Eismas

2020.12.28 11:48

Nuo kitų metų – didesnės kompensacijos neįgaliųjų automobiliams, pigesnės kelionės onkologiniams ligoniams

LRT.lt2020.12.28 11:48

Vairuojantys neįgalieji ar neįgalius vaikus auginančios šeimos nuo sausio 1 d. gali pasinaudoti dvigubai didesne kompensacija įsigyjant lengvuosius automobilius ir juos techniškai pritaikant. Nuo kitų metų pradžios onkologinėmis ligomis sergantys gyventojai visoje Lietuvoje galės įsigyti tolimojo ir vietinio susisiekimo transporto bilietus su 80 proc. nuolaida, rašoma Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pranešime žiniasklaidai.

Nuo kitų metų įsigaliojančios lengvatos:

neįgaliesiems ir neįgalius vaikus auginančios šeimoms – iki 2560 eurų kompensacija automobiliui įsigyti ar pritaikyti.

vaikui nustačius nuolatinės slaugos poreikį ir tapus pilnamečiu, kompensaciją gali gauti tėvai ar globėjai.

neįgaliojo automobiliui pirkti ar pritaikyti kompensacija skiriama kartą per 6 metus.
Vėžiu sergantiems žmonėms – viešojo transporto bilietai su 80 proc. nuolaida.

onkologiniams ligoniams skirta nuolaida galioja tik pateikus vardinę Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos kortelę.

Vairuojantiems neįgaliesiems

Kai neįgaliam žmogui yra nustatytas specialusis lengvojo automobilio ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikis, jis turi teisę kartą per 6 metus gauti kompensaciją įsigyti ar pritaikyti automobilį.

Nuo 2021 m. kompensacija sieks iki 2560 eurų, kuria pasinaudoti galės vairuotojo pažymėjimą turintis neįgalusis. Norint ją gauti, reikės pateikti dokumentus, pagrindžiančius faktines išlaidas.

Neįgalų vaiką auginantiems tėvams

Negalią turinčių vaikų tėvai, įtėviai ar globėjai, kurių nepilnamečiam vaikui yra nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis ar visiška negalia iki 2005 metų, taip pat vieną kartą per 6 metus galės pasinaudoti iki 2560 eurų kompensacija.

Šeimos, auginančios neįgalius vaikus, kuriems sukakus 18 metų, nepertraukiamai nustatyta visiška negalia, o pasikeitus teisiniam reglamentavimui nustatomas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, taip pat turės teisę gauti šią kompensaciją.

Lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacija mokama iš valstybės biudžeto lėšų.

Transporto lengvatos susirgusiems onkologine liga

Transporto lengvatų įstatymo pakeitimus iniciavusios Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) direktorės Neringos Čiakienės teigimu, onkologiniai pacientai, kol jiems yra taikomas aktyvus gydymas, negali įgyti neįgaliojo statuso, todėl negauna pašalpų, negali pasinaudoti lengvatomis, nors dėl ilgai trunkančio gydymo daugelio darbingumas ir pajamos ženkliai sumažėja. „Kadangi su POLA kortele nuolaidą įsigyti priemiestinio ir vietinio susisiekimo autobusais jau taikė 11 savivaldybių, žinome, kad būtent nuolaida transportui onkologiniams pacientams ypač aktuali ir reikalinga. Onkologiniai pacientai yra gydomi tik 5 didžiuosiuose miestuose, į kuriuos suvažiuoja iš visos Lietuvos. Atsižvelgiant į tai, kad aktyvaus gydymo ciklas trunka nuo 6 mėn. iki kelių metų, transporto lengvatos ženkliai prisidės prie šių pacientų socialinės gerovės, leis sutaupytas lėšas skirti gydymui, gyvenimo kokybės gerinimui“, – pažymi N. Čiakienė.

Norėdami pasinaudoti viešojo transporto lengvata, įsigydami bilietą, onkologiniai pacientai turės pateikti POLA kortelę ir asmens dokumentą. Apie šią nuostatą 2020 m. gruodžio 16 d. Susisiekimo ministerija raštu informavo Lietuvos transporto saugos administraciją, Lietuvos savivaldybių asociaciją, UAB „LTG Link“, ir AB „Smiltynės perkėla“, prašydama rašte pateiktą informaciją perduoti vežėjams, kitiems asmenims, parduodantiems važiavimo keleiviniu transportu bilietus, keleivinio transporto kontrolę vykdantiems asmenims bei kitoms suinteresuotosioms šalims.

POLA kortelę galima užsisakyti www.pola.lt puslapyje, užpildžius registracijos duomenis ir pateikus ligos diagnozę patvirtinančius dokumentus. Kortelė išduodama nemokamai, imamas tik 1 Eur siuntimo paštu mokestis. POLA kortelę užsisakyti ir naudotis jos teikiamomis privilegijomis gali asmenys, turintys onkologinės ligos diagnozę, nepriklausomai nuo to, kada ir kokios stadijos liga buvo nustatyta.

Pasibaigus karantinui, POLA kortelę bus galima užsisakyti ne tik internetu, bet ir gauti susisiekus su vienu iš organizacijos savanorių 32 Lietuvos miestuose. Šiuo metu POLA kortele naudojasi 17 tūkst. onkologinių pacientų.

POLA kortelės turėtojams taip pat yra teikiamos nemokamos teisinės, psichologinės, mitybos ir gyvensenos alternatyvos konsultacijos, jie gali pasinaudoti nuolaidomis vaistams, medicininiams tyrimams ir kitoms prekėms bei paslaugoms, kurias siūlo daugiau nei 100 kortelės partnerių. Kortelės turėtojus reguliariai pasiekia aktuali informacija apie vėžio tyrimus ir gydymą, jie kviečiami dalyvauti gydytojų paskaitose, dailės, šokio terapijos užsiėmimuose. Bendradarbiaujama su daugiau nei 70 kultūros įstaigų, kurios onkologiniams pacientams su POLA kortele skiria nemokamus kvietimus lankytis teatruose ir koncertuose.

Inicijuodama Transporto lengvatų įstatymo pataisą ir jos įgyvendinimą, POLA aktyviai bendradarbiavo su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Sveikatos apsaugos ministerija, Susisiekimo ministerija ir Vyriausybės kanceliarija. „Vienas iš POLA tikslų – kovoti dėl onkologinių pacientų teisių. Šis pavyzdys patvirtina, kad stipri nevyriausybinė organizacija gali efektyviai atstovauti savo narių interesams, aktyviai dalyvauti teisėkūros procesuose, sutelkti bendram tikslui skirtingų institucijų pastangas“, – pabrėžė POLA direktorė N. Čiakienė.