Eismas

2021.01.28 20:22

Psichologė įspėja: vairavimo ekstremaliomis žiemos sąlygomis kursai gali prisidėti prie neatsakingumo kelyje

LRT RADIJO laida „10-12”, LRT.lt2021.01.28 20:22

Žiemos vairavimo kursų patirtis gali skatinti elgtis ne saugiai, o rizikingai, LRT RADIJUI sako Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Psichologijos katedros docentė Laura Šeibokaitė. Pasak jos, dėl šios priežasties privalomojo vairavimo kurso slidžiu keliu atsisakė Suomija.

Karantino metu, kaip žinia, mokytis vairuoti ir laikyti egzaminų negalima. Nepaisant to specialistai spėja, kad tikri žiemiški orai labai pasitarnautų vairavimo įgūdžiams stiprinti. Vis tik psichologė Laura Šeibokaitė teigia, kad žiemos vairavimo kursų patirtis gali atnešti ne tik mums visiems įsivaizduojamą naudą, bet ir žalos.


VDU Psichologijos katedros docentė neabejoja vairavimo kursų šaltuoju metų laiku privalumais, tačiau įspėja, kad žiemą įgauta praktika vairuotojui suponuoja elgtis rizikingiau. Pašnekovė čia pat pateikia Suomijos pavyzdį.

„Suomijoje buvo įvestas būtinasis mokymas išmokti važiuoti ant slidžios dangos. Tačiau vėliau jie to dalyko atsisakė. Formuluotė, aiškinanti, kodėl to buvo atsisakyta, buvo gan santūri: „nėra įrodymų, kad tai pagerina vairuotojų gebėjimus ir kad tai padidina eismo saugumą“.

Tačiau esminė priežastis, dėl kurios buvo atsisakytas privalomasis mokymasis važiuoti slidžia kelio danga, buvo ta, kad tai sukuria tam tikrą ne visai teisingą iliuziją“, – Suomijos pavyzdį komentuoja pašnekovė.

Pasak jos, galime manyti, kad vairuotojų gebėjimai vairuoti ant slidžios kelio dangos galėtų pagerėti, tačiau rimtų mokslinių įrodymų šiuo klausimu mes neturime. „Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad negali būti blogiau nuo to, ką tu išmokai?, – retoriškai klausia VDU docentė. – Juk ir patarlė sako, kad ką išmoksi, to ant pečių nenešiosi. Tačiau panašu, kad kai ką ant tų pečių vis tik užsidedame.

Yra pastebėta, kad tie vairuotojai, kurie įgyja daugiau įgūdžių, jie ima daugiau ir rizikuoti bei pasitikėti savo jėgomis. Dažnas juk sako: „mane išmokė, aš moku, va dabar tai aš jau žinau, iki tol važiavau atsargiai, nes nežinojau, o dabar mane pamokė, tai aš čia suksiu ratus, kažką įdomaus padarysiu“. Visa tai reiškia, kad toks vairuotojas ima sau daugiau leisti.“

Situacijos slidžiame kelyje niekada nebūna vienodos, toliau tęsia pašnekovė. „Visai tiksliai apskaičiuoti yra visas mokslas ir netgi menas. Tai pakliūti į situaciją, kurios tu negalėsi suvaldyti yra didesnė rizika, negu išmokti slysti teisingai ar suvaldyti slystantį automobilį. Tyrimais buvo įrodyta, kad nėra jokio reikšmingo saugumo pokyčio, įvertinant visą populiaciją“, – teigia ji.

VDU Psichologijos katedros docentė L. Šeibokaitė taip pat pastebi, kad jaunimą neatsargiai vairuoti skatina noras pasirodyti prieš bendraamžius, tačiau į autoritetų pastabas atsižvelgti linkę ir tokie vairuotojai.

Viso pokalbio apie vairavimo žiemą ypatumus su psichologe L. Šeibokaite klausykitės radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.