Eismas

2021.02.07 08:08

Naujojo amžiaus automobilių madas diktuoja ne vairuotojai, o išmaniųjų technologijų mėgėjai

LRT.lt2021.02.07 08:08

Ar svarbu, kokią maksimalią galią išvysto automobilio variklis ir koks jis posūkiuose? Taip, jei klausimas buvo užduotas prieš gerą dešimtmetį, tačiau dabar daugumai šiuolaikinių vairuotojų tai jau mažai rūpi. Išmaniosiomis technologijomis aprūpintas asmeninis transportas turi būti patikimas ir efektyvus, o didžiausi reikalavimai keliami saugumo ir komforto įrangai, skelbiama pranešime spaudai.

Naujus automobilius dažniau linkę rinktis jaunesni pirkėjai, kuriems, kaip pastebėjo „CarVertical“ kompanijos vyriausiasis kūrybininkas bei automobilių rinkos ekspertas Matas Buzelis, svarbios išmaniųjų įrenginių jungiamumo galimybės, saugumo sistemos ir kita gerai veikianti šiuolaikinė elektronika. „Žmonėms dabar ne tokia svarbi automobilio dinamika, valdymo tikslumas ar grįžtamasis ryšis. Jiems aktualiau patogumas atrakinti automobilį išmaniuoju telefonu ar kitos panašios technologijos, į jas orientuojasi ir gamintojai“, – kalbėjo ekspertas.

Ieško saugumo ir komforto

Mažėjant norui įsitraukti į vairavimą, pamažu proporcingai auga komforto ir saugumo poreikiai. Prisitaikančios greičio, eismo juostos palaikymo ar avarinio stabdymo pagalbos šiuolaikiniams pirkėjams tapo savaime suprantami dalykai, jie ėmė tikėtis ir norėti gerokai daugiau.

Taip buvo ištobulinti ilgą laiką egzotika laikyti patogumai kaip vieno mygtuko paspaudimu valdomos automatinio parkavimo sistemos arba naktinio matymo įranga. O svarbiausia, kad šios technologijos tapo labiau prieinamos. Dabar į vietą stovėjimo aikštelėje įvažiuoti ar naktį už žibintų apšvietimo ribų pėsčiuosius bei gyvūnus gali fiksuoti ir kur kas paprastesni modeliai.

Anot M. Buzelio, šiuolaikinius automobilius jau galima skirstyti ir pagal programinę įrangą. Į pirmąją kategoriją patektų diegiantys elementariausias sistemas, kuriomis paprasta naudotis, antroje būtų šiek tiek vėluojanti vidutinio lygio įranga, o trečiajai galima priskirti moderniausias technologijas be apčiuopiamų mygtukų ir rankenėlių – viskas valdoma per liečiamą ekraną arba balso komandomis.

„Ir dabar dar yra automobilių, kuriuose tokios įrangos galimybės kuklios – pateikia vidutines degalų sąnaudas, galbūt dar kelis rodiklius, leidžia reguliuoti muziką. Toliau seka sistemos, kuriose apčiuopiami mygtukai naudojami kartu su liečiamais ekranai, o moderniausiuose viskas optimizuota ir veikia be jokių rankenėlių“, – komentavo pašnekovas.

Ryški spalva perteikia emocijas

Net ir tarp naujos kartos vartotojų, pastebėjo M. Buzelis, nemažai tokių, kurie nenori išsiskirti minioje, todėl iki šiol populiariausios išlieka neutralios automobilių spalvos – juoda ir balta su visais įmanomais tarpiniais tonais, įskaitant pilką ir sidabrinį. Jos dominuoja ilgus metus ir ši tendencija, anot eksperto, artimiausiu laiku nesikeis. „Žalia, geltona ar violetinė spalvos yra daug retesnės. Žmonėms, kurie renkasi tokias išsiskiriančias spalvas, automobilis perteikia kažkokią emociją“, – kalbėjo rinkos žinovas.

Kai kurie automobilių gamintojai, prisitaikydami prie vyraujančių tendencijų, drąsiau naudoja ryškesnes spalvas. Jos dabar dažnai reiškia kartu su nauju modeliu į rinką ateinančias permainas.

Automobiliai kuriami kitaip

Jaunos kartos pirkėjai, anot M. Buzelio, taip pat linkę rinktis naujojo amžiaus transportą – elektromobilius, tačiau vertinimo kriterijai ir lūkesčiai skiriasi. Vieniems vartotojams, kalbėjo ekspertas, svarbus praktiškumas, antri daugiau dėmesio kreipia į stilių, tretiems labiau rūpi technologijos.

„Kadangi elektromobilio variklis ir transmisija užima mažiau vietos, gamintojai siūlo stilingus kompaktiškus automobilius, kuriuose yra santykinai daug erdvės“, – pranašumus įvardino pašnekovas.

Pasikeitė ir automobilių projektavimo principai. Apie naują transportą galvojantys inžinieriai vis dažniau kuria universalias platformas, kurioms lengvai būtų pritaikomi ne tik vidaus degimo varikliai, bet ir elektros motorai su visais agregatais. Gamintojai, kurie pirmieji ėmėsi tokios strategijos, suteikė vartotojams naujos pasirinkimo laisvės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt