Eismas

2021.05.05 12:28

Pardavėjai ir pirkėjai skundžiasi dėl automobilio savininko deklaravimo kodo, „Regitra“ teigia – sunkumų kyla tik slepiantiems mokesčius

Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.05 12:28

Ne tik pardavėjai, bet ir pirkėjai skundžiasi nuo gegužės įvesta tvarka, kai visi Lietuvoje esantys automobiliai privalo turėti savininko deklaravimo kodą. Esą naujoji sistema stringa, sandorių registravimo procedūra sudėtinga, pirkimai stoja ir dėl didelių eilių. „Regitra“ ramina, kad eilės jau greitai sumažės, o naujoji tvarka sunkumų gali kelti tik slepiantiems mokesčius.

Turguje rasti gerą automobilį – darbas ne iš lengvųjų. Tačiau daugiau sunkumų dabar pardavėjams, kurie automobilius įvežė dar iki gegužės. Nuo šio mėnesio visi parduodami automobiliai privalo turėti savininko deklaravimo kodą.

Tačiau turguje kol kas tokį turi vos vienas kitas, dauguma – tik vokiškas pirkimo–pardavimo sutartis, vadinamas „kauferiais“. Tai reiškia, kad prekybininkai privalės patys „Regitrai“ deklaruoti sandorį užsienyje, tik tada bus suteiktas naujasis kodas. Jo neturint, automobilio net negalima siūlyti pirkti.

„Nežinau, dar nebandžiau. Pardavinėju vieną automobilį, pirktą prieš metus, kitas – prieš pusmetį, tai nežinau, kaip toliau bus, bet mintys tokios, kad viską mesti reikės“, – pasakoja LRT TELEVIZIJOS kalbintas vyras.

„Dabar tą darydamas iš tikro rizikuoji, kad bet kada teisėsaugos įstaigos gali patikrinti, paklausti, ar tu deklaravęs, jeigu ne, tai kokiu pagrindu pardavinėji transporto priemonę“, – dėsto „Regitros“ gen. direktoriaus pavaduotojas Saulius Šuminas.

„Regitros“ vadovas pabrėžia, kad savininko deklaravimo kodas užkirs kelią slėpti mokesčius, apsaugos ir pirkėjus: nelikus fiktyvių sutarčių, bus galima reikalauti žalos atlyginimo, jei automobilis su defektais.

Panorama. Speciali laida, skirta paminėti oficialaus gestų kalbos pripažinimo Lietuvoje metines

„Kad visus absoliučiai tai ims ir pakeis ir staiga dings visas šešėlis, tai taip tikrai nėra ir taip tikrai nebus. Bet aš manau, kad reikšminga dalis šešėlio bus sumažinta būtent dėl šio sprendimo“, – sako „CarVertical“ komunikacijos vadovas Matas Buzelis.

Tačiau pardavėjai skundžiasi, kad pokyčiams nepasiruošė „Regitra“. Naujoji tvarka sudėtinga, dažnai stringa registravimo sistema. Vien ši įmonė sako, kad anksčiau per dieną parduodavo bent 5–6 automobilius, nuo gegužės 1-osios – vieną.

„Pavyzdžiui, vakar suvedinėjome, sistemos stringa, to padaryti negalime ir nukenčiame mes, kadangi reikia tokiai, kaip mūsų, įmonei papildomo darbuotojo, reikia mokėti atlyginimą, kad suvestų tuos kodus“, – supažindina „Kunikov“ vadybininkas Romualdas Moravskis.

„Mano manymu, ta sistema kaip tik paprasta. Tiesiog pirkėjo ir pardavėjo duomenys, sutarties duomenys, visas deklaravimas. Tai 2 minučių reikalas“, – atsako S. Šuminas.

Pardavėjai sako, kad dabar, norėdamas įsigyti naujai įvežtą automobilį, pirkėjas prieš tai turėtų užsiimti eilę „Regitroje“, tik tada pradėti naujojo pirkinio paieškas.

„Šiandien atvažiavęs pirkėjas realiai neužregistruotų automobilio, kadangi artimiausias laikas užsiregistruoti patekti į „Regitrą“ yra maždaug po dviejų savaičių“, – sako R. Moravskis.

„Regitra“ pripažįsta, kad eilės didelės, nes pavasarį pardavimai gausesni, laisvėjo karantinas, prie naujosios tvarkos pratinasi ir darbuotojai.

„Mes turime gana didelį srautą asmenų, kurie užsiregistravę neatvyksta registruoti transporto priemonių, tai patys klientai sau daro papildomas eiles vien dėl to, kad nesilaiko tam tikro susitarimo“, – teigia „Regitros“ gen. direktoriaus pavaduotojas.

„Stovime nuo 8 ryto atvažiavę, judam, per valandą vienas automobilis įvažiuoja į boksą“, – pasakoja LRT TELEVIZIJOS kalbintas vairuotojas.

Bardakas, negaliu išsiregistruoti ir užsiregistruoti mašinos. Reikia išankstinės, o išankstinėje labai didelės eilės, o duotos 5 dienos užregistruoti“, – antrina kitas vairuotojas.

Ekspertai ir pati „Regitra“ sutinka – pokyčiai skuboti, apie naujoves galbūt komunikuota per mažai. Tačiau tvarka esą nėra tokia sudėtinga, kaip gali atrodyti. Didesnių sunkumų bus tik nenorintiems dirbti skaidriai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.