Eismas

2020.12.10 20:01

Pirma naujų ribojimų para: prekybos centrai ryte rado nuplėšytas STOP juostas, nesusitvarko su gyventojų automobiliais

Paulius Vaitekėnas, LRT.lt2020.12.10 20:01

Praėjo vos diena nuo karantino sugriežtinimo, kai leidžiama užimti tik 20 proc. stovėjimo vietų prie prekybos centrų, o prekybos centrai jau patiria sunkumų. Vieniems pritrūko laiko tinkamai paruošti aikšteles, kiti sulaukia klientų nepasitenkinimo dėl naujos sistemos. Su problemomis susiduriančios parduotuvės kai kuriais atvejais priverstos kreiptis į policiją ir įspėja, kad aikštelėse palikti automobiliai gali dingti.

Vyriausybė nusprendė karantiną pratęsti iki paskutinės šių metų minutės, o nuo trečiadienio įpareigojo prekybos centrus užtikrinti, kad jų aikštelėse liktų tik penktadalis galimų vietų automobiliams. Parduotuvės ėmėsi įvairiomis priemonėmis tverti zonas, kuriose pirkėjai negalės statyti automobilių, – tam panaudotos STOP juostos, mediniai padėklai ir net prekių vežimėliai. Tačiau po pirmos nakties pastebėta, kad dalis STOP juostų yra nuplėštos.

„Šiandien prie visų dviejų ir trijų X formato parduotuvių visoje Lietuvoje yra sumontuoti specialūs stovėliai su STOP juostomis, o prie mažesnių vieno X formato parduotuvių ir toliau automobilių statymą ribosime medinėmis paletėmis ir vežimėliais. Susidūrėme su stovelių trūkumo problema.

Šįryt nemaža dalis STOP juostų buvo nudraskytos, tačiau pakeitėme jas naujomis“, – rašoma LRT.lt pateiktame „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorės Ernestos Dapkienės komentare.

Pritrūko laiko pasiruošti

Dauguma prekybos centrų vieningi – laiko tinkamai pasiruošti būta per mažai, dėl to prie kai kurių parduotuvių ribojimų nespėta įrengti.

„Norfos“ atstovas Darius Ryliškis tikina, kad už aikštelėje įrengiamus ribojimus atsakingas parduotuvės vadovas, tačiau pripažįsta, kad ne prie visų parduotuvių darbai atlikti.

„Vakar ne visas aikšteles spėjome aptverti, kadangi labai mažai buvo skirta laiko sprendimui įgyvendinti. Vis dėlto stengiamės tai padaryti kuo greičiau. Tvarkomės ir tvarkysimės kaip galima geriau“, – komentavo jis.

„Iki“ parduotuvių darbuotojai susiduria su papildomu krūviu, nes ne visi klientai patenkinti, kad stipriai sumažėjo stovėjimo vietų skaičius. Prekybos centro atstovės Vaidos Budrienės teigimu, darbuotojai, be įprastų savo pareigų, turi išaiškinti klientams, kodėl dalis stovėjimo vietų aptvertos.

„Šiandien didžioji dalis mūsų administruojamų aikštelių jau yra apjuostos, kaip to reikalauja Vyriausybės nutarimas. Deja, susiduriame su didžiulėmis problemomis. Pirma, pačių pirkėjų pykčiu, ką mes čia darome ir kodėl tveriame aikšteles. Parduotuvėms tenka aiškinti situaciją. Antra, nemažoje dalyje aikštelių gyventojai yra pasistatę savo automobilius“, – pastebėjimais dalijasi prekybos centro „Iki“ atstovė.

Ji priduria, kad tokiais atvejais, kai aikštelėje stovi, manoma, aplinkinių daugiabučių gyventojų automobiliai, bus kreipiamasi į policiją.

„Šiuo metu esame patarti ant gyventojų paliktų automobilių dėti informacinius lapelius, kad juos reikia patraukti. Vis dėlto tai turi padaryti mūsų darbuotojai, kurie darbuojasi ir parduotuvėje, ir aptarnauja klientus“, – komentuuoja V. Budrienė.

Automobiliai gali būti nuvilkti

Kreiptis į pareigūnus ketina ir „Maxima“. Jei bus pastebima, kad automobilis bus paliktas ilgam, savininkas jo gali ir nerasti.

„Prie parduotuvių „Maxima“ yra ribotos trukmės automobilių stovėjimo aikštelės, skirtos tik klientams. Ilgesnis, nei numatyta, automobilių stovėjimas yra apmokestinamas. Jei automobilis paliktas parą ar ilgiau, prašysime policijos pagalbos, kad jis būtų nutrauktas ir neužimtų klientams skirtų vietų“, – įspėja E. Dapkienė.

LRT.lt primena, kad nors laikinasis sveikatos apsaugos ministras A. Veryga šią savaitę užsiminė apie galimas išimtis mažesnėms parduotuvėms, Vyriausybė nesutiko švelninti trečiadienį įsigaliojusių reikalavimų. Tuo metu policija džiaugiasi, kad prekybos centrams patiems pavyksta susitvarkyti su situacija.

„Kol kas neteko policijai įsikišti ir tikėkimės, kad neteks ateityje. Matome, kad parduotuvės pačios puikiai susitvarko“, – LRT.lt telefonu sakė Lietuvos policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.

Didelės pagalbos nežada ir Vilniaus, kuriame daugybė didelių prekybos centrų, savivaldybė. Administracijos direktoriaus pavaduotojas Adomas Bužinskas akcentuoja, kad patys prekybos centrai turi užtikrinti tvarką stovėjimo aikštelėse.

„Naujas Vyriausybės reikalavimas dėl automobilių stovėjimo vietų mažinimo prie perkybos centrų yra skirtas prekybos centrams, ne vairuotojams.

Norisi tikėtis, kad prekybos centrai ir jų administracija yra sąmoningi ir fizinėmis priemonėmis imsis užtikrinti, kad laisvų vietų būtų tiek, kiek priklauso pagal reikalavimus. Panašiai kaip ir su žmonių srautais parduotuvėse, juos reguliuoja patys prekybos centrai, o ne policija ar Viešosios tvarkos skyrius“, – rašoma A. Bužinsko pateiktame komentare.

Anot jo, minėtos pajėgos yra skiriamos reikalavimų laikymuisi viešosiose vietose užtikrinti, o ne privačiuose prekybos centruose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt