Eismas

2020.11.21 18:40

Šalyje dygsta dešimtys greičio matuoklių, tačiau iš karto veiks ne visi – dalis jų taps kalėdine staigmena vairuotojams

Paulius Vaitekėnas, LRT.lt2020.11.21 18:40

Šalies keliuose ir didmiesčiuose masiškai dygsta naujutėlaičiai greičio matuokliai, tačiau dalis jų dar neveikia, o ir veiks ne visi iš karto. Tam, kad greičio matuokliai pradėtų darbą, neužtenka juos įrengti, todėl dalis greičio matuoklių turėtų pradėti veikti jau gruodį, o kiti – kitąmet.

Pagal Lietuvos automobilių kelių direkcijos (toliau – Kelių direkcijos) pateikiamą informaciją, šiemet darbą turėtų pradėti 70 naujų greičio matuoklių. Kelių direkcijos komunikacijos specialisto Evaldo Tamariūno teigimu, greičiausiai šie greičio matuokliai pradės veikti gruodžio pabaigoje. Taip pat dygsta 100 vidutinio greičio matuoklių (50 ruožų). Iki kitų metų pavasario planuojama įrengti dar 112 vidutinio greičio matuoklių, jie matuos greitį 56 ruožuose.

Esą viskas vyksta pagal sutartis, todėl nereiškia, kad vos įrengtas greičio matuoklis tą pačią dieną pradeda veikti. Kai visi pagal sutartį suplanuoti greičio matuokliai bus pastatyti, tada jie ir turėtų pradėti darbą, o, kaip nurodo Kelių direkcija, stacionarių momentinių greičio matuoklių įrengimo darbai numatyti šių metų gruodžio mėnesį.

Kitų metų balandį planuojama įrengti ir dalį vidutinio greičio matuoklių, 2022-aisiais – likusius. Žemėlapis, kuriame pavaizduota, kuriose vietose gruodžio mėnesį turėtų pradėti veikti momentiniai greičio matuokliai, yra čia: https://gis.eismoinfo.lt/arcgis/apps/View/index.html?appid=4c1702fdbfcc476bbe63ae0d166505a4

Matuos ne tik greitį

Naujieji įrenginiai, kitaip nei senesnės kartos greičio matuokliai, matuos ne tik greitį.

„Naujieji matuokliai ne tik matuos greitį, bet ir tikrins techninės apžiūros galiojimą, civilinės atsakomybės draudimą, ar sumokėtas kelių naudotojo mokestis“, – LRT.lt yra sakęs E. Tamariūnas.

Jis pabrėžė, kad greičio matuoklių įrengimo vietos numatomos atsižvelgus į kriterijus, nustatytus Kelių direkcijos parengtose greičio matuoklių įrengimo eiliškumo nustatymo metodikose.

„Prioritetinę eilę sudaro pagal nustatytus kriterijus atrinkti valstybinės reikšmės kelių ruožai, kuriuose eismo saugos požiūriu tikslingiausia būtų diegti greičio kontrolės sistemas“, – akcentavo E. Tamariūnas.

Vilniuje veiks 4 nauji greičio matuokliai

Prie sostinėje veikiančių 18 stacionarių greičio matuoklių prisidės dar keturi. Dalis naujųjų greičio matuoklių pakeis seną techniką ir atsiras tose pačiose vietose kaip buvę. Tikimasi, kad visu pajėgumu matuokliai veiks jau šiemet.

LRT.lt pateiktame „Susisiekimo paslaugų“ komentare teigiama, kad stacionarių greičio matuoklių vietos pasirinktos neatsitiktinai, jie įrengiami tam tikrose miesto vietose, kuriose atsiranda naujų objektų.

Žirmūnų ir Tuskulėnų gatvėse trys matuokliai įrengiami naujai dėl čia vykdomo „Žirmūnų trikampio“ projekto. Jį plėtojant įrengiami dviračių takai ir pėsčiųjų šaligatviai, rekonstruojami šviesoforai, taip pat didinamas eismo dalyvių saugumas ir įvedama papildoma eismo kontrolė – greičio matuokliai čia fiksuos greičio viršijimą ir raudono šviesoforo signalo pažeidimus.

Taip pat vykdant naujo prekybos paskirties pastato statybas Pilaitės prospekte yra numatytas vienas stacionarus pažeidimų fiksavimo įrenginys, fiksuosiantis ne tik greičio viršijimą, bet ir pažeidėjus viešajam transportui skirtoje A juostoje.

„Šiuo metu visi šie su konkrečių objektų mieste plėtojimu susiję keturi matuokliai yra pradedami derinti, rangovai ir gamintojai vykdys kalibravimo, programavimo, prijungimo prie Administracinių nusižengimų registro sistemos ir kitus darbus. Planuojama, kad dalis matuoklių pradės veikti dar šiemet“, – teigiama įmonės pateiktame komentare.