Eismas

2020.12.19 10:47

Judėjimo šventiniu laikotarpiu pokyčiai: stabdomi autobusų ir traukinių reisai, policija įspėja apie patikras stotyse

Paulius Vaitekėnas, LRT.lt2020.12.19 10:47

Nors nuo trečiadienio šalyje įsigaliojus sugriežtintiems judėjimo ribojimams, išvykti į kitą savivaldybę galima tik esant išimtiniams atvejams, tačiau tiek tarpmiestinis, tiek miesto viduje veikiantis transportas kursuos. Vis dėlto dėl sumažėjusio keleivių srauto jau nuo šeštadienio atšaukiama dalis autobusų reisų, įspėjama ir apie policijos patikras stotyse.

Nors prieš porą savaičių vežėjai autobusais tikino, kad stengsis išlaikyti visus esamus maršrutus ir reisus, tačiau sugriežtinus judėjimo sąlygas, pokyčių ėmėsi ir vežėjai. Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) pateiktame komentare teigiama, kad šiuo metu yra sustabdyti 458 reisai iš 1054. Nuo gruodžio 19-osios bus sustabdyta dar 10 reisų (sprendimai jau priimti), nuo gruodžio 24-osios – dar 6 reisai (sprendimas taip pat priimtas).

„Jeigu vis dėlto yra būtinybė važiuoti ir karantino apribojimai tai leidžia daryti, patariama kelionę planuoti iš anksto: skambinti į autobusų stotis ir teirautis naujausios informacijos apie reisus, sekti informaciją jų internetinėse svetainėse“, – teigiama LRT.lt raštu pateiktame LTSA komentare.

Stabdomi 32 traukinių reisai

Nuo ateinančios savaitės pokyčius gali pajusti ir keliaujantieji traukiniais. „Lietuvos geležinkeliai“ praneša, kad nuo gruodžio 21-osios bus laikinai sustabdyti 32 reisai, o dar 5 reisų tvarkaraščiai pakeisti.

„Per visą pandemiją stengiamės išlaikyti būtinąjį tarpmiestinį susisiekimą, kad žmonės galėtų pasiekti darbus ar gydymo įstaigas. Šio pažado laikomės ir dabar – maršrutai išlieka, tik optimizuojamas reisų skaičius juose. Pokyčių imtis turime, nes keleivių srautas stipriai mažėja: pastarosiomis dienomis stebimas beveik 70 proc. kritimas, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Tai suprantama – įvesti ribojimai kelionėms tarp savivaldybių, taikomos tik kelios išimtys, tad kelionės, kurios gali palaukti, atidedamos“, – teigė „LTG Link“ vadovas Linas Baužys.

Keliaujantiesiems primenama, kad su savimi reikia turėti būtinosios kelionės priežastį pagrindžiantį dokumentą, kaip darbo pažymėjimas, vizito pas gydytoją paskyrimas ir pan. (užteks ir dokumento nuotraukos telefone), nes, kaip informavo „Lietuvos policija“, galimos keliaujančiųjų patikros traukinių stotyse ir stotelėse.

Pokyčiai sostinės viešajame transporte

Nuo šios savaitės visoje šalyje griežtinant karantino sąlygas, vilniečiams primenama iš namų judėti tik esant būtinybei – į gydymo įstaigas, darbo ar kitas vietas, kur kelionių neįmanoma atidėti. Viešasis transportas Vilniuje organizuojamas taip, jog keleiviai galėtų laikytis saugių atstumų, tačiau įvertinami ir mažėjantys srautai. Nuo gruodžio 17 d. jau laikinai nekursuoja 65, 89 maršrutų autobusai ir 21 maršruto troleibusai, o nuo šeštadienio keičiami greitųjų autobusų ir dalies kitų maršrutų tvarkaraščiai.

Atsižvelgiant į apribojimus, taip pat pavasario karantino duomenis ir šio laikotarpio prognozes, numatomi tokie viešojo transporto tvarkaraščių bei maršrutų pakeitimai:

• Nuo gruodžio 17 d. laikinai nekursuos 65, 89 maršrutų autobusai ir 21 maršruto troleibusai.
• Nuo gruodžio 19 d. poilsio dienomis keisis 1G, 2G, 3G, 4G, 32, 57, 61, 68 autobusų maršrutų tvarkaraščiai.
• Nuo gruodžio 21 d. darbo dienomis keisis 1G, 2G, 3G, 4G, 5G, 6G, 7, 10, 12, 14, 16, 32, 33, 43, 57, 61, 68, 78, 87 autobusų maršrutų tvarkaraščiai ir 2, 4, 6, 7, 9, 16, 17, 19 troleibusų maršrutų tvarkaraščiai.
• Atsižvelgiant į tai, kad kelionės tarp rajonų ribojamos, piko metu į rajonines teritorijas kursuojančių maršrutų intervalas išlaikytas, o dienos metu ir vakare keičiamas šiuose autobusų maršrutuose: 12, 14, 16, 32, 57, 61, 68, 78, 87.

Policija gali tikrinti ir keliaujančiuosius viešuoju transportu

LRT.lt primena, kad įsigaliojus judėjimo ribojimams, vykdydami patikrą prie miestų ribų, pareigūnai galės įlipti ir į tarp rajono ir miesto kursuojantį viešąjį transportą. Keleiviams reikėtų turėti dokumentus, įrodančius, kad jiems būtina kelionė, o jei ji tokia nebus – teoriškai galimas ir išlaipinimas. Didmiesčių viešojo transporto atstovai teigė, kad vairuotojai keleivių netikrins, tačiau dėl ribojimų tikėtini eismo tvarkaraščių pokyčiai, o kai kur gali tekti ir laikinai stabdyti maršrutus.

Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis LRT.lt teigė, kad pareigūnai gali patikrinti ir viešojo transporto keleivius.

Įsigaliojus ribojimams, važiuojantiesiems autobusu iš vienos savivaldybės į kitą, R. Matonio teigimu, reikės turėti bet kokius dokumentus, kurie įrodytų būtiną vykimo tikslą.

R. Matonis pridūrė, kad teoriškai viešojo transporto keleiviai gali būti išlaipinami, jei priežastis kirsti savivaldybės ribą yra nebūtina.

„Todėl keleiviai turi įsivertinti šias aplinkybes prieš lipdami į maršrutinį autobusą“, – pabrėžė R. Matonis.

Keliuose įrengta 250 patikros punktų

Nuo penktadienio 13 valandos šalies keliuose pradėjo veikti 250 patikros punktų, kuriuose policija tikrins įvažiuojančiuosius į savivaldybių centrus.

Punktai veiks ne tik šį savaitgalį, bet ir šventiniu laikotarpiu:

nuo gruodžio 18 dienos 13 val. iki gruodžio 20 dienos 21 val.;
nuo gruodžio 23 dienos 13 val iki gruodžio 27 dienos 21 val.;
nuo gruodžio 31 dienos 13 val. iki sausio 3 dienos 21 val.

Šiomis dienomis keliuose ir gatvėse dirbs apie 920 policijos ekipažų, o tai yra apie 170 daugiau nei įprastai.

Planuojama, kad dalis įvažiavimų bus užtverti techninėmis priemonėmis, bus įrengtos kameros ir draudžiamieji ženklai.

Išvykti galima išimtiniais atvejais:

– kai vykstama dėl artimųjų giminaičių mirties;
– atlikti darbo, kai darbo vieta yra kitoje savivaldybėje;
– dėl būtinosios medicinos pagalbos.

Šis ribojimas netaikomas asmenims, kurie vyksta į kitą nei savo gyvenamosios vietos savivaldybę, kurioje turi nekilnojamojo turto, priklausančio jiems nuosavybės teise.