Eismas

2021.07.29 19:37

Sudarytas pavojingiausių pasaulio kelių sąrašas, jame – viena judriausių Lietuvos arterijų

LRT.lt2021.07.29 19:37

Sidnėjaus greitkelis M4 yra daugiausiai žmonių gyvybių kasmet nusinešantis kelias Australijoje, tačiau, kaip rodo neseniai paskelbta ataskaita, žūčių skaičius jame nė iš tolo neprilygsta pavojingiausių pasaulio kelių statistikai.

Australijos draudimo bendrovė „Budget Direct“, pasinaudojusi Vyriausybės pateiktais duomenis, naujienų pranešimais ir transporto asociacijų informacija, sudarė pavojingiausių pasaulio kelių sąrašą pagal regionus.

„Budget Direct“ paaiškino, kad dėl skirtingų kriterijų, kuriais vadovaujantis kelias pripažįstamas pavojingu, – kai kuriais atvejais tai yra žuvusių žmonių skaičius, kitais – eismo įvykių statistika – vieningą pasaulio kelių reitingą sudaryti buvo sudėtinga.

Visgi Bolivijoje esantis Mirties kelias išsaugojo jį visame pasaulyje išgarsinusį blogiausio kelio statusą. Oficialiai Jungaso keliu vadinamas per kalnuotą vietovę vingiuojantis 64 km ilgio ruožas jungia Bolivijos sostinę La Pazą su Koroiku ir kasmet pareikalauja apie 300 žmonių gyvybių.

Bolivijos Vyriausybė nutiesė saugesnį alternatyvų kelią, todėl šiuo metu liūdnai pagarsėjusį Mirties kelią dažniausiai renkasi tik turistai ir adrenalino mėgėjai. 2019 m. šiame kelyje žuvo motociklininkas iš Naujosios Zelandijos.

Kaip praneša „Budget Direct“, kasmet keliuose visame pasaulyje žūsta apie 1,35 mln. žmonių, daugiau nei pusę žuvusiųjų sudaro pėstieji, dviratininkai ir motociklininkai.

Nustatyta, kad Sidnėjaus vakaruose vingiuojantis M4 greitkelis yra pats pavojingiausias kelias Australijoje – per pastaruosius penkerius metus čia žuvo šeši žmonės. Tačiau, „Budget Direct“ duomenimis, daugiausia eismo įvykių, kuriuose žūsta ar sužeidžiami žmonės, įvyksta Hjumo greitkelyje.

Jungtinėse Valstijose šis nedžiuginantis titulas atiteko Hiustoną (Teksasas) kertančiai 45-ai magistralei, kur kiekvienai 100 mylių (161 km) atkarpai tenka po penkis tragiškai pasibaigusius eismo įvykius.

Pavojingiausias kelias Jungtinėje Karalystėje yra A1010, vedantis per Totenamą iki Waltamo sankryžos – 12,7 avarijos milijonui nuvažiuotų mylių, t. y. beveik devynis kartus daugiau nei šalies vidurkis.

Didžiausią susirūpinimą keliantys Europos keliai daugiausia koncentruojasi rytinėje kontinento dalyje, pavyzdžiui, Lietuvoje, Vilnių ir Kauną jungiančioje greitkelio A1 atkarpoje per pirmąjį 2017 m. pusmetį įvyko 180 avarijų.

Daugiausiai gyvybių nusinešantis kelias Azijoje yra magistralė (N2) Daka-Silhatas Bangladeše, kur pernai žuvo 250 žmonių.

Dėl tokio didelio žuvusių žmonių skaičiaus policija kaltina lenkimą, greičio viršijimą ir „per didelį pasitikėjimą savimi“, tačiau vietos gyventojai teigia, kad pagrindinė problema yra susijusi su infrastruktūra.

„Dakos-Silhato greitkelyje nėra atskirų eismo juostų, užtikrinančių dvipusį eismą, – aiškina Silhato kelių transporto savininkų darbuotojų sąjungos atstovai. – Kelias neturi skiriamosios juostos, nors eismas jame vyksta abejomis kryptimis, o tai absurdiška. Be to, greitkelis yra labai siauras.“

Vienas pavojingiausių kelių Afrikoje yra Kamerūno greitkelis, jungiantis Dualą ir Jaundę („National 3“) – čia žūsta apie trečdalis visų šalies keliuose žūstančių žmonių.

Artimuosiuose Rytuose ypač pavojingas Negyvosios jūros greitkelis – Izraelio 90-ojo greitkelio atkarpa. 2018 m. buvo dviejų savaičių laikotarpis, kuomet šiame kelyje žuvo 17 žmonių.

„90-asis greitkelis dėl prastos infrastruktūros, neatleidžiančios žmogiškųjų klaidų, ir toliau glemžiasi gyvybes, – sako vietos saugaus vairavimo grupės „Or Yarok“ vadovas Erezas Kita. – Tai 50 metų senumo kelias, kurio infrastruktūra turėjo būti atnaujinta. Visada lengviausia kaltinti vairuotojus, tačiau ne kiekviena jų klaida turėtų baigtis mirtimi, o infrastruktūra turėtų apsaugoti net ir suklydusius vairuotojus.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.