Eismas

2021.07.28 12:25

6 problemos, kurios gali kilti, jei ilgai nenaudosite automobilio: tinkamai jo neparuošę galite pasigailėti

LRT.lt2021.07.28 12:25

Gyvenime atsitinka įvairių dalykų ir kartais aplinkybės taip susiklosto, kad automobilį imame naudoti rečiau nei įprastai. Ilgos atostogos, naujo automobilio įsigijimas, naujas darbas su galimybe dirbti iš namų, persėdimas ant dviračio, mokslai universitete ir visa virtinė kitų gyvenimiškų situacijų gali turėti įtakos tam, kaip dažnai važiuojame automobiliu. Tačiau ilgesnį laiką neeksploatuojamai transporto priemonei gali iškilti įvairių problemų. Laimei, yra būdų, kaip rimtos žalos išvengti, skelbia „MySynchrony“.

Gali išsikrauti akumuliatorius

Tikriausiai žinote, kad važiuojant automobiliu, akumuliatorius automatiškai pasikrauna per generatorių. Tačiau jei automobilis kelias savaites ar mėnesius nėra naudojamas, akumuliatorius neturi kaip pasikrauti ir gali visiškai išsekti.

Gali išsileisti padangos

Nuolat naudojant transporto priemonę padangos paprastai palaiko savo formą, nors joms ir tenka išlaikyti visą automobilio svorį. Tačiau kai automobilis neeksploatuojamas, jos gali deformuotis, iš jų gali išsileisti oras. Po ilgesnio laiko sėsdami prie vairo, būtinai patikrinkite oro slėgį padangose. Padangoje gali atsirasti gumbų, dėl kurių, važiuojant didesniu greičiu, padanga gali sprogti.

Gali surūdyti stabdžiai

Ilgesnį laiką nenaudojant automobilio, gali surūdyti stabdžiai, dėl to vėl sėdę prie vairo, susidursite su rimtomis problemomis, gali net kilti pavojus saugumui. Paprasčiausias būdas patikrinti, ar stabdžiai veikia tinkamai, yra įsiklausyti, ar stabdant jie necypia ir nedžeržgia.

Gali sugesti degalų siurblys

Šiuolaikinis bešvinis benzinas pradeda gesti po 3–6 mėnesių, dyzelinas – po 6–12. Degalai gali tapti klampūs, o tai yra didelė problema automobilio degalų siurbliui. Jei kelis mėnesius visiškai nevažinėjote automobiliu, geriausia būtų išsiurbti seną benziną iš automobilio bako.

Gali būti pažeistas automobilio kėbulas

Jei negalite laikyti savo transporto priemonės garaže ar po kokia nors danga, dėl saulės, lietaus ir kitų atmosferos reiškinių gali nukentėti automobilio dažai. Medžių sultys, paukščių išmatos ir panašūs dalykai gali ištepti ar pažeisti dažus saugantį laką. Dėl to automobilio spalva gali nušviesėti, nublukti ir prarasti pirminį blizgesį. Dar blogiau, kai ant kėbulo atsiranda įtrūkimų, kurie turi įtakos automobilio vertės kritimui.

Automobilyje gali užsiveisti parazitų

Visi esame girdėję siaubo istorijų apie automobilių entuziastus, kurie, saugodami savo brangiausią turtą, per žiemą automobiliu nevažinėja, tačiau pavasarį randa jį apgraužtą žiurkių ar pelių bei knibždantį įvairiais vabzdžiais. Priklausomai nuo to, kur laikote savo automobilį, visada yra tikimybė, kad jame gali užsiveisti kenkėjų. Todėl verta laikyti transporto priemonę uždengtą ir bent kartą per savaitę ją patikrinti, o kartą per mėnesį pralėkti vieną ar kitą ratuką, kad kenkėjai nepaverstų jos naujaisiais savo namais. Jei neketinate dažnai važinėti automobiliu, užsandarinkite visas patekimo į jo vidų ertmes, kaip antai išmetimo vamzdį ir oro padavimo angą, kad pro jas nesulįstų įvairios būtybės.

Tad kiek gi laiko galima laikyti automobilį nenaudojamą?

Jei neparuošėte savo transporto priemonės ilgesniam nenaudojimui, neturėtumėte leisti jai stovėti neeksploatuojamai ilgiau nei mėnesį, tačiau per tą mėnesį taip pat būtų pravartu keletą kartų ją užvesti ir pasivažinėti 15–30 minučių. Jei visgi paruošėte automobilį ilgesniam stovėjimui ir ketinate laikytis toliau pateikiamų patarimų, tikėtina, kad išvengsite kai kurių nemalonių su tuo susijusių problemų.

Patarimai, į kuriuos vertėtų atkreipti dėmesį, jei ketinate ilgesnį laiką nesinaudoti automobiliu

Jei galite planuoti iš anksto ir žinote, kad kurį laiką nevažinėsite savo automobiliu, svarbu būti pasiruošusiam.

• Pirmiausia reikia nuspręsti, kur jį laikysite. Geriausi variantai yra garažas arba perdanga, bet galima tiesiog uždengti transporto priemonę specialiu audeklu. Automobilių dangos – puikus būdas pasaugoti juos nuo saulės, lietaus, krušos, paukščių išmatų ir panašių iš dangaus krentančių ir transporto priemonę gadinančių dalykų.

• Kitas svarbus dalykas yra užpildyti degalų baką, ypač jei planuojate automobiliu nevažinėti ilgiau nei mėnesį.

• Patarimas pasirūpinti automobilio plovimu gali pasirodyti perteklinis, tačiau prieš pastatant jį ilgesniam laikui, svarbu, kad ant kėbulo neliktų purvo, dulkių ir pan.

• Geriausias būdas apsaugoti automobilį nuo ilgalaikių pažeidimų – kas porą savaičių nuvažiuoti juo bent 20 km, keletą kartų pagreitėjant bent iki 90 km/val. Priešingai nei įprasta manyti, nedaug naudos duoda variklio užvedimas ir leidimas padirbti laisvąja eiga keletą minučių. Norint, kad ši priemonė būtų veiksminga, automobilis turi pajudėti iš vietos, kad judėtų visos jo vidinės dalys.

• Jei ketinate laikyti savo automobilį garaže, jame gali įsikurti kenkėjai. Veiksminga būtų plieno vilna užsandarinti įvairias ertmes, įskaitant išmetimo vamzdį ir oro padavimo angą, taip pat salone padėti priemonę nuo kandžių ar primėtyti mėtų aliejuje išmirkytų vatos gabaliukų, nes graužikus ir kitus kenkėjus atbaido jo kvapas.

Kai aplinkybės leis dažniau sėstis už vairo, nepamirškite patikrinti ir, jei reikia, pripūsti, padangas, pripildykite degalų baką arba pakeiskite ilgesnį laiką jame stovėjusius degalus ir, prieš išlėkdami į greitkelį, ramiai pavažinėkite automobiliu 15–30 minučių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.