Eismas

2021.03.02 11:46

Protestuojantys dėl „Regitros“ veiklos atnaujinimo: prašysime, kad būtų atidarytos ir vairavimo mokyklos

Marius Eidukonis, LRT.lt2021.03.02 11:46

Trečiadienį penkiuose Lietuvos miestuose 13 valandą įvyks B kategorijos vairavimo egzamino „Regitroje“ negalinčių laikyti būsimų vairuotojų protesto akcijos. Dižiausios laukiama Vilniuje prie Seimo. Protesto akcijų koordinatoriai sako, kad protestuojantys sieks, jog valdžios atstovai išgirstų ne tik jų pageidavimą leisti egzaminą laikyti „Regitroje“, tačiau leisti veikti ir vairavimo mokykloms – jos yra būtina sudedamoji mokymosi dalis.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pirmadienį po Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos posėdžio pranešė, kad komisijos nariai nemato priežasčių, kodėl vairavimo egzaminai negalėtų būti atnaujinti. Ji tvirtino, kad egzaminavimus vykdanti įmonė užtikrino, jog visos reikalingos saugumo priemonės viruso prevencijai egzamino metu būtų užtikrintos.

Visgi kalbėdama apie vairavimo mokyklų veiklos atnaujinimą, ji buvo skeptiškesnė ir nesiėmė vertinti, ar Vyriausybė trečiadienio posėdyje gali pritarti ne tik „Regitros“ praktikos egzaminų atnaujinimui, tačiau leisti veikti ir vairavimo mokykloms.

Viena iš protesto akcijų organizatorių Neringa Pekarskaja teigia, kad toks ministrės atsakymas verčia protestuojančiuosius kelti ir dar vieną prašymą valdžios institucijoms – atverti vairavimo mokyklas.

„Situacija labai paprasta. Dauguma žmonių, kuriems, tikėkimės, po Vyriausybės posėdžio bus leista laikyti praktikos egzaminus „Regitroje“, automobilio su profesionaliu instruktoriumi nevairavo mažiausiai tris mėnesius. Tai reiškia, kad dalis mokinių prarado savo įgūdžius ir, tikėtina, per praktikos egzaminą susikirs.

Mes norėtume, kad būtų sudarytos sąlygos ne tik laikyti vairavimo praktikos egzaminus „Regitroje“, tačiau ir jiems tinkamai pasiruošti. Dėl to prašome valdžios išgirsti daugiau kaip 10 tūkst. žmonių prašymus sudaryti galimybę ne tik egzaminus laikyti, bet ir jiems pasiruošti“, – sako viena iš protesto akcijos koordinatorių.

Pasak jos, neveltui prie protesto akcijos visuose miestuose jungiasi ir vairavimo mokyklų atstovai. „Palyginčiau situaciją su abiturientų egzaminais. Juk neleistume dvyliktokams laikyti mokyklos baigimo egzaminų, jeigu jie į juos ateitų nesimokę dvyliktoje klasėje“, – sako N. Pekarskaja.

Jai antrina ir „Amplius“ vairavimo mokyklos vadovas, vairavimo instruktorius Artūras Pakėnas.

„Didesnė dalis mokinių eina laikyti praktikos egzamino „Regitroje“ per silpnai pasiruošę. Jų įgūdžiai dar nesutvirtėję, silpni ir didesnė pertrauka be vairavimo tiesiog žudančiai juos veikia. Pora savaičių be vairavimo ir net neblogai pamokų metų vairavusiam mokiniui galimybė išlaikyti egzaminą ženkliai sumažėja“, – sako ilgametę darbo patirtį turintis instruktorius, atkreipdamas dėmesį, kad yra mokinių, kurie nevairavo mažiausiai tris mėnesius. Jo tvirtinimu, atrastume ir tokių, kurie praktikos egzamino laukia ir keturis ar penkis mėnesius.

Situaciją gelbėja faktas, kad kai kurie mokiniai galėjo savo įgūdžius atgaivinti su šeimos instruktoriumi, tačiau, pasak vairuotojų rengimo specialisto, tai neleidžia užmiršti tik bazinių vairavimo principų – kaip valdomas automobilis, kaip perjunginėjamos pavaros ir panašiai.

„Prisiminus, kokios eismo sąlygos buvo praėjusius du mėnesius, manau, kad nedidelė dalis mokinių į gatves išvažiavo su savo artimaisiais atgaivinti vairavimo įgūdžių. Tai dabar atsakykime sau į klausimą – koks bus išlaikymo procentas? Nespėliosiu, o tiesiog pabandysiu pagalvoti, kada tas nelaimėlis (neišlaikęs egzamino – LRT.lt) turės galimybę jį perlaikyti“ , – sako A. Pakėnas.

Instruktorius atkreipia dėmesį, kad pats egzamino neišlaikymo faktas nėra baisus ar žlugdantis, tačiau dabar, kai „Regitroje“ tūkstantinės eilės laukiančiųjų praktikos egzamino, perlaikyti jį gali tekti vėl laukti mažiausiai kelis mėnesius. A. Pakėnas sako, kad nesikeičiant situacijai, asmuo, kuris vairavimo kursus baigė praėjusių metų rudenį ir atnaujinus „Regitros“ veiklą egzamino neišlaikys iš pirmo karto, tikėtina, egzaminą išlaikys ir vairuotojo pažymėjimą gaus anksčiausiai vasaros viduryje.

Jis priminė ir situaciją po pirmojo karantino praėjusį pavasarį, kai vairavimo praktikos egzaminai „Regitroje“ nevyko du mėnesius. Mokiniui neišlaikius egzamino, gauti vietą pakartotinam egzaminui pavykdavo po 1,5–2 mėnesių. Būdavo išimčių, kai pavykdavo gauti vietą ir po mėnesio. Tačiau pavasarį „Regitra“ neveikė 2 mėnesius, o dabar – 3. Po tokių pamąstymų ir kyla klausimas: kokia prasmė leisti vykdyti praktinio vairavimo egzaminus, neleidžiant atsidaryti vairavimo mokykloms? Noras parodyti, kad kažką leidžiame? Čia kaip alkanam pasiūlyti sriubos dideliame puode, bet neduoti nei lėkštės nei šaukšto“, – mąsto A. Pakėnas.