Eismas

2021.06.09 10:44

Neįprasti valstybiniai numeriai vairuotojams sukėlė klausimų: ar „Regitroje“ galima pasirinkti šriftą?

Eglė Girdenytė, LRT.lt2021.06.09 10:44

Visiems Lietuvoje įregistruotų automobilių numerio ženklų lentelės – identiškos, tačiau socialiniuose tinkluose pasirodžius nuotraukai su kiek kitokio šrifto, bet neva Lietuvoje registruoto automobilio nuotraukomis, vairuotojai ėmė svarstyti, kad galbūt bus ką nors praleidę, ir pamanė, kad „Regitra“ suteikė naują galimybę pasirinkti. Vis tik įmonės atstovai ragina neapsigauti, mat jokių naujovių dėl numerio ženklų priimta nebuvo.

Ženklai sukėlė abejonių

Socialinio tinklo „Facebook“ grupėje „Viskas apie automobilius“ automobilio nuotrauka, su lietuviams neįprastu automobilio numerio ženklų šriftu pasidalijęs vairuotojas teiravosi, galbūt registruojant automobilį buvo suteikta daugiau automobilio individualizavimo galimybių ir leista pasirinkti norima numerio ženklų šriftą.

Kai kurie vairuotojai prisiminė, kad panašaus šrifto ir raidžių bei skaičių kombinacijos numerio ženklai naudojami Suomijoje, tačiau nuotraukos autorius, o kartu ir kiti internautai patvirtino, kad nuotraukoje užfiksuotos „Audi“ numeriuose puikuojasi registraciją Lietuvoje žymintis ženklas.

Pasirinkimas tik vienas

Vis dėlto „Regitros“ atstovė spaudai Emilija Bardauskienė aiškino, kad Regitros“ išduodami numerio ženklai atitinka tikslius nustatytus reikalavimus, mat numatyta, koks turi būti jų formatas, simbolių šriftas ir dydžiai, spalvos bei kitos detalės. Ji pastebi, kad Europos Sąjungos narėms dalį bendrų reikalavimų numerio ženklams nustato ES, o kitą dalį – šalys nusistato individualiai.

„Registracijos metu automobiliai „Regitroje“ yra pažymimi dviem vienodomis numerio ženklų plokštelėmis: iš priekio ir iš galo. Tokiu būdu jiems yra suteikiami unikalūs skaičių ir raidžių deriniai, kad viešajame eisme būtų galima identifikuoti automobilius ir už juos atsakingus asmenis. Taigi, visos transporto priemonės, dalyvaujančios viešajame eisme, turi būti paženklintos numerio ženklais, kurie privalo atitikti nustatytus reikalavimus. Jie turi būti lengvai ir aiškiai atpažįstami tiek kitiems eismo dalyviams, tiek teisėsaugos institucijoms, todėl savavališkai jų modifikuoti ar keisti, pavyzdžiui, apklijuoti, dažyti, negalima“, – aiškina E. Bardauskienė.

„Regitros“ atstovė taip pat atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje išduodamų bendrojo naudojimo numerio ženklų paviršius yra baltas ir atspindintis šviesą, kad jie būtų gerai matomi kelyje. Jų kairiajame krašte yra mėlyna juosta, o numerio ženklo apvadas, raidės ir skaitmenys yra juodos spalvos. Be to, numerio ženklo mėlynoje juostoje yra Europos Sąjungos simbolis, t. y. dvylika geltonų žvaigždučių, ir baltas skiriamasis ženklas LT.

„Taip pat svarbu pastebėti, kad išduodamuose numerio ženkluose naudojami pasikartojantys saugos ženklai, taip siekiant užtikrinti aukštą jų apsaugos lygį. Juos galima pamatyti plokštelę pakreipus tam tikru kampu. Nuo 1992 m. iki 2018 m. buvo naudojamas pasikartojantis saugos ženklas „LT“, o nuo 2018 m. iki dabar išduodamuose numerio ženkluose galima išvysti „Regitros“ logotipą.

Iš pateiktos nuotraukos panašu, jog numerio ženklo plokštelėje esantys simboliai išdėstyti neįprastai ir skaitmenys yra kitokio šrifto nei numatyta reikalavimuose. Kalbant apie transporto priemonės eksploatavimą su suklastotais numerio ženklais, tai yra eismo kontrolės klausimas“, – aiškino E. Bardauskienė.

Numatyta atsakomybė

Administracinių nusižengimų kodekso 415 straipsnio 5 dalyje numatyta kad Transporto priemonių su suklastotais, uždengtais ar kitaip užmaskuotais arba su pritvirtintais ne tai transporto priemonei išduotais valstybinio numerio ženklais (ženklu) vairavimas užtraukia baudą vairuotojams nuo dviejų šimtų keturiasdešimt iki trijų šimtų keturiasdešimt eurų. Už šio straipsnio 5 dalyje numatytą administracinį nusižengimą gali būti skiriamas teisės vairuoti transporto priemonės atėmimas nuo šešių mėnesių iki vienų metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt