Eismas

2021.02.09 21:42

Pietų Lietuvoje snygis sukėlė daug nesklandumų: kelius valė ir ūkininkai, dalis jų – neišvažiuojami

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.02.09 21:42

Tebesiaučiant pūgai, daugelis Lietuvos kelių skendi pusnyse, daugiausia – šalies pietryčiuose. Rajonuose nemažai neišvažiuojamų kelių, sningant technika nespėja jų valyti. Kai kurios savivaldybės gatves ir kelius valančioms bendrovėms jau skyrė baudų ir planuoja nutraukti sutartis, kitos neketina mokėti pinigų ir samdo ūkininkus su technika.

Genių bibliotekoje dirbanti Lidija Matulevičienė sako, kad dažnai brenda per pusnis iki pagrindinio kelio, kad galėtų nuvykti į darbą.

Beveik parą stipriai sningant, kai kurie keliai tapo vėl neišvažiuojami. Vaizdas, kai automobiliai užstrigę pusnyse, pasak gyventojų, – dažnas. Stiprus vėjas čia pat užneša net ir nuvalytą kelią.

„Turėjo pusseserė važiuoti, nes buvo užsiregistravusi tyrimams poliklinikoje, ir neišvažiavo. Apie 70–80 centimetrų sniego ten, kur nuvalytas kelias“, – pasakoja Genių kaimo seniūnaitis Genadijus Mikulevičius.

Pūga stipriausiai siautėjo šalies pietryčiuose – Dzūkijoje ir Suvalkijoje. Alytaus rajono savivaldybei teko staiga samdyti ūkininkus su technika, nes kelių rajone apie 1,5 tūkstančio kilometrų.

Kai per dieną sninga, tai dirbam nuo trečios valandos nakties. Kai šiandien sninga, tai nuvalius, po 3–4 valandų tas darbas beprasmis“, – sako Alytaus rajono ūkininkas Vygintas Smalinskas.

Alytaus rajono kelių valymo konkursą laimėjusi įmonė, pasiūliusi pigiausią kainą, pasak rajono vadovų, paslaugos per pirmąją pūgą beveik nesuteikė, nes nebuvo kam dirbti – visi buvo izoliacijoje.

„Turi du automobilius, kiek suprantu, ir 3 ar 4 greiderius. Žinot, tai sugedo, tai susirgo, vienu metu išvis likę buvome be technikos“, – apie įmonės pasiteisinumus pasakoja Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas.

Varėnos meras Algis Kašėta taip pat pastebi, kad sudėtingesnės sąlygos žiemą parodė, kad kelininkams reikalinga geresnė technika.

„Turime tris rangovus ir turime kai kuriems priekaištų. Ankstesnės žiemos lepino, buvo ir tokio tikėjimo, kad viskas bus gerai, matome, kad ir technikos reikėtų geresnės“, – tikina meras.

Gerą pusdienį užpustyti keliai buvo ir Vilkaviškio rajone. Tačiau čia neteko staiga ieškoti ūkininkų – su jais kelių tvarkymo sutartys sudarytos metams.

„Visur spėti pašalinti sniegą, nuvalyti šaligatvius yra labai sunku, todėl kad smarkus vėjas nuvalytas vietas greitai užpusto“, – aiškina Vilkaviškio meras Algirdas Neiberka.

Dėl sunkiai išvažiuojamų gatvių ir nevalomų šaligatvių, neišvežto sniego priekaištai pylėsi ir Alytaus miesto savivaldybei. Vienai iš kelius prižiūrinčių įmonių dėl neįvykdytų įsipareigojimų jau skirta daugiau nei 11 tūkstančių eurų bauda.

„Rašėme baudas ir toliau rašome jas. Ir dabar, jeigu per antrąjį snygį nesusitvarkys su miestu ir keliai bus tokie, kokie buvo per pirmą snygį, mums nieko nelieka, kaip tik nutraukti sutartį. Nesvarbu, ar kelininkai miega, ar dirba, mes mokame tiek pat“, – tikina Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis.

Savivaldybės žada kreiptis į viešųjų pirkimų tarnybą, kad ateityje galėtų kelių priežiūros paslaugas pirkti ne pigiausia kaina.

Populiariausi