Eismas

2021.03.31 13:00

Šaltas dušas lietuviams: šalyje „atsibudo“ 70 greičio matuoklių – vairuotojams paskirta tūkstančiai baudų

Eglė Girdenytė, LRT.lt2021.03.31 13:00

Dar praėjusių metų spalį šalia Vilniaus esančioje Riešėje, kelyje Bendoriai–Riešė–Kalinas, buvo įrengtas stacionarus greičio matuoklis, o pastarosiomis dienomis jis tapo gyventojams tikru galvos skausmu. Ilgą laiką neveikęs įrenginys staiga prabudo, o vietinės bendruomenės narius vienu metu pasiekė dešimtys pranešimų apie įvykdytus pažeidimus. Kaip paaiškėjo vėliau, tokių matuoklių šalyje ne vienas, o 70.

Dešimtys baudų per vieną naktį

Riešės bendruomenės seniūnė Gražina Zizienė aiškino, kad gyventojų sujudimas kilo kovo 26-ąją, kai gyvenvietės socialinio tinklo grupėje pradėjo plūsti pasisakymai apie po nakties rastus pranešimus dėl nuo spalio iki kovo pabaigos padarytų pažeidimų. Ji aiškino, kad tokios staigmenos sulaukę gyventojai labiausiai piktinosi visiškai eliminuota galimybe pasitaisyti, mat vienu metu pasiekė baudos tiek už 5 mėnesių, tiek už kelių dienų senumo pažeidimus.

„Tikrai nesakome, kad baudų siųsti nereikia, tačiau tikėjome, kad greičio matuoklis veiks kaip prevencinė priemonė, o ne „biznis“. Dauguma jau po pirmos baudos būtų pasitaisę ir nebekartoję to paties nusižengimo, tačiau dabar tam nė nebuvo galimybės, mat kai kurie vienu metu gavo 2, 3 ar 10 baudų, kiti net 70 ar 100“, – aiškino G. Zizienė.

Bendruomenės seniūnė teigė, kad pasipiktinimą sukėlė ir priemonės neveiksnumas. Mat jau daugiau nei dešimt metų vietiniai gyventojai stengėsi į šį kelią atkreipti atsakingų institucijų dėmesį ir prašė, kad šalia mokyklos būtų įrengtos apšviestos pėsčiųjų perėjos, kokybiški šaligatviai ir greičio mažinimo kalneliai. Vis dėlto, įrengtas matuoklis, anot jų, jokios prevencinės funkcijos iki šiol neatliko, todėl tokia tvarka gavus baudas už nusižengimus, kilo du pagrindiniai klausimai: kaip šis matuoklis veikia ir ar tai yra teisinga?

„Dėjome daug pastangų, kad ši kelio atkarpa būtų pastebėta, norėjome, kad prie mokyklos būtų padidintas saugumas, todėl džiaugėmės net ir tada, kai vietoj infrastruktūros pakeitimų gavome greičio ribojimą iki 30 km/val. bei greičio matuoklį. Vis dėlto, ilgą laiką ši priemonė atrodė neveikianti. Pradžioje įrengtas matuoklis buvo apvyniotas juoda plėvele, vėliau apipurkštas dažais ir tik dabar paaiškėjo, kad jis visą laiką veikė, tik iš to naudos eismo saugumui nebuvo“, – teigia Riešės bendruomenės seniūnė.

Reaguodama į susidariusią situaciją, Riešės bendruomenė dėl matuoklio metrologinės patikros kokybės kreipėsi į Vidaus reikalų ministeriją ir Policijos departamentą, tačiau G. Zizienė teigė, kad kol kas jokio atsakymo gauti nepavyko.

Beveik 40 tūkst. pažeidimų

Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis aiškino, kad tokia situacija susidarė dėl to, kad nauji greičio matuokliai kurį laiką nebuvo sujungti su Administracinių nusižengimų registru.

„Baudos vairuotojus pasiekė vėliau, nes kurį laiką greičio matuoklis veikė, tačiau nebuvo susietas su registru, kuriame užregistravus pažeidimą automatiškai suformuojama bauda ir išsiunčiamas pranešimas“, – sakė R. Matonis.

Lietuvos kelių policijos tarnyba patikslino, kad vien minėtuoju matuokliu nuo 2020 m. spalio 27 d. iki šių metų kovo 28 d. užregistruota 37 430 pažeidimų, iš jų apie 19 tūkst. yra fiksuoti, kai nustatytas greitis viršytas daugiau kaip 10 km/val., bet ne daugiau kaip 20 km/val.

Tokių matuoklių yra ir daugiau

Tiesa, tai, kad vienu metu vairuotojus pasiekia net kelios baudos ar dešimtys jų, pastebėjo ir šalia Vilniaus esančių Čekoniškių gyventojai, jie pirmuosius pranešimus apie greičio viršijimą gavo tik kovo 27 d.

Tai patvirtino ir pareigūnai. Jų duomenimis, kelyje Pilaitė–Čekoniškės–Sudervė įrengtas greičio matuoklis taip pat pažeidimus pradėjo fiksuoti 2020 m. spalio 27 d., tačiau pirmosios baudos paskirtos lygiai po 5 mėnesių. Pareigūnai teigė, kad Administracinių nusižengimų registre yra gauta informacija, jog šis greičio matuoklis užfiksavo 3292 pažeidimus, o iki kovo 29 d. surašyta 930 administracinių protokolų.

Lietuvos automobilių kelių direkcijos Tarptautinių ryšių ir komunikacijos skyriaus komunikacijos vadybininkas Saulius Jansonas patvirtino, kad Riešėje įrengtas matuoklis pradėjo veikti dar spalį, tačiau už pažeidimus pranešimai buvo išsiųsti tik tada, kai buvo pasirašyta sutartis su Informatikos ir ryšių departamentu.

„Pasirašius sutartį su Informatikos ir ryšių departamentu, visi užfiksuoti pažeidimai automatiškai pradėti perduoti į Administracinių nusižengimų registrą. Šiuo atveju pažeidimai teikiami pagal teisės aktuose nustatytus terminus, kadangi pažeidimų administravimas pagal Administracinių nusižengimų kodeksą maksimaliai gali užtrukti iki 24 mėn.“, – aiškino S. Jansonas.

LAKD atstovas aiškino, kad tokių momentinių greičio matuoklių, kurie prie registro buvo prijungti vėliau nei pradėjo fiksuoti pažeidimus, yra 70 ir jie visi veikia tokiu pačiu principu – neskleisdami jokio šviesos šaltinio, kad vairuotojai nebūtų apakinti.

S. Jansonas teigė, kad dažniausiai tokie greičio matuokliai įrengiami vietose, kuriose yra padidėjusi rizika nukentėti pažeidžiamiems eismo dalyviams. Pavyzdžiui, gyvenvietėse prie mokyklų, perėjų ar sankryžų, religinio susibūrimo vietų, ties pavojingomis sankryžomis, pėsčiųjų perėjomis ir kitais aktualiais objektais, prie kurių yra tikėtini reguliarūs pėsčiųjų bei dviratininkų srautai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt