mėnesį Palangoje buvo mažiau žmonių, negu turėtų būti“, – sakė B. Martinkus.

Tiesa, akcentuojama, kad rinkliavos už automobilių stovėjimą tikslas – mažinti taršių transporto priemonių gausą kurorte.

„Transportas yra vienas labiausiai teršiančių gamtą veiksnių. Tai šiek tiek padeda sumažinti. Manau, yra noras, kad Palangoje žmonės daugiau važinėtų dviračiais, vaikščiotų pėsčiomis ir mažiau terštų orą, nes žmonės atvažiavę čia tikrai džiaugiasi, kad gana grynas, neužterštas oras“, – sakė B. Martinkus.

Palangos savivaldybės mero patarėja Jurgita Vanagė aiškino, kad už automobilių stovėjimą surinktos lėšos tam tikra prasme grįžta patiems poilsiautojams, kurių kasmet kurortas sulaukia vis daugiau.

„Šios lėšos yra iš anksto suplanuojamos miesto biudžete ir vėliau paskirstomos įvairioms reikmėms: miesto infrastruktūrai, viešosioms erdvėms, socialinėms reikmėms, švietimo reikmėms pagal poreikį. Kiekvienas atvykęs į Palangą kiekvieną vasarą pastebi, kad miestas yra pagražėjęs ir atsinaujinęs, tai yra ir jų pačių, kurie sumoka tas rinkliavas, indėlis“, – dėstė J. Vanagė.

Automobilių netrūko ir Klaipėdos pajūrio prieigose

Nemenką sumą už stovėjimą netoli pajūrio įrengtose automobilių stovėjimo aikštelėse surinko ir Klaipėda, kur mokestis buvo renkamas iki rugsėjo vidurio.

Viešosios įstaigos „Klaipėdos keleivinis transportas“ direktoriaus pareigas laikinai einantis Andrius Samuilovas tikino, kad automobilių šią vasarą uostamiesčio pajūryje netrūko.

„Siejame tai su kovidine situacija, pridarytomis sienomis ir vidinio turizmo potencialo išnaudojimu, nes automobilių visur buvo pilna. Tie pakeitimai, kai nuo gegužės mėnesio šiek tiek pasikeitė spalvos, aišku, turėjo įtakos rinkliavos surinkimui“, – aiškino A. Samuilovas.

Jo teigimu, automobilių netrūko žaliojoje zonoje, greta Pamario gatvės, o ypač daug būdavo automobilių stovėjimo aikštelėje Melragėje prie molo.

„Buvo, kad stovėdavo vakarop eilutė prie aikštelės, ilgesingai žiūrėdami, kada kas išvažiuoja ir kiek tų vietų bus“, – pasakojo pašnekovas.

Praėjusiais metais per rinkliavos už stovėjimą galiojimo laikotarpį pajūryje surinkta beveik 200 tūkst. eurų, šiemet – 278 tūkst. eurų.

Prognozuojama, kad šiemet daugiau pinigų bus surinkta ir už stovėjimą visame mieste. A. Samuilovo vertinimu, visame mieste gali būti surinkta 400 tūkst. eurų daugiau.

„Sausį ir vasarį buvo pats karantino įkarštis, tad ir mašinų buvo mažiau, bet paskui jų ėmė daugėti greičiau, nei buvo švelninamos karantino sąlygos. Įvertinę tai manome, kad surinktų lėšų gali būti daugiau“, – aiškino laikinasis „Klaipėdos keleivinio transporto“ vadovas.

Už įvažiavimą į Neringą poilsiautojai sumokėjo per 2 mln. eurų

Rugsėjo 16 d. įsigaliojo ir mažesnė nei vasarą vietinė rinkliava už įvažiavimą į Neringą. Nuo rugsėjo 16 d. iki spalio 30 d. lengvajam automobiliui patekti į Neringą kainuoja 10 eurų, o šiltuoju metų laiku – nuo birželio 1 d. iki rugsėjo 15 d. – poilsiautojams tenka plačiau atverti pinigines ir atseikėti 30 eurų.

Žvelgiant į šiųmetę šiltojo sezono rinkliavos sumą atrodo, kad Neringoje apsilankė daugybė žmonių.

Neringos meras Darius Jasaitis teigė, kad praėjusiais metais surinkta 1,75 mln. eurų įvažiavimo rinkliavos, o šiemet – beveik 2,1 mln. eurų.

„Tai lėmė vasarą dvidešimčia dienų ilgiau taikytas 30 eurų rinkliavos laikotarpis“, – sakė meras.

Daugiau pinigų pavyko surinkti dar ir dėl to, jog į kurortą traukė daugiau poilsiautojų, neretas jų – savo automobiliu. Mero teigimu, jau pernai pastebėta tendencija, kad turistų grupes, kurios atvykdavo autobusais, pakeitė lengvaisiais automobiliais atvykstantys žmonės.

„Faktas, kad tai yra problema“, – sakė D. Jasaitis.

Akcentuojama ir tai, kad šiuo metu nėra automobilių srauto iš Kaliningrado, tad dalies galimų pajamų Neringa negavo.

Surinktos lėšos už įvažiavimą į Neringą naudojamos įvairiems darbams ir projektams finansuoti. Vienas tokių – Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ rekonstrukcija.

„Dėl šio projekto dar galėtume tris kartus didinti įvažiavimo rinkliavą ir kažin ar užtektų jam užbaigti. Turime pasakyti, kad visi tie pinigai naudojami miesto tvarkymui, nes mūsų miesto tvarkymo įmonė sunaudoja miesto priežiūrai daugiau pinigų, nei mes surenkame iš įvažiavimo rinkliavos“, – dėstė D. Jasaitis.

Vis dėlto bent jau kol kas Neringos savivaldybės taryba neturi minčių dar labiau didinti įvažiavimo rinkliavos.

Mūsų miesto tvarkymo įmonė miesto priežiūrai sunaudoja daugiau pinigų, nei mes surenkame iš įvažiavimo rinkliavos.

D. Jasaitis


Išaugo elektromobilių srautas

D. Jasaitis akcentavo, kad pastaraisiais metais įvažiuoja vis daugiau elektromobilių.

„Kiekvienais metais jų daugėja praktiškai dvigubai. 2019 metais per 3 mėnesius jų buvo apie 250 vienetų, 2020-aisiais – jau 730, o 2021-aisiais – 1 300. Tokie skaičiai mums parodė, kad įkrovimo aikštelių išdėstymo strateginiais planais atsilikome šviesmečiais, ir vietoj 5 planuotų įrengti įkrovimo aikštelių dabar galvojame įrengti 23 naujas aikšteles“, – aiškino Neringos meras.

Nidoje ketinama didinti automobilių stovėjimo vietų skaičių – Taikos gatvėje vietoj šiuo metu esančios 150 vietų aikštelės, kuria jau porą metų dėl rekonstrukcijos naudotis negalima, turėtų atsirasti 500 vietų stovėjimo aikštelė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt