Eismas

2020.11.23 22:30

Karas prieš metalinius garažus: vieni savininkai jau sulaukė ieškinių, o kiti ieško privačios užuovėjos

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.23 22:30

Metalinių garažų savininkai sulaukė pirmųjų ieškinių. Šitokių veiksmų ėmėsi Vilniaus savivaldybė po to, kai gyventojai ignoravo prašymus nukelti garažus nuo valstybinės žemės. Ir nors garažų sostinėje liko beveik perpus mažiau, kai kurie rado būdų kaip išsaugoti sovietinį atributą. Prie Vilniaus esančioje Rudaminoje įsikūrė nauja bendrija ant privačios žemės. Ten kai kurie su metaliniais garažais ir pasuko.

Nepaklusniems – ieškiniai

Metalinių garažų bendrijos pirmininkas Steponas Žydelis kasdien stebi, kaip darbininkai griauna vieną garažą po kito. Sako, kad per pastaruosius mėnesius tokių metalinių garažų nukelta jau kone tūkstantis. Liko – maždaug 450. Nors Vilniaus savivaldybė buvo davusi laiko iki rugsėjo pabaigos, garažus bendrijai galiausiai leista pamažu nukelti iki metų pabaigos. Tačiau ir toliau ignoruojantys raginimus, turės aiškintis teisme.

Kova su nelegaliais garažais: vieni jau sulaukė ieškinių, kiti – jungiasi prie privačių bendrijų

„Šiandien savivaldybė buvo atėjusi, susirašė savo 8 garažus, kuriuos paduos į teismą. Atseit, kad paspartinti tuos garažų išvežimus. Bet kaip paspartint? Transporto tai nėra. Ant pečių žmonės neišsineš“, – pasakoja S. Žydelis.

Praėjusį rugpjūtį Vilniaus savivaldybė paskelbė ketinanti nušluoti esą šiukšlių kaupyklomis tapusius garažus. Sostinės valdžia gyventojams iškėlė ultimatumą – nuo valstybinės žemės nušluojate garažus, mes padedame sutvarkyti šiukšles. Jeigu toks variantas netinka, savivaldybės buldozeris garažus nuverčia, o sąskaita išrašoma savininkams. Dabar garažų jau mažiau. Tiksliau – visame Vilniuje liko kiek daugiau nei 5 tūkst. iš buvusių 10 tūkst. Pagal savivaldybės viziją, teritorijos galėtų būti pritaikytos gyvenamųjų namų, skverų statyboms, būtų tiesiami takai pėstiesiems ir dviratininkams. Bet pirmieji ieškiniai, iš savivaldybės prognozuojamų maždaug 1,5 tūkst. jau pasiekė teismą.

„Teismų sprendimuose tikrai yra nemažai pasisakyta, kad tie statiniai yra laikino pobūdžio. Jiems buvo suteikti leidimai dar maždaug 1980 m. Juos leista ten pasistatyti 3–5 metų laikotarpiui. Visas aplinkybes, iš tikrųjų, įvertins teismas“, – sako Vilniaus savivaldybės Teisės departamento vadovas Edvardas Varoneckas.

Dabar garažų bendrijose – kalnai šiukšlių. Jas savivaldybė pasižadėjo sutvarkyti, tačiau ketina laukti kol garažų nebeliks. Situacija naudojasi apsukruoliai: vieni perperka garažus labai pigiai ir juos galiausiai už gerokai daugiau atiduoda į metalo laužą, kiti – sau pasiima medienos atliekų ar likusių metalinių konstrukcijų. Kam? Kiekvienas turi savo motyvų. Vienoje garažų bendrijoje sutikti gyventojai pasakojo, kad lentas panaudos priestatui statyti ar jas sukūrens. Metalinės dalys – greičiausiai keliaus į metalo supirktuves.

Tačiau tie, kurie negali gyventi be metalinio garažo, užuovėją surado Rudaminoje. Kai tik Vilnius paskelbė karą metaliniams garažams, privatų sklypą turintys Rudaminoje gyventojai įkūrė naują bendriją – ir kelią įrengė, ir naują tvorą pastatė. Įvedė ir apšvietimą. Nuo rugsėjo iš Vilniaus jau atsikraustė ne vienas.

„Planuojam ir padangas montuoti, kad nereikėtų toli važiuoti į Vilnių. Čia aplinkui lyg tai nėra tokio serviso. Planuojam ir kavinę, gal kokį blusų turgų. Gal kokius koncertus čia padaryti – žmonėms arčiau, miestas toli“, – plėtros planais dalijasi naujosios metalinių garažų bendrijos Rudaminoje pirmininkas Vytautas Talakauskas.

Ir nors kai kurie gyventojai ne itin patenkinti naująja kaimynyste, Vilniaus rajono savivaldybės rankos surištos – sklypas privatus.

Iš paskos – ir Klaipėda

Vilniaus pramintu taku žengti ketina ir Klaipėda. Uostamiesčio valdžia metalinių garažų imsis nuo kitų metų. Priežastys tos pačios kaip ir kituose didmiesčiuose – tarša, netvarka ir galimybė teritoriją pritaikyti kitoms reikmėms.

„Išsiųsime pirmininkams informacinį pranešimą, o toliau jau bus dirbama su kiekvienu individualiai. Bus iškabinti ir skelbimai ir ant garažų durų. Kiek pavyks susitarti geruoju, tiek bus prašoma patiems nusikelti. Nepavykus bus imamasi ir kitų priemonių“, – Klaipėdos savivaldybės Žemėtvarkos skyriaus vedėja sako Raimonda Gružienė.

Klaipėdos savivaldybė skaičiuoja, kad mieste yra penkios vietos, kur yra pristatytų metalinių garažų. Jie užima 21 hektarą – plotą, kuriame tilptų 15 futbolo aikščių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt