Eismas

2021.06.15 15:09

Susisiekimo ministerija kitąmet ieškos papildomo finansavimo žvyrkeliams

Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.06.15 15:09

Iki 2024 metų Susisiekimo ministerija planuoja išasfaltuoti apie 500 kilometrų valstybinės reikšmės žvyrkelių, kitų metų biudžete tam bus ieškoma didesnių lėšų, LRT RADIJUI sakė susisiekimo viceministras Julius Skačkauskas.


Joniškietis Stasys Gailiūnas jau daugybę metų su šeima gyvena prie žvyrkelio, priklausančio Lietuvos automobilių kelių direkcijai. Dulkės, kurias sukelia pravažiuojantys automobiliai ir sunkioji technika, yra jų kasdienybė.

„Anais laikais mažiau transporto buvo, dar buvo pakenčiama, o dabar kokia technika galinga, ypač žemės ūkio – baisu, kai praeina fūros su grudais, su viskuo, tiesiog nėra kuo kvėpuoti, dūstam visi, žemės pilni kambariai visur“, – LRT RADIJUI pasakojo Joniškio rajono gyventojas. Sulaukti kelio asfaltavimo jis sakė ne itin besitikintis – „galbūt vaikai sulauks“.

Tačiau Susisiekimo ministerija žada ieškoti papildomų lėšų, kad tokių kelių tiek Joniškio rajone, tiek kituose Lietuvos vietose mažėtų.

„Turim planus iki 2024 metų išasfaltuoti apie 500 kilometrų valstybinės reikšmės žvyrkelių, tai – apie 110 kilometrų per gyvenvietes, kas yra tikrai mūsų prioritetas. Mūsų skaičiavimais, tai pasiekus mažai tokių žvyrkelių per gyvenvietes liks“, – laidai „Ryto garsai“ sakė viceministras J. Skačkauskas.

Kaip prioritetinis darbas žvyrkelių asfaltavimas minėtas ir ankstesnių ministerijų planuose, neseniai apie tai priminė ir Seimas. Gegužės pabaigoje jame priimta rezoliucija, kuria prašoma Vyriausybės nuo 2022 m. pradėti vykdyti žvyrkelių per gyvenamąsias vietoves asfaltavimo programą, ją tikimasi užbaigti 2025 m.

„Tikrai reaguojame, padarėme namų darbus – išnagrinėjome rezoliucijoje pateiktus skaičius, išsiaiškinome papildomą poreikį per gyvenvietes, nes būtent apie tai buvo rezoliucija, ir ruošiamės kitų metų biudžetui. Neužilgo prasidės konsultacijos ir teiksime papildomo finansavimo poreikį, kad būtų daugiau ir žvyrkelių asfaltuota“, – sakė viceministras.

Savivaldybėms tenka sulaukti gyventojų prašymų ir skundų asfaltuoti vieną ar kitą kelią, tačiau kartais jos tegali atsakyti, jog kelias priklauso valstybei, o ne savivaldybei, ir tai – Kelių direkcijos jurisdikcija. Kaip sako Skuodo rajono meras Petras Pušinskas, ne visi tokį atsakymą supranta, juolab, kad jis niekuo neguodžiantis. Pasak jo, įstrigo ir prioritetinių kelių nustatymo procesai.

„Norėjosi ir tikėjosi, kad Kelių direkcija greičiau susitiks ir pateiks savivaldybėms kelių prioritetus, kad nustatytų savivaldybė. Bet kol kas to nesulaukėme, tai buvo pažadėta jau prieš kokius trejus metus ir iki šios dienos to prioriteto nustatymo mes, savivaldybės, nesame gavusios. O kur yra kelių direkcijos nustatyti prioritetai, kartais mes vietoje matome, kad gal ten ir nėra tikslinga (asfaltuoti) pirmiausia. Aišku, kiekvienas gyventojas nori, kad pas jį išasfaltuota būtų pirma, bet mes matome eiliškumą pagal gyventojų skaičių, intensyvumą. () Jeigu žmogui susidaro nors ir keletas kilometrų važiuoti toliau, bet jis renkasi geresnį kelią – yra tokių gyvenviečių, kur važiuojama 3-4, kitąsyk ir iki 10 kilometrų toliau, kad tik būtų asfaltas“, – laidai „Ryto garsai“ sakė P. Pušinskas.

Pasak viceministro J. Skačkausko, kelių perėmimai vyksta, tai – ilgalaikis procesas.

„Valstybės kontrolė yra pateikusi rekomendacijas, o Lietuvos automobilių kelių direkcija yra išsiuntusi prašymus visoms savivaldybėms dėl galimybės perimti tam tikrus kelius. Tie dalykai vyksta, yra savivaldybės, kurios nori perimti daugiau, kitos mažiau, bet tai yra procesas, kuris vyksta pakankamai ilgai ir tikrai tie perėmimai vyksta“, – sakė pašnekovas.

Tiesa, neaišku, ar tai padėtų sparčiau asfaltuoti žvyrkelius, mat kaip pripažįsta P. Pušinskas, jei jo vadovaujama Skuodo savivaldybė gautų teisę valdyti visas dulkių ruožais virstančias atkarpas, tai būtų per didelė našta rajono biudžetui.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „Ryto garsai“ įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.