Eismas

2021.02.26 12:32

Pasikeitimai renkantis ekologiškus keliavimo būdus: nebelieka paramos el. paspirtukams įsigyti, bus skatinama jų ir elektromobilių nuoma

Marius Eidukonis, LRT.lt2021.02.26 12:32

Aplinkos ministerija šiais metais nebeteiks subsidijų įsigyti elektrinį paspirtuką ar elektrinį dviratį, utilizavus taršų automobilį, tačiau parama bus galima pasinaudoti ilgalaikiam viešojo transporto bilietui ar trumpalaikei ekologiškų transporto priemonių nuomai.

Aplinkos ministerijos atstovai Seimo Aplinkos komiteto posėdyje pranešė, kad šiemet nebeliks galimybės įsigyti elektrinį paspirtuką ar dviratį, gavus kompensaciją už seną ir taršų automobilį.

Savo sprendimą ministerijos atstovai grindžia tuo, kad pasitaikė nemažai sukčiavimo atvejų, kai už paramą įsigytas paspirtukas ar elektrinis dviratis buvo grąžinamas pardavėjui ir atgaunami pinigai. Taigi priemonė, pasak aplinkos ministro atstovo spaudai Marijaus Gailiaus nedavė norimo rezultato.

„Mes ne kartą sulaukėme pačių verslininkų informacijos apie tai, kad žmonės, pasinaudoję parama įsigyti paspirtuką ar elektrinį dviratį, po savaitės kitos jį grąžindavo pardavėjui, buvo užfiksuota atvejų, kai minėtos trasnporto priemonės buvo parduodamos ir internetiniuose skelbimų portaluose“, – LRT.lt tvirtino M. Gailius.

Seimo aplinkos komiteto narys Linas Jonauskas išplatintame savo pranešime klausia, „ar tikrai verta dėl pavienių nesąžiningų žmonių numarinti tokią populiarią priemonę, skatinusią atsikratyti senų, taršių kledarų ir rinktis mažiau taršią transporto priemonę?“.

„Jei paspirtukas kaip įrankis pasitarnavo atsisakyti taršių automobilių, priemonė pasiteisino ir ji turi būti tęsiama“, – mano jis.

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) skelbia, kad nuo kvietimo teikti paraiškas pradžios sulaukta daugiau kaip 12 tūkst. gyventojų prašymų kompensacijoms už 11 mln. eurų paspirtukams įsigyti.

„Tikėtina, kad Aplinkos ministerija paspirtukams, dviračiams skirtas lėšas nukreips kitoms, mažiau taršioms transporto priemonėms kompensuoti, tačiau vieno kito tūkstančio pabarstymai į vieną ar kitą pusę esminių permainų neturės“, – pranešime teigia L. Jonauskas.

Pasak Seimo nario, skatinimas palikti automobilį namuose bent jau darbo dienomis keliaujant mieste ir rinktis paspirtuką, dviratį ar viešąjį transportą turėtų daug didesnį teigiamą poveikį oro kokybei, nei kelių tūkstančių pametėjimas brangaus elektromobilio įsigijimui.

M. Gailius LRT.lt informavo, kad subsidijos įsigyti elektrinį dviratį ar paspirtuką neatsisakoma, tačiau keičiama pati priemonė.

„Aplinkos ministerijos tikslas yra skatinti darnų ekologišką judumą, renkantis viešąjį transportą ar dalinimosi ekologiškomis transporto priemonėmis būdus, todėl šiemet utilizavusiems taršų automobilį teiksime kompensacijas ilgalaikiam viešojo transporto bilietui arba trumapalaikei elektromobilių ar elektrinių paspirtukų nuomai“, – ministerijos poziciją dėstė ministro atstovas spaudai.