Eismas

2020.12.31 20:10

Atsirado siūlančiųjų net ir po pandemijos neatsisakyti kaukių viešajame transporte

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.12.31 20:10

Keleivių srautai Vilniaus viešajame transporte apie 70 proc. mažesni, nei iki karantino. 11-koje Europos sąjungos šalių spalį atlikta apklausa parodė, kad ir pasibaigus karantinui, maždaug 15 procentų gyventojų žada vengti kelionių viešuoju transportu. Vartotojų atstovai sako, tai gali sukelti problemų - gyventojams dažniau keliaujant automobiliais, didėtų tarša, o viešojo transporto sistema patirtų smūgį.

Vienas po kito autobusai Vilniuje – dezinfekuojami. Tačiau – kur kas rečiau nei per pirmąjį karantiną pavasarį. Dabar keleivių gerokai mažiau, mažiau ir gatvėse kursuojančio viešojo transporto.

Spalį atlikta gyventojų apklausa parodė, kad apie 15 proc. gyventojų pasibaigus karantinui, vengtų kelionių viešuoju transportu. To priežastis – baimė užsikrėsti. Penktadalis žada dažniau važiuoti asmeniniu automobiliu, o tai gali pagilinti aplinkosaugos problemas.

11-oje Europos Sąjungos šalių atliktas tyrimas atskleidė tendenciją, gyventojai net ir į netoliese esančią parduotuvę geriau vyksta automobiliu. O nauji įpročiai ateityje gali lemti daugiau spūsčių, didesnę taršą – tai iššūkis, su kuriuo įnirtingai bando kovoti visa bendrija. Pasak vartotojų organizacijų aljanso viceprezidento, baimė gali sukelti rimtų padarinių viešojo transporto sistemai, todėl net ir pandemijai atsitraukiant reikia suteikti žmonėms saugumo garantijų.

„Viena iš galimybių yra kuriam laikui po pandemijos galbūt palikti viešajame transporte reikalavimą dėvėti kaukes. Taip pat naudoti dezinfekcinį skystį, kurio irgi turėtų likti kiekviename troleibuse, autobuse“, – įžvalgomis dalijosi vartotojų organizacijų aljanso viceprezidentas Kęstutis Kupšys.

Pavyzdžiui sostinėje, viešasis transportas dabar dezinfekuojamas dukart – po rytinio piko ir vėlyvą vakarą. Ypatingas dėmesys skiriamas durų rankenoms, sėdynių porankiams ir kitiems paviršiams. Panaši situacija ir kituose didmiesčiuose. Pasak „Vilniaus viešojo transporto“ atstovės, neatmetama – pandemijai atsitraukiant gali likti dezinfekcinio skysčio stotelių.

„Dezinfekcinis skystis, mes manome, jog jis yra reikalingas ar pandemija yra, ar nėra. Žmonėms patiems saugiau, maloniau liestis prie paviršių kuomet jie gali dezinfekuotis rankas, mato, kai tą daro kiti keleiviai – tai žinoma prideda komforto ir saugumo, už tai dezinfekavimo priemones planuojame išlaikyti“, – teigė „Vilniaus viešojo transporto“ viešųjų ryšių specialistė Patricija Elžbieta Zarankaitė.

Lietuvos gyventojai tyrime nurodo, kad jų įpročiai kinta – ketinama dažniau keliauti dviračiais, arba pavyzdžiui paspirtukais, tačiau ir čia iššūkių apstu – nors šalyje aktyviai kuriami dviračių takai, jų vis dar trūksta.