Eismas

2021.01.21 14:14

Nors lietuviai už paramą mieliau graibsto paspirtukus, ministerija ruošia mesti dar daugiau milijonų elektromobiliams

Paulius Vaitekėnas, LRT.lt2021.01.21 14:14

Nors parama elektromobiliams lietuviai naudojasi gana vangiai, o paraiškų gauti kompensaciją teikimas turėtų baigtis jau nuo vasario, Aplinkos ministerija jau kurpia naują, dar ambicingesnį planą. Nors lietuviai už kompensacijas mieliau perka el. paspirtukus, elektromobilių pirkėjams gali būti atseikėta 9 mln. eurų.

Tokia žinia su LRT.lt pasidalijo aplinkos ministras Simonas Gentvilas, jis atskleidė, kad tariamasi ne dėl 3 mln. eurų, skirtų kompensacijoms perkant elektromobilius, kaip buvo anksčiau, o dėl trigubai didesnės sumos.

„Ruošiama nauja priemonė, tačiau dėl to dar turėsime pasitarti Vyriausybės viduje. Planuojama, kad 3 mln. eurų parama galėtų būti skiriama fiziniams asmenims, o 6 mln. eurų – juridiniams“, – telefonu sakė ministras.

Ministro atstovas Marijus Gailius informavo, kad sausio 21-ąją per Nacionalinio klimato kaitos komiteto posėdį Aplinkos ministerija kartu su socialiniais partneriais, nevyriausybinėmis organizacijomis ir visuomenės atstovais aptars 2020 m. įgyvendintas Klimato kaitos programos priemones, o tai padės suformuoti 2021 m. priemones, kurios bus finansuojamos iš šios programos, programą tvirtins Vyriausybė.

Pateiktame komentare primenama, kad pernai buvo paskelbtos 3 elektromobilių įsigijimą skatinančios priemonės.

Nuo 2020 m. balandžio 20 d. privatūs asmenys įsigijo 580 elektromobilių už 1,6 mln. eurų, šie pinigai buvo skirti iš 5 mln. eurų sumos, numatytos kompensacijoms už įsigytus elektromobilius. Šia finansine priemone dar galima pasinaudoti iki š. m. vasario 1 d. Kompensacinės išmokos dydis vienam pareiškėjui už įsigytą naudotą elektromobilį – 2000 Eur, už įsigytą naują – 4000 Eur. Papildoma 1000 Eur kompensacija skiriama pareiškėjui, kuris sunaikino seną transporto priemonę.

Juridiniai asmenys 2020 m. galėjo pasinaudoti 2 elektromobilių įsigijimą skatinančiomis priemonėmis, bendra paramos suma siekia 3,5 mln. Eur. Tačiau kol kas yra gauta paraiškų už maždaug 1,4 mln. Eur. Kvietimas teikti paraiškas kompensacijoms galioja irgi iki vasario 1 d.
„Regitros“ šių metų sausio 1 d. duomenimis, Lietuvoje iš viso buvo užregistruoti 2548 elektromobiliai, 1114 iš jų – per 2020 metus.

„Manome, kad parama svariai prisideda prie elektromobilių skaičiaus Lietuvoje augimo“, – pabrėžiama LRT.lt pateiktame komentare.

Kitos priemonės, skatinančios rinktis mažiau taršų transportą ir atsikratyti taršių automobilių, sulaukė gerokai daugiau dėmesio.

Paspirtukų ir dviračių įsigijo už 11 mln. eurų

Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) teigimu, populiariausia parama buvo įsigytiems paspirtukams ir dviračiams. Kvietimas teikti paraiškas baigėsi sausio 13 d. Iš viso APVA sulaukė daugiau kaip 12 tūkst. gyventojų prašymų, buvo prašoma 11 mln. eurų.

„Taip pat APVA gavo beveik 600 gyventojų paraiškų įsigytam elektromobiliui kompensuoti, bendra jų suma – 1,6 mln. eurų (lėšų likutis 3,4 mln. eurų), o mažiau taršiam automobiliui kompensuoti – beveik 2700 paraiškų, bendra jų suma – 2,7 mln. eurų (lėšų likutis 2,3 mln. eurų)“, – teigė APVA atstovė Austėja Jonaitytė.

Nors kompensacinių priemonių pabaiga numatoma vasario mėnesį, tačiau iš APVA pateiktų duomenų matyti, kad perkantieji elektromobilius nepasinaudojo daugiau nei puse paramai skirtų lėšų. Nepanaudota ir pusė lėšų, numatytų skirti įsigyjantiesiems mažiau taršų automobilį (ne elektromobilį).

„Įsigijus mažiau taršią priemonę, šiuo atveju mažiau taršų automobilį, yra suteikiama 1000 eurų parama“, – pabrėžia A. Jonaitytė.