Eismas

2021.03.01 18:35

Vairuotojo pažymėjimo keitimo rebusas: netekęs teisių emigrantas jas pasikeisti gali tik grįžęs į Jungtinę Karalystę

Marius Eidukonis, LRT.lt2021.03.01 18:35

Jungtinėje Karalystėje gyvenantis ir į gimtinę grįžęs lietuvis susidūrė su problema – pametęs pažymėjimą, gauti naujo Lietuvoje negali.

Jungtinėje Karalystėje gyvenantis Tomas Keršys su LRT.lt pasidalijo savo istorija, kuri jam nutiko, pametus vairuotojo pažymėjimą ir panorus jį pasikeisti Lietuvoje.

„Iš tikrųjų, tai manau, jog sprendimas neišduoti vairuotojo pažymėjimo buvo priimtas prieš man įeinant į kabinetą. Aš atėjau savo laiku, gavau talonėlį, daugiau žmonių nelaukė, tačiau aš vis tiek sėdėjau apie 10 minučių ir laukiau, kol užsidegs mano numeris. Kai įėjau, manęs pasiteiravo: „Tomas, taip?“ – „Taip, norėčiau pranešti, kad pamečiau vairuotojo pažymėjimą, ir užsisakyti naują.“ – „Jūs gyvenate Jungtinėje Karalystėje, taip?“ – „Aš gyvenu jau pusę metų Lietuvoje per šią pandemiją, čia turim namą. Grįžau rugpjūčio mėnesį, turiu pažymą apie saviizoliaciją, lėktuvo bilietus ir banko išrašus. Deklaruota vieta yra taip, Londone, bet gyvenu aš šiuo metu Lietuvoje ir man reikia vairuotojo pažymėjimo.“ Man atkerta, kad dokumentų aš neturiu ir negaliu įrodyti, jog gyvenu Lietuvoje“, – pasakojo T. Keršys.

„Tuomet aš sakau, jog esu Lietuvos pilietis ir juk už viską jau sumokėjau, tiek už vairavimo kursus, tiek už dabar galiojantį pažymėjimą, ir už būsimą pažymėjimą sumokėsiu, ir nesuprantu, kodėl jis man nepriklauso“, – nuostabos neslėpė pašnekovas.

VĮ „Regitra“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Saulius Šuminas sako, kad įmonė išduodama ar neišduodama vairuotojo pažymėjimus Lietuvoje vadovaujasi galiojančiais teisės aktais ir neturi jokių išankstinių nuostatų prieš vieną ar kitą klientą.

„Sprendimą išduoti vairuotojo pažymėjimą asmeniui ar jo neišduoti lemia jo deklaruota gyvenamoji vieta, o ne pilietybė. Ponas Tomas jau pasakė, kad jo deklaruota gyvenamoji vieta yra Londone“, – situaciją komentuoja S. Šuminas.

T. Keršys tvirtina, kad VĮ „Regitra“ darbuotojai paragino pateikti kokius nors dokumentus pagal sąrašą ir pateikė lentelę, kas tiktų – darbo sutartis, pažyma apie slaugą, deklaruota gyvenamoji vieta bent pusmetį, mokymo įstaigos pažyma, pažyma iš Užimtumo tarnybos.

„Atsakiau, jog negalėčiau pagrįsti tokių dokumentų, nes tai būtų netiesa, aš turiu namus ir darbą ir mano tėvai darbingi. Į mano atsineštus dokumentus – vizitai pas gydytojus, banko išrašai, medicininė pažyma – nebuvo net pasižiūrėta, nes jie de facto yra netinkami. Gavau raštišką atsisakymą išduoti naują vairuotojo pažymėjimą, nes neva tai yra nepagrįstas prašymas“, – istoriją tęsia T. Keršys.

S. Šuminas tvirtina, kad savo vairuotojo pažymėjimo galiojimą galima pasitikrinti per viešąją interneto prieigą, ten įvedus vairuotojo pažymėjimo numerį ir asmens kodą pateikiama informacija apie vairuotojo pažymėjimo galiojimą. „Šią informacija lengvai pasiekia ir Jungtinės Karalystės pareigūnai, kurie rūpinasi vairuotojo pažymėjimų išdavimu ir keitimu. Taigi problemų pasikeisti vairuotojo pažymėjimą Jungtinėje Karalystėje neturėtų kilti“, – pasakoja „Regitros“ generalinio direktoriaus pavaduotojas.

VĮ „Regitra“ informuoja, kad laikyti vairavimo egzaminus ir užsisakyti bei keisti vairuotojo pažymėjimus Lietuvoje gali nuolatiniai šalies gyventojai. Tokia nuostata taikoma siekiant užtikrinti, kad vairuotojas būtų pasiekiamas valstybei, kai to reikės, pavyzdžiui, įvykus eismo įvykiui. Ši praktika taip pat taikoma ir Europos Sąjungos (ES) bei Europos ekonominei erdvei (EEE) priklausančiose valstybėse.

Taigi, vairuotojai savo nuolatinę gyvenamąją vietą Lietuvoje gali įrodyti dviem būdais. Pirmas būdas – asmuo turi būti deklaravęs savo gyvenamąją vietą Lietuvoje. Šiuos duomenis „Regitra“ gauna automatiškai iš Gyventojų registro. Svarbu, kad asmuo savo gyvenamąją vietą būtų deklaravęs bent 185 dienas per kalendorinius metus.

Antras būdas – jei asmens gyvenamoji vieta nėra deklaruota Lietuvoje arba ji deklaruota mažiau kaip 185 dienas, tuomet savo pasirinktu dokumentu galima pagrįsti asmeninius ar darbo ryšius su Lietuva. Pavyzdžiui, jei asmuo pradėjo dirbti Lietuvoje, jis gali pateikti darbo sutartį, verslo liudijimą ar kt.