Eismas

2021.01.26 18:32

Kelininkai sniego valymą prilygina kovai su malūnais, gyventojai piktinasi – kastuvų tuoj reikės griebtis patiems

atnaujinta 19.23
Giedrius Vitkauskas, Vesta Tizenhauzienė, Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.26 18:32

Sinoptikai perspėja – nuo pirmadienio vakaro dalyje Lietuvos prasidėjęs snygis tęsis dar porą parų. Todėl gyventojai raginami be svarbių priežasčių neiti iš namų. Kelininkai sako kol kas vos spėjantys suktis pagrindiniuose keliuose, o gyvenantiems atokiau nieko gero nežada.

Sudėtinga judėti ir miestuose, kur tarnybos nespėja valyti ne tik kelių, bet ir šaligatvių. Dėl sniego elektros Lietuvoje vis dar neturi apie 18 tūkstančių vartotojų, gyventojai perspėjami saugotis nuo sniego svorio lūžtančių medžių.

Lietuvoje visą diena stipriai sningant, kelininkai įspėja, jog eismo situacija visoje Lietuvoje išlieka sudėtinga. Policija iki popietės buvo sulaukusi beveik 40 pranešimų apie eismo įvykius. Dauguma jų – techniniai, tačiau buvo sužaloti mažiausiai 3 žmonės.

„Pagrindiniai eismo įvykiai – susidūrimai. Susidūrimai esant slidžiai kelio dangai, nepasirinktas saugus greitis. Stinga vairuotojams atidumo, atsargumo“, – LRT RADIJUI pabrėžia Kelių policijos vadas Vytautas Grašys.

Sinoptikų teigimu, šiuo metu sninga beveik visoje Lietuvoje, išskyrus pajūrį, gausiausi krituliai – pietrytiniuose rajonuose. „Kelių priežiūra“ atstovas Petras Džervus įspėja, kad daug kur snigs pernakt, todėl trečiadienį ryte situacija keliuose gali būti dar sudėtingesnė.

„Ryt ryte tikrai manau, kad nemažai bus regioninių kelių, kuriais eismas bus arba visai nutrūkęs, arba apsunkintas“, – LRT RADIJUI aiškino P. Džervus.

Nuo pirmadienio 18 val. „Grindos“ sandėlyje druskos atsargos tirpsta greičiau nei sniegas gatvėse. Krautuvai vos spėja suktis – sostinės gatvėse nuolat dirba kone pusšimtis barstytuvų.

Žinios. Estijoje prisiekė pirmoji moteris premjerė Kaja Kallas ir jos vyriausybė

„Mes čia kovojam tam tikra prasme su sniego malūnais, nes nusivalome ir visai netrukus jau per kelias minutes vėl užneša sniego. Tai, jeigu gatvės tikrai būtų nenuvalytos, tai sniego kaugės būtų ir ant gatvės važiuojamosios dalies“, – aiškina „Grindos“ rinkodaros ir komunikacijos vadovas Egidijus Steponavičius.

„Dienos pabaigoj sunku. Važiuoji, važiuoji, tik reikia žiūrėti, kad barstytų nuolat, mašinos kur nepalystų“, – apie darbo iššūkius pasakoja „Grindos“ darbuotojas.

Vairuotojai perspėjami, o bent artimiausią parą ir toliau visos pajėgos bus skirtos valyti pagrindines gatves bei kur kursuoja viešasis transportas. Gyvenantiems atokiau, tarnybos gerų žinių neturi.

„Mes matome, kad pusantros paros dar tikrai snigs labai intensyviai, paskui sniegas sumažės ir jeigu matysime, kad jau galime skirti jėgų ir pastangų kitų gatvių valymui, tai būtinai padarysime“, – pabrėžia E. Steponavičius.

Nelengva šiomis dienomis ir pėstiesiems. Mažiau sniego gal tik pagrindinėse miesto gatvėse, stotelėse.

Vilniaus miesto savivaldybė pripažįsta, teritorijas prižiūrintys rangovai vieni susitvarkyti nepajėgūs, todėl įstaigų prašoma rūpintis ne tik savomis teritorijomis, bet ir šalia esančiomis.

„Kai taip sninga, miestas gali nuvalyti tik pagrindines gatves, todėl gyventojai raginami bent jau šalia namų nepatingėti, pasiimti sniego kastuvų ir apsivalyti. Padėti miestui susitvarkyti su sniego lavina, kas ypač susijęs su daugiabučių kiemais, nuošalesnėmis teritorijomis“, – gyventojų pagalbos prašo savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis.

„Aš prie savęs išsivaliau, pirmam aukšte gyvenu“, – nurodo vilnietis.

„Ką aš lysiu? Į mano darbą niekas nelenda ir aš prie kitų darbų nelendu“, – teigia kitas vilnietis.

Kaunietis Robertas kastuvu mojuoja nuo 9 val. ryto – savo kiemą ir šaligatvį Žaliakalnyje kasantis vyras sako, toks darbas – tik į sveikatą.

„Mašina kartais pravažiuoja su šepečiu iš sporto halės valo gatvę“, – sako jis.

Kitur kiemsargiai darbuojasi nuo 5 val. ryto. Kasti, sako, ypač sunku, nes sniegas šlapias.

Kauno daugiabučių kiemus valo namo administratoriai, savivaldybės įmonė, patys gyventojai ar kiemsargiai.

Kauno daugiabučių namuose šiandien automobilių daugiau nei įprastai, gyventojai sako, vairuotojus nuo kelionių sulaiko ne tik karantinas, bet ir gausus sniegas

Gyventojai sako, jei taip snigs ir toliau, kastuvų teks imtis ir jiems.

„Prisninga, niekas nei valo, nei tvarko, niekas nieko nedaro. Iš viso pas mus kiemuose baisi betvarkė“, – aiškina kaunietė.

Kai kurios savivaldybės piktinasi, kad per karantiną bedarbiai neturi atidirbti už pašalpas ir tokią tvarką siūlo atšaukti. Esą taip leidžiamos biudžetų lėšos, o sniego valyti ir smėlio barstyti nėra kam.

Stipriai sninga ir Panevėžio regione, kur kelininkai nuo pirmadienio dirba be pertraukos. Ypač sudėtinga situacija rajoniniuose keliuose, kur sniego pridrėbta ir virš 20 centimetrų.

„Tokio darbymečio mes tikriausiai jau seniai nebuvom matę. Jau kelinti metai šiek tiek ramiau pragyvenom, o šiandien toks darbymetis, kad oi, oi, oi. Rajoninis kelias, kaimo žmonės turėtų tą matyt ir savo keliones bent porą dienų atidėt. Bet mūsų technika dirba, negalime sakyti, kad mes visiškai į juos nekreipiam dėmesio, bet sąlygos yra labai ekstremalios“, – tikina Kelių priežiūros Panevėžio tarnybos vadovas Saulius Beržis.

Kelininkai sako, didžiausias dėmesys skiriamas magistraliniams, krašto keliams, kur didesnis eismo intensyvumas, tačiau rajoniniai keliai priklauso paskutiniam lygiui, todėl jie kol kas sunkiai išvažiuojami.