Eismas

2020.12.16 20:10

„Uber“ siekia įrodyti, kad vairuotojai atlieka būtinąsias funkcijas ir turi gauti COVID-19 vakcinas vieni pirmųjų

LRT.lt2020.12.16 20:10

Pavėžėjimo bendrovė prašo federalinės valdžios atstovų vakcinavimo tikslais jos vairuotojus laikyti būtinąsias funkcijas vykdančiais darbuotojais, rašo „Car and Driver“.

„Būtinasis“ galėtų būti 2020 metų žodis, tačiau spręsdama, kuriems darbuotojams gali būti taikoma ši etiketė, Vyriausybė susiduria su nemenkais iššūkiais. „Uber“ laikosi visuomeninės pozicijos, kad bendrovės vairuotojai turėtų būti vieni iš pirmųjų, kurie turėtų gauti COVID-19 vakciną, ir prašo priskirti juos būtinąsias funkcijas atliekančių darbuotojų kategorijai.

Dabar, kai vakcina jau patvirtinta naudoti JAV ir tikimasi, kad pirmosios dozės paskirties vietas pasieks jau kitą savaitę, prasideda rimta kova už tai, kas ją gaus pirmieji. Sveikatos priežiūros darbuotojai yra sąrašo viršuje, tačiau, anot „Los Angeles Times“, kitos darbuotojų grupės, kaip antai mokytojai, mėsos perdirbėjai ir atliekų tvarkytojai, taip pat prašosi būti priskiriamos būtinąsias funkcijas atliekantiems darbuotojams, kad galėtų kuo greičiau gauti vakciną. Tikimasi, kad su pirmąja vakcinacijos banga iki metų pabaigos JAV bus paskiepyta apie 20 mln. žmonių, o iki 2021 metų vasario pabaigos tikimasi pagaminti pakankamai dozių 100 mln. žmonių.

„Uber“ šį reikalavimą išdėstė laiškuose, kuriuos bendrovės generalinis direktorius Dara Khosrowshahi išsiuntė visiems JAV gubernatoriams (ir taip pat ketina išsiųsti išrinktajam prezidentui Joe Bidenui). „Pastaruosius devynis mėnesius šie darbuotojai buvo gelbėjimosi ratas savo bendruomenėms. Jie vežė sveikatos priežiūros darbuotojus į ligonines, pristatė maistą namuose izoliuotiems žmonėms ir padėjo vietos restoranams išsilaikyti versle“, – rašoma laiške.

Praėjusią savaitę panašų laišką „Uber“ išsiuntė ir Ligų kontrolės ir prevencijos centrams (CDC). Šiame, „Uber“ federalinių reikalų vadovės Danielle Burr išsiųstame laiške, teigiama, kad „ankstyva prieiga prie vakcinos padėtų vairuotojams ir pristatymo darbuotojams ir toliau atlikti savo pagrindinį vaidmenį, kartu sumažinant riziką, kad jie gali netyčia patys užsikrėsti ar perduoti virusą“.

Savo „Twitter“ paskyroje D. Khosrowshahi rašė prašantis visų 50 valstijų ir Kolumbijos apygardos gubernatorių suteikti pirmenybę vairuotojams ir pristatymo darbuotojams, kad jie galėtų kuo greičiau pasiskiepyti. „Šie priešakinės linijos darbuotojai turėtų gauti vakciną anksčiau nei tokie kaip aš“, – teigė jis.

„Uber“ nėra vienintelė pavėžėjimo bendrovė, bandanti užtikrinti vairuotojams ankstyvą vakcinavimą. „Lyft“ atstovas „Car and Driver“ pranešė, kad įmonė stengiasi gauti vairuotojams vakciną, tačiau konkretesnės informacijos nepateikė.

Tačiau „Uber“ ne visada galvoja apie savo vairuotojus kaip apie atliekančius būtinąsias funkcijas ar bent jau kaip apie būtinus darbuotojus. Prieš lapkričio mėnesį vykusius rinkimus „Uber“ ir „Lyft“ ragino balsuoti už 22 pasiūlymą, numatantį, kad tokių bendrovių vairuotojai išlieka laisvai samdomais darbuotojais vietoje to, kad būtų įdarbinti pagal darbo sutartį. Leidinys „Washington Post“ „Uber“ veiksmus apibūdino kaip „klastingą taktiką“, tačiau 22 pasiūlymas sulaukė maždaug 58 proc. balsų „už“. Panašu, kad jie yra būtinąsias funkcijas atliekantys, bet nebūtini darbuotojai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt