Eismas

2020.12.02 14:12

Bandymas apsaugoti Girulių mišką: gyventojus piktina savivaldybės pozicija ir stebina mįslingai stringanti apklausa

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2020.12.02 14:12

Uostamiestyje jau kurį laiką netyla aistros dėl planų Melnragės–Girulių miške plėsti Pauosčio geležinkelio kelyną, kas reikštų miško kirtimą. Gyventojai tokiems planams pradėjo priešintis vos apie juos sužinoję. Dar spalį Klaipėdos savivaldybė pakvietė žmones savo nuomonę išreikšti specialiai šiam klausimui sukurtoje apklausoje, tačiau iki pat šiol ją tenka vis pratęsti. Žmonių aistras kaitina ne tik apklausą lydintys techniniai trukdžiai, bet ir klausimai dėl jos reikšmės bei Girulių draustinio steigimo klausimas.

Beveik 13 tūkst. pasisakiusiųjų plėtrai nepritaria

Klaipėdos meras šią savaitę nusprendė dar kartą pratęsti klaipėdiečių apklausą, kuria siekiama išsiaiškinti, gyventojų nuomonę dėl Girulių miško ateities.

Gyventojų nuomonės dėl to, ar jie pritaria planams Melnragės–Girulių miške plėsti Pauosčio geležinkelio kelyną, klausianti apklausa pratęsiama jau antrą kartą. Šįkart tą nuspręsta padaryti atsižvelgus daugybę klaipėdiečių priekaištų dėl trikdžių prisijungiant prie apklausos per elektroninius valdžios vartus, į kuriuos nukreipiama iš Klaipėdos miesto savivaldybės interneto svetainės.

Savivaldybė pranešė, kad dėl kelias dienas Registrų centro administruojamoje svetainėje vykdomų darbų nebuvo galima prisijungti prie apklausos arba buvo sudėtinga tai padaryti prie apklausos. Todėl nuspręsta „kompensuoti“ gyventojams tą laikotarpį, per kurį nebuvo galima išreikšti nuomonės apklausoje dėl Girulių miško. Apklausos terminas pratęstas iki gruodžio 14 d.

Iki lapkričio 30 d. Klaipėdos miesto savivaldybės apklausoje dėl Girulių miško ateities balsavo iš viso 13 094 klaipėdiečiai. Absoliuti dauguma jų – 12 965 – pasisakė nepritariantys, kad Melnragės–Girulių miške būtų plečiamas Pauosčio geležinkelio kelynas.

Rezultatas – klaipėdiečių pozicijos išraiška

Tiesa, ši apklausa vienareikšmiškai miško likimo nenulemtų, tačiau, anot Klaipėdos mero Vytauto Grubliausko, tai taptų labai aiškiu klaipėdiečių nuomonės ženklu Vyriausybei sprendžiant Melnragės–Girulių miško ateitį.

Vis dėlto, nuo spalio vykstanti apklausa mieste kaitina aistras. Žmonės apie vykstančius procesus diskutuoja ir socialiniuose tinkluose. Dalis gyventojų aktyviai agituoja žmones pareikšti savo poziciją, tačiau sklando ir kita pozicija – aiškinama, kad miško likimas Vilniuje jau yra nuspręstas ir ši apklausa jokios įtakos tam neturės, žmonių balsas esą nebus išgirstas.

„Tikrai nenorėčiau kalbėti apie tai, kad neverta stengtis ar verstis per galvą. Ypatingai kalbant su naująją Vyriausybe, naujuoju susisiekimo ministru, „Lietuvos geležinkelių“ vadovais visada bus galima sakyti, kad tai yra klaipėdiečių vizijos, lūkesčio, pozicijos išraiška, kurią ignoruoti būtų nesolidu. Į tai žiūriu kaip į rimtą, veiksmingą ir įtikinamą įrankį kalbant su naująja Vyriausybe“, – dėstė V. Grubliauskas.

Meras pripažino, jog tai, kad per du mėnesius apklausoje sudalyvavo apie 13 tūkst. klaipėdiečių rodo, kad masinio nuomonės reiškimo nėra, tačiau tuo pačiu matyti, kad klausimas nemažai daliai žmonių yra svarbus. Tikimasi, kad iki gruodžio 14 d. savo nuomonę dar pareikš tie uostamiestyje gyvenamąją vietą deklaravę žmonės, kurie iki šiol pasisakyti nespėjo ar dėl trikdžių to padaryti nepavyko.

Klausimai dėl Girulių draustinio

Nemažai aistrų kyla ir dėl siūlymo steigti Girulių draustinį. Piktinamasi, kad šis klausimas vis išbraukiamas iš savivaldybės tarybos darbotvarkių.

Miesto vadovas aiškino, kad to priežastis – baigiamas rengti miesto bendrasis planas.

„Visi būdai, keliai ir sprendimai, kurie padeda išsaugoti tą, ką mes turime, kas mums vertybė – kalbu apie Girulių, Melnragės miškus – yra priimtini, sveikintini ir reikalingi. Situacija iš tiesų yra labai jautri ir svarbi miestui ir miesto augimui, plėtrai ir dinamikai – miesto bendrojo plano patvirtinimo procesas. Jis dabar yra baigiamojoje stadijoje“, – dėstė V. Grubliauskas.

Tačiau, uostamiesčio savivaldybės administracijos nuomone, siūlymo steigti Girulių draustinį svarstymas gali sukelti kliūčių bendrojo plano tvirtinimo procedūroms.

Tiesa, tokio manymo miesto atstovams bent jau žodžiu nėra patvirtinę Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos ar Saugomų teritorijų tarnybos specialistai. Tačiau miestas nusprendė šioms institucijoms išsiųsti oficialias užklausas ir dabar laukia atsakymų.

„Šis klausimas nėra išbrauktas ar nustumtas į šešėlį, bet imantis tokio klausimo turime būti tikri, kad jis nesustabdys ir nepakenks miesto bendrojo plano tvirtinimui, o tokių garantijų niekas neduoda“, – akcentavo V. Grubliauskas.