Eismas

2021.07.05 10:17

Sostinės vairuotojai apstulbo: prie daugiabučių vietos automobiliams trūksta, o už stovėjimą pradėtos dalinti baudos

Eglė Girdenytė, LRT.lt2021.07.05 10:17

Automobilių stovėjimo vietų trūkumas miegamuosiuose rajonuose – opi problema ne vienam vairuotojui. Daugiabučių namų kiemuose neretai automobilių savininkams tenka sukti galvą, kaip ir kur pastatyti savo automobilį, kad jis ne tik netrukdytų kitiems, tačiau ir nepažeistų kelių eismo taisyklių. Būtent dėl to ne viename kieme yra nusistovėjusi pačių vairuotojų sukurta stovėjimo tvarka, kuria vadovaujantis teritorijoje telpa daugiausiai automobilių. Vis dėlto pastarosios savaitės įvykiai parodė, kad tokie gyventojų veiksmai gali būti pripažinti neteisėtais, o vairuotojai apdalinti baudomis.

Klausimų, kodėl buvo išrašytos baudos, kai ilgą laiką automobiliai toje pačioje prie vaikų darželio buvo statomi vienoda tvarka, iškėlė sostinės Karoliniškių gyventojai, kurie, rodos, niekuo nuo kitų neišsiskiriantį rytą už valytuvų rado užkištas baudas. Gyventojai piktinosi, kad kiemuose ir taip trūksta vietos, tad galimybė automobilį palikti prie vaikų darželio buvo tikras išsigelbėjimas, kurio staiga nebeliko.

Jei nėra ženklų – galioja taisyklės

LRT.lt portalui susisiekus su Lietuvos kelių policijos tarnybos pareigūnais, Administracinės veiklos ir eismo priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Žilinskė informavo, kad baudos už automobilių stovėjimą buvo paskirtos dėl to, kad transporto priemonės buvo pastatytos kampu į važiuojamosios dalies kraštą, nors tokį stovėjimą leidžiančių ženklų toje vietoje nėra, dėl ko toks stovėjimas pažeidžia tvarką.

„Kelių eismo taisyklių 146 punkte nustatyta, kad statyti transporto priemonę kampu į važiuojamosios kelio dalies kraštą, o ne lygiagrečiai su važiuojamosios kelio dalies kraštu galima tik ten, kur tai leidžia stovėjimo būdą nurodantys kelio ženklai arba horizontalusis ženklinimas. KET 141 punktas reglamentuoja:, kad sustoti ir stovėti transporto priemonėms leidžiama dešinėje kelio pusėje, kuo dešiniau kelkraštyje, o jeigu jo nėra, – važiuojamosios kelio dalies pakraštyje“, – aiškino D. Žilinskė.

Už netinkamą stovėjimą – administracinė atsakomybė

Pareigūnė pabrėžė, kad šioje situacijoje galima matyti, jog transporto priemonės yra statomos kampu į važiuojamosios kelio dalies kraštą, kai nėra įrengti tai leidžiantys kelio ženklai ir atliktas horizontalusis kelio ženklinimas. Anot jos, atsižvelgiant į tai, už šių KET reikalavimų nevykdymą, vairuotojams gali būti skiriamos administracinės nuobaudos, nepriklausomai, kad transporto priemonės stovi miegamuosiuose rajonuose.

„Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 417 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad sustojimas ir stovėjimas vietose, kuriose pagal Kelių eismo taisykles draudžiama sustoti ir stovėti, sustojimas ir stovėjimas nesilaikant kelio ženklų ir ženklinimo reikalavimų, važiavimo tvarkos gyvenamosiose zonose ir kiemuose pažeidimas užtraukia baudą vairuotojams nuo 30 iki 90 eurų“, – tenkančią atsakomybę vairuotojams priminė pareigūnė.

Policija tvarkos nenumato

Pašnekovė atkreipė dėmesį, kad visus eismo organizavimo klausimus Vilniuje sprendžia Vilniaus miesto savivaldybės administracija, o ne policija, todėl dėl numatomų stovėjimo būdų reikėtų kreiptis būtent į savivaldybės atstovus. Vis dėlto, pagal dabartinę tvarką, šalia V. Maciulevičiaus gatvės įsikūrusio darželio automobiliai turi būti statomi vadovaujantis KET punktu nurodančiu, kad transporto priemonės turi stovėti dešinėje kelio pusėje, kuo dešiniau kelkraštyje, o jeigu jo nėra, – važiuojamosios kelio dalies pakraštyje.

Paklausus, ar pareigūnai numatė tokių vairuotojų kontrolę, ar transporto priemonių stovėjimas tikrinamas gavus gyventojų nusiskundimų, D. Žilinskė teigė, kad pareigūnai patikrinimus rengia pagal turimas galimybes, tačiau visuomet reaguoja, kai gaunami atskirų asmenų skundai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt