Eismas

2021.05.25 10:04

Vairuotojas piktinasi – pardavęs automobilį neatsigina baudų už pažeidimus, kurių nepadarė

Daumantas Butkus, LRT RADIJAS, LRT.lt2021.05.25 10:04

Automobilį pardavę ir tinkamai išregistravę asmenys sulaukia baudų už Kelių eismo taisyklių pažeidimus, kurių nepadarė. Taip nutinka, kai naujasis automobilio savininkas neįregistruoja transporto priemonės. „Regitros“ atstovai teigia, kad, įsigaliojus naujai automobilių registravimo tvarkai, tokių klaidų ateityje turėtų nelikti.

Pardavęs automobilį sulaukė baudų

„Per dvi savaites yra trys baudos ir mano istorija sugadinta“, – sako trisdešimt septynerius metus automobilį vairuojantis Olegas Pravdinas. Vyras mažiau nei per mėnesį tapo daugkartiniu Kelių eismo taisyklių pažeidėju, nors šių pažeidimų nepadarė.

Vairuotojas pasakojo, kad istorija prasidėjo vasarį, kai jis pardavė savo senutėlį „Volkswagen Sharan“. Vyras kruopščiai supildė pirkimo–pardavimo sutartį, apie sandorį kitą dieną pranešė „Regitrai“ ir gavo pažymą, kad automobilis išregistruotas.

„Po trijų mėnesių aš gavau pirmą laišką su nurodyta data, kad mano automobilis buvo užfiksuotas maršrute Šalčininkai–Zarasai. Buvo viršytas greitis 24 km/val., bauda paskirta 15 eurų, pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, per 14 dienų aš privalau sumokėt“, – aiškino Olegas.

Apie įvykusį nesusipratimą O. Pravdinas laišku pranešė Kelių policijai, nurodė naujojo automobilio savininko kontaktus ir buvo tikras, kad klaida bus ištaisyta. Tačiau istorija ėmė kartotis.

„Gegužės 5 dieną gavau antrą baudą, šį kartą buvo nurodyta, kad turiu sumokėti 90 eurų“, – pasipiktinimo neslėpė pašnekovas.

Dar po kelių dienų O. Pravdinas iš Kelių policijos gavo trečią pranešimą apie paskirtą baudą.

„Vėl viršytas greitis tuo pačiu maršrutu Šalčininkai–Zarasai, bet jau viršyta 30 km/val. ir bauda jau siekia 90 eurų“, – pasakojo O. Pravdinas.

Pirkėjas nesivargino automobilio registruoti savo vardu

Klaida įvyko, nes naujasis savininkas neįregistravo automobilio. O. Pravdino bandymai susisiekti su pirkėju ir paraginti laikytis tvarkos bei įstatymų, buvo nesėkmingi.

„Reiškia, neįregistruotas automobilis važinėja po Lietuvą, o sistema mato mano vardą ir pavardę“, – sako pašnekovas.

Tiesa, kaip nuolatinį kelių eismo taisyklių pažeidėją Olegą dabar mato ne tik policijos sistema.

„Aš pasiskambinau savo draudėjui dėl būsimo naujo automobilio draudimo ir man pranešė, kad draudimas man pabrango 35 eurais, nes turiu tris neapmokėtas baudas ir esu baustas už greičio viršijimą bei dėl negaliojančios techninės apžiūros“, – aiškina O. Pravdinas.

Nesulaukęs atsakymo į savo laišką, vairuotojas du kartus buvo nuvykęs aiškintis į Kelių policijos valdybą, tačiau teigia bendros kalbos neradęs.

„Į klausimą, kodėl taip vyksta, iš Kelių policijos sulaukiau tik vieno atsakymo – tiesiog viskas vyksta automatiškai“, – sakė vairuotojas.

Baudos išrašomos automatiškai

Rytis Vosylius, Lietuvos kelių policijos tarnybos vyriausiasis tyrėjas, teigė, kad didžioji dalis protokolų už greičio viršijimą surašoma nedalyvaujant pareigūnui, automatiškai, gavus pranešimą iš greičio matuoklio. Tokiu atveju pranešimas apie nusižengimą siunčiamas paskutiniam žinomam transporto priemonės savininkui. Duomenis apie pasikeitusį savininką policija gauna tik tada, kai automobilio pirkėjas jį įregistruoja „Regitroje“.

„Tikrai negera situacija, jeigu žmogus nukenčia dar ir dėl draudimo, tačiau taip vyksta, nes turbūt imami duomenys apie paskutinį transporto priemonės savininką“, – aiškina R. Vosylius.

Anot policijos atstovo, tokių nesusipratimų turėtų nelikti įsigaliojus naujai automobilių registracijos tvarkai, kuomet apie įsigytą automobilį pirmiausia praneša pirkėjas. Tačiau ką daryti Olegui ir kitiems nepelnytai baudžiamiems vairuotojams?

„Tokiu atveju, jeigu gauname informaciją, kad ne tam žmogui surašytas protokolas, jį anuliuojame“, – sako pareigūnas.

„Regitros“ duomenimis, tokių nesusipratimų pasitaiko mažiausiai po vieną per savaitę, tačiau spręsti juos, anot „Regitros“ atstovo, turėtų policija.

„Kodėl grįžtama prie to paties asmens esant daugiau pažeidimų, man sunku pasakyti, turbūt policija galėtų geriau pakomentuoti šią situaciją. Iš tiesų, automobilis dalyvauti eisme negali, nes jis gautų baudą už tai, kad transporto priemonė yra neįregistruota. Bet, deja, situacija tokia, kad žmonės rizikuoja ir važinėja. Iš tiesų, tokių atvejų mes turime ne vieną, policija turbūt dėl to vargsta ir tie klientai be reikalo turi papildomą naštą – įrodinėti“, – sako „Regitros“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Saulius Šuminas.

Į ydingos sistemos girnas papuolęs Olegas, anot advokato Karolio Rugio, turi teisę reikalauti atlyginti žalą.

„Asmuo patiria nepatogumų, patiria nuostolių ir kol jie nereikalauja atlyginimo, tol nieks ir nesprendžia tokių klausimų, nors žino, kad yra tokia problema. Tenka apgailestauti, kad tą gerovę tenka kurti. Turėtų atsiprašyti valstybė ir atlyginti jo patirtus nuostolius“, – sako advokatas Karolis Rugys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt