Eismas

2021.01.22 19:11

Tiltai elniams – Švedija ketina pradėti neįprastas statybas virš greitkelių

LRT.lt2021.01.22 19:11

Visuomeninis transliuotojas „Sveriges Radio“ pranešė, kad transporto tarnyba ketina pradėti pirmojo iš naujų tiltų, pavadintų „renodukais“, sujungiant du žodžius „ren“ (elnias) ir „viaduct“ (viadukas), statybą šalia Švedijos rytuose įsikūrusio Umeo miesto. 

Tuo metu „The Guardian“ rašo, kad vadinamieji „renodukai“ padės dėl klimato atšilimo tolyn į šiaurę migruoti priverstiems gyvūnams, rašo „The Guardian“.

Švedija ketina pastatyti keliolika tiltų, padėsiančių šiaurės elniams, kuriuos šylantis klimatas gina vis toliau ieškoti maisto, saugiai kirsti geležinkelio linijas ir pagrindinius kelius šalies šiaurėje.

„Esant nepastovioms oro sąlygoms ir iškritus gausiam sniegui elniams labai svarbu turėti galimybę pasiekti alternatyvias ganyklas“, – „Sveriges Radio“ sakė Švedijos žemės ūkio mokslų universiteto kraštovaizdžio ekologas Peras Sandstroemas.

Visuotinis atšilimas gali būti pražūtingas 250 tūkst. Švedijos šiaurės elnių ir 4,5 tūkst. jų savininkų samių, turinčių teisę juos ganyti. Šiuo metu dar ne visos ganyklos atsistačiusios po beprecedenčių sausrų ir gaisrų.

Gyvūnams žiemą sunku pasiekti kerpes, sudarančias pagrindinę jų mitybos dalį. Nors šiltesnėmis vasaromis kerpės sparčiau auga, šiltesnėmis ir drėgnesnėmis žiemomis šalčiausiais Arkties mėnesiais sniegą dažnai pakeičia lietus.

Tai reiškia, kad kai temperatūra vis dėlto nukrenta žemiau nulio, ant žemės, kurią įprastomis sąlygomis turėtų dengti purus sniego sluoksnis, susidaro ledo plėvelė, neleidžianti elniams užuosti ir pasiekti maistą.

Dešimtys tiltų, planuojamų šiaurinėse Norboteno ir Vesterboteno apskrityse, turėtų padėti išspręsti šią problemą ir išvaduoti vietos valdžios institucijas nuo prievolės uždaryti pagrindinį šalies šiaurę ir pietus jungiantį greitkelį E4 bandos migracijos laikotarpiu.

„Mes pasirūpinome, kad, pavyzdžiui, tiltai būtų atviri, – sakė jis. – Šonuose bus 2 metrų aukščio tvoros, tad jie niekaip nenušoks. Bet labai svarbu, kad neatrodytų, jog jie eina į tunelį. Jie nenori pakliūti į spąstus.“