Eismas

2021.03.11 11:36

Avarija su motociklu: kaip jai pasiruošti ir kaip ją pamiršti

LRT.lt2021.03.11 11:36

Avarija su motociklu gali būti viena baisiausių gyvenimo patirčių ir dalykas, apie kurį net nesinori galvoti. Visgi visuomet gerai žinoti, kaip elgtis, jeigu nutinka kažkas nemalonaus, rašoma pandomoto.com tinklaraštyje.

Kai kurios taisyklės, kurias netrukus perskaitysite, gali atrodyti labai paprastos ir akivaizdžios, bet kai patenki į eismo įvykį ar patiri kokią nors traumą važiuodamas motociklu, ne visuomet būna galimybių blaiviai ir teisingai mąstyti. Tad kažkur pasąmonėje glūdintis planas, kaip ir ką reikia veikti, nutikus eismo įvykiui, gali praversti.

Žmonės, patekę į stresines sitaucijas, reaguoja labai skirtingai – vieni mūsų jaučia adrenalino pliūpsnį, kitus tiesiog paralyžiuoja baimė, išgąstis ar skausmas. Po avarijos galite būti pikti ar sutrikę, galite jaudintis tiek dėl savęs, tiek dėl kitų eismo įvykio dalyvių. Smegenys tokiose situacijose neveikia labai aiškiai, o stiprūs išgyvenimai ir jausmai paveikia sprendimus ir reakcijas.

Pasiruošimas tokioms situacijoms, kai apgalvojamas kiekvienas žingsnis, yra labai svarbus dalykas. Kviečiame perskaityti kelis punktus, kuriuos išskyrėme ir juos tiesiog įsidėmėti, nereikia jų vis pergalvoti ar leisti, kad jie trukdytų sklandų pasivažinėjimą.

Įsitikinkte, ar esate saugūs

Po kiekvieno, net ir menkiausio eismo įvykio, pats pirmas dalykas, kurio reikėtų imtis – pasirūpinti saugumu. Apsižvalgykite aplinkui: ar esate ant kelio, ar pro šalį važiuoja automobiliai, ar dabar diena, ar naktis, ar kiti vairuotojai mato, kad jūs kelyje.

Bandykite nusiraminti ir suprasti, kas įvyko ir kokios būklės esate. Jeigu galite atsikelti, pasistenkite atsirasti kelkraštyje. Judėkite lėtai, nes negalite tiksliai žinoti ar esate sužeisti ir kaip stipriai. Svarbiausia – jokių staigių judesių.

Padėkite kitiems

Ar dar kas nors buvo sužeistas per avariją? Jeigu jaučiate, kad patys esate sveiki, būtinai pagelbėkite kitiems. Niekuomet nenusimkite nei savo, nei kitų motociklininkų apsaugų – šalmo, drabužių, batų. Kai saugiai pasitraukiate nuo kelio, praneškite apie įvykį pagalbos telefonu 112 ir tiksliai papasakokite, kas įvyko.

Niekuomet nesistenkite nuspėti, kokius sužeidimus patyrė kitas asmuo, nes tai, kas jums gali atrodyti akivaizdu, nebūtinai yra tiesa. Bandydami nustatyti sužeidimus, galite labiau pakenkti nei pagelbėti. Paisykite ir vykdykite medicinos specialistų nurodymus duodamus telefonus. Viską atlikite kuo tiklsiau ir laukite kol atvyks greitoji pagalba.

Surinkite eismo įvykio įrodymus

Sveikata ir saugumas turi būti patys svarbiausi dalykai, kuriais reikia pasirūpinti iš karto po eismo įvykio. Jeigu jaučiatės gerai, nepatyrėte rimtesnių sužeidimų ir galite aiškiai mąstyti, būtų labai gerai surinkti kuo daugiau informacijos apie tai, kas įvyko.

Nesvarbu, ar avarija įvyko dėl to, kad nesuvaldėte motociklo, ar patekote į susidūrimą su kita transporto priemone, būtų labai gerai apžiūrėti eismo įvykio vietą, nes vėliau viskas gali būti ne taip aišku. Tai gali padėti tuomet, kai situaciją aiškinsis policijos pareigūnai ar draudimo kompanija.

Patikrinkite motociklą prieš vėl važiuodami juo

Atsigavę po eismo įvykio, tikriausiai būsite kupini emocijų, norėsite kuo greičiau sėsti ant motociklo ir važiuoti tolyn, kad eismo įvykis būtų tik blogas prisiminimas. Skubėti neverta, o kartais gali būti ir pavojinga. Motociklas gali neturėti jokių akivaizdžių pažeidimų, bet vertėtų jį patikrinti mechanikams prieš vėl sėdant ant jo ir leidžiantis į kelią.

Po eismo įvykio gali atsirasti nematomų gedimų, kurie tiek vairuotojui, tiek kitiems eismo dalyviams gali kelti riziką. Tas pats pasakytina ir apie motociklininko aprangą. Priklausomai nuo patirtos avarijos sunkumo, reikėtų pagalvoti, ar nereikia keisti motociklininko aprangos, kad žinotumėte, kad esate saugūs savo ateities kelionėse.

Pasekmės

Jeigu avarijos metu patyrėte sužeidimų, būsite nugabentas į ligoninę ir jumis pasirūpins medicinos personalas. Dauguma motociklininkų gretai atsigauna ir iš gydymo įstaigos išleidžiami namo. Visgi psichologiniai eismo įvykio padariniai dažnai nėra iki galo įvertinami.

Avarija yra toks įvykis, apie kurį nėra lengva kalbėti, ypač tais atvejais, jei žinome, kad padarėme klaidą ir gėdijamės ją pripažinti. Nesvarbu, kaip nuspręsite elgtis – apie įvykį kalbėti su šeima ir draugais, pasidalinti patirtimi su kitais motociklininkais ar tiesiog pasilikti išgyvenimus sau, svarbu, kad apmąstytumėte tai, kas įvyko ir su tuo susitaikytumėte.

Susitaikymas ir prėmimas situacijos tokios, kokia ji buvo yra pagrindinė priemonė vėl sugrįžti prie įprasto važinėjimo motociklu ir gyvenimo. Jeigu nuspręsite ignoruoti savo jausmus ir apsimesti, kad nieko neįvyko, tai gali paveikti jūsų kaip motociklininko pasitikėjimą ir meilę tam, ką jūs darote.

Motociklizmas yra gyvenimo būdas, kuris turi savo pakilimus ir nuopolius. Kai nutinka blogi dalykai, dažniausiai, tai yra ne mūsų kaltė, todėl neturėtumėme ties jais ilgai sustoti ar leisti blogai patirčiai paveikti mūsų savigarbą. Kai praeina šiek tiek laiko po eismo įvykio, galima mėginti atsiminti avarijos eigą ir pabandyti suprasti, ar buvo kokių nors dalykų, kurių reikėjo vengti ir kurie galėjo tapti eismo įvykio priežastimi ir ar tai galėtų būti pamoka, kurią reiktų išmokti kitiems kartams.

Jeigu galvojate, kad reikėjo reaguoti kitaip, būkite dėkingi, kad likote gyvi ir sveiki bei atsiminkite išgyventas patirtis kitais kartais. Bet jeigu nebuvo jokios pamokos, kurią reikėtų išmokti ir atsiminti, tiesiog viską pamirškite. Matyt, taip turėjo nutikti ir viskas ką dabar galite padaryti, tiesiog mąstyti pozityviai, kad galėtumėte greitai atsitiesti po sužeidimų ir grįžti prie savo įprasto gyvenimo.

Skaičiuojama, kad pusė motociklininkų patenka į kokį nors eismo įvykį per savo motociklizmo karjerą. Tai nė kiek nepadrąsinanti statistika. Tiesiog reikia suprasti, kad eismo įvykiai nutinka, dauguma motociklininkų po jų atsigauna labai greitai ir netrukus vėl sėda ant savo motociklų. Niekuomet neleiskite mintims apie patekimą į eismo įvykį ar tiesiog nukritimą nuo motociklo, daryti įtaką jūsų važiavimui. Dėvėkite tinkamą apsaugančią aprangą, važiuokite saugiai ir mąstykite pozityviai – tai yra kelias saugiai ir džiugiai kelionei.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt