Eismas

2021.03.05 11:38

Į Vilniaus biudžetą buvo surinkta beveik 10 mln. eurų iš automobilių stovėjimo mokesčio: kur bus panaudotos lėšos?

LRT.lt2021.03.05 11:38

Per 2020 m. į Vilniaus biudžetą buvo surinkta daugiau nei 9,9 mln. Eur vietinės rinkliavos už naudojimąsi mokamomis vietomis automobiliams mieste statyti, skelbia VIlniaus miesto savivaldybė. 

Iš automobilių stovėjimo rinkliavos surenkami pinigai prisideda prie sklandesnio ir patogesnio miesto kūrimo. Už surinktas lėšas ne tik prižiūrimi jau esami objektai, bet ir tiesiami nauji dviračių ir pėsčiųjų takai, rekonstruojamos gatvėmis, miesto aikštės, atnaujinami daugiabučių kiemai.

Kuriant patogią, saugią ir darnią aplinką, per 2021 metus mieste šios lėšos prisidės prie šių infrastruktūros objektų priežiūros ir rekonstrukcijų: lėšų bus skiriama tiltų ir viadukų priežiūrai ir remontui, susisiekimo infrastruktūros projektavimui, Aukštaičių ir Paupio g. rekonstravimui su įvažiavimu į Drujos gatvę, dviračių turizmo trasų ir maršrutų (jungčių su Trakų ir Vilniaus rajonų savivaldybėmis) ženklinimui (įgyvendinama su Vilniaus, Trakų, Širvintų rajonų savivaldybėmis), viešųjų erdvių tvarkymui Pietinėje tikslinėje teritorijoje prie rekonstruojamų Aukštaičių, Paupio ir Drujos gatvių, susisiekimo optimizavimui pagal darnaus judumo principus Šeškinės daugiafunkcio komplekso prieigose, įrengiant tam tinkamą infrastruktūrą su inžinerinėmis komunikacijomis.

Pinigų bus skirta ir pėsčiųjų dviračių tilto per Nerį tarp Lazdynų ir Naujamiesčio (Užvingio salos tiltas) įrengimui ir viešosios erdvės sutvarkymui. Dėmesio sulauks Nemenčinės plento rekonstrukcija nuo Kairėnų gatvės iki miesto ribos, Lukiškių aikštės sutvarkymo darbai su techninio darbo projekto parengimu ir projekto vykdymo priežiūra (I etapas), Vilnios pakrančių tvarkymas Pietinėje tikslinėje teritorijoje bei Sacharovo aikštės sutvarkymas.

Naujausias stovėjimo vietų užimtumo tyrimas, atliktas 2020 m. rudenį, rodo, kad palyginus 2020 m. ir 2018 m. duomenis, stebimas bendras visų rinkliavos zonų stovėjimo vietų užimtumo mažėjimas. Tam įtakos turėjo epidemiologinė situacija ir ryškiai sumažėjęs gyventojų mobilumas.

Mėlynojoje zonoje užimtumas mažėjo nuo 77% iki 65%, raudonojoje nuo 88% iki 64%, geltonojoje nuo 83% iki 63%, žaliojoje nuo 66% iki 62%. Mažiausias pokytis žaliojoje zonoje susijęs su tuo, kad ši zona labiau apima gyvenamuosius rajonus.

Bendras stovėjimo užimtumas būtent Senamiesčio gatvėse mažėjo nuo 85% iki 68%. Tačiau dalyje gatvių jis didėjo – pavyzdžiui, Didžiojoje g. nuo 83% iki 88%, Šv. Jono g. nuo 69% iki 78%, o tam įtakos galėjo turėti aktyvesnis vietinis turizmas.

Labiausiai užimtos buvo mėlynosios zonos Kaštonų, Šermukšnių, Jogailos, A. Smetonos, L. Stuokos – Gucevičiaus, Žemaitijos, Vasario 16-osios gatvės, o tai susiję su didesne gyvenamųjų būstų koncentracija ir įsikūrusiomis verslo bei valstybės įstaigomis.

Bendras parkavimo poreikio mažėjimas matomas ir programėlėje m.Parking. 2020 m., lyginant su 2019 m., mokamo parkavimo užsakymų buvo apie 25% mažiau, o būtent gruodžio mėn., kai karantino ribojimai tapo gar griežtesni, jų buvo maždaug 45% mažiau nei tuo pačiu laikotarpiu 2019 m.