Eismas

2021.02.02 15:30

Karantinas mažina naujų vairuotojų gretas – atnaujinus egzaminus „Regitra“ svarsto dirbti ilgiau

Marius Eidukonis, LRT.lt2021.02.02 15:30

Šalyje pratęsus karantiną, vairavimo mokyklos toliau lieka uždarytos, VĮ „Regitra“ vyksta tik teorijos egzaminai. Per pusantro mėnesio, nuo gruodžio 16 – osios iki sausio 31 – osios besitęsusį karantiną, buvo atšaukta 9 tūkstančiai praktikos vairavimo egzaminų. Didžioji dauguma jų – net 8 tūkst., B kategorijos praktikos vairavimo egzaminai, o per praėjusius metus B kategorijos praktikos egzaminą laikančiųjų skaičius sumažėjo 5,5 tūkst.

Ženklus sumažėjimas

Per 2019 – uosius metus, B kategorijos teorijos egzaminą laikė apie 33 tūkst. asmenų, o praktikos egzaminą – apie 32 tūkst. Praėjusiais, 2020 – aisiais, šie skaičiai sumažėjo. Teorijos egzaminą laikė apie 31 tūkst. asmenų, o praktikos – 26,5 tūkst. Taigi ypač ženkliai, net 5,5 tūkst. susitraukė laikančiųjų praktikos egzaminus skaičius.

VĮ „Regitra“ specialistai neatmeta, kad tam įtakos turėjo ir pavasarį bei pusę gruodžio mėnesio galiojęs karantinas, tačiau taip pat pastebima, laikančiųjų B kategorijos egzaminus skaičius mažėja jau nebe pirmus metus. Tai vairuotojus egzaminuojančios įmonės specialistai sieja su besikeičiančiu požiūriu į mobilumą, kuomet automobilis nėra vienintelė transporto priemonė galinti užtikrinti gerą susisiekimą.

Visgi į pagalbą pasitelkus matematiką matyti, kad vidutiniškai per mėnesį VĮ „Regitra“ 2019 – aisiais praktikos egzaminus laikė apie 2,4 tūkst. asmenų. Dėl galiojusio karantino pavasarį ir metų pabaigoje, egzaminai nebuvo vykdomi maždaug du mėnesius. Taigi sumažėjimą didžiąja dalimi ir lėmė įvestas karantinas.

Tiesa, A1, A2 ir A kategorijos egzaminus laikančiųjų skaičius kinta itin nežymiai. Jeigu 2019 – aisiais šių kategorijų teorijos egzaminą laikė 6,7 tūkst. būsimų vairuotojų, tai praėjusiais metais jų skaičius sumenko vos šimtu. Praktikos egzaminų skaičiai kito taip pat nežymiai – susitraukė nuo 5,3 tūkst. iki 5,1 tūkst.

Eilės tik didės

VĮ „Regitra“ dabar vyksta tik teorijos egzaminai, užtikrinant saugumo ir srautų valdymo reikalavimus. Registracija į praktikos egzaminus nėra sustabdyta, tačiau būsimiems vairuotojams nerekomenduojama registruotis į egzaminus ne anksčiau kaip nuo kovo 1 dienos.

LRT.lt vienos vairavimo mokyklos mokinys teigė, kad pratęsus karantiną, jis vairavimo egzamino jau laukia daugiau kaip tris mėnesius. Mokyklinį vairavimo praktikos egzaminą jis išlaikė spalio pradžioje, tačiau jau tuomet ieškant vietos egzaminui viename iš didžiuosiuose miestuose esančių VĮ „Regitra“ filialų eilė buvo sudaryta dviem mėnesiams į priekį. Nuo gruodžio 16 d. įvedus šalyje karantiną, praktikos egzaminą mokiniui teks laikyti anksčiausiai kovo viduryje.

Vairuotojus egzaminuojančios valstybinės įmonės atstovai užtikrino, kad sušvelninus karantino reikalavimus ir atnaujinus praktikos egzaminus, tam, kad būtų reguliuojami srautai, planuojama dirbti ilgiau arba papildomomis darbo dienomis. Iki karantino VĮ „Regitra“ pirmadieniais nevykdydavo jokių egzaminų, o šeštadieniais dirbdavo pusę dienos.

Kalbėdami apie galimybę laikyti teorijos egzaminą, VĮ „Regitra“ atstovai atsakyme tikina, kad vietų yra pakankamai net didmiesčiuose. Užimtumu išsiskiria sostinė – iki kovo 1 d. pasirinkti sau patogų laiką teorijos egzaminui galimybė čia menkiausia.

Dėl galiojančio karantino šiuo metu yra pratęstas teorijos egzamino rezultato galiojimo terminas. Būsimiems vairuotojams, kuriems teigiamas teorijos egzamino rezultatas baigė arba baigs galioti ekstremalios situacijos metu, galiojimo terminas pratęsiamas visos ekstremalios situacijos paskelbimo laikotarpiu ir dar 6 mėnesiams po jo pabaigos.

Norinčių vairuoti vairavimo mokyklose nemažėja

Kaune, Vilniuje, Marijampolėje ir Alytuje veikiančios vairavimo mokyklos „ARV-Auto“ vadovas Valdas Šlepikas teigia, kad praėjusiais metais augo beveik visų vairuotojų kategorijų besimokančių mokinių skaičius. „Lygindami 2019 m. su praėjusiais, matome, kad labiausiai augo norinčiųjų vairuoti motociklą. A kategorijos vairavimo kursus pernai pasirinko net 18 proc. daugiau mokinių nei 2019 m., B kategorijos besimokančiųjų skaičius lyginamuoju laikotarpiu ūgtelėjo 12,5 proc. Bendras mokinių skaičiaus augimas – 10 proc.“, – skaičiuoja vairavimo mokyklos vadovas.

Pasak jo, nebe pirmus metus mažėja tik vairuotojų profesionalų rengimas. Praėjusiais metais jų skaičius sumažėjo 19 proc. lyginant su 2019 metais. Tokios tendencijos priežastys, pasak pašnekovo, labai aiškios - į Lietuvą atvažiuoja daug vairuotojų iš Ukrainos, Baltarusijos. Įmonės samdo juos, nes jie sutinka dirbti už mažesnius atlyginimus, be to lietuviai, ypač gyvenantys didmiesčiuose, mano, kad vairuotojo profesionalo darbas, kai reikia išvažiuoti į ilgus reisus ir juose praleisti po mėnesį ar daugiau, nėra patrauklus darbas. Pasak V.Šlepiko, kiek kukliau šie skaičiai traukiasi mažesniuose miesteliuose.

Respublikos vairavimo mokyklos“ direktorius Kęstutis Videikis naujienų agentūrai ELTA sakė, kad šių metų pradžioje norinčiųjų mokytis skaičius žymiai sumažėjęs. „Faktas, kad naujų mokinių, norinčių pradėti mokytis dabar, yra beveik nulis. (...) Tačiau sausis ir vasaris visada yra mėnesiai, kai žmonės neina mokytis vairuoti dar ir dėl sudėtingų oro sąlygų“, – pažymėjo jis.

Tačiau susidomėjimas, pasak K.Videikio, nemažas – vairavimo mokykla sulaukia skambučių su klausimais, nuo kada bus galima pradėti mokytis. Pasibaigus karantinui tikimasi naujų mokinių antplūdžio – toks, koks buvo ir po pirmojo karantino. „Po pirmojo karantino mokytis atėjo labai didelis būrys žmonių. Nespėjome mokyti, buvo eilės žmonių. Ir nuo to laiko mes praktiškai pusmetį dirbome. Nė nespėjome važiuoti: priėmėme papildomus instruktorius, pirkome papildomas mašinas ir t. t.“, – sakė jis.
Anot K. Videikio, praėjusios vasaros noro mokytis vairuoti bumas tapo gera proga užsitikrinti finansinį ramstį antrojo karantino metu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.