Eismas

2020.11.21 12:20

Per mažiau nei savaitę keliuose žuvus 4 pėstiesiems, policija jaučiasi bejėgė – prašo ir vaikų pagalbos

Paulius Vaitekėnas, LRT.lt2020.11.21 12:20

Per mažiau nei savaitę šalies keliuose žuvo jau 4 pėstieji, iš jų trys – tamsiuoju paros metu. Policija metai iš metų kartoja apie šviesą atspindinčių elementų svarbą, tačiau, anot Kelių policijos viršininko, suaugusieji piktybiškai nesisaugo. Savo ruožtu policija žada nenuleisti akių nuo pėsčiųjų, tačiau tikisi ir jų pačių sąmoningumo.

Trečiadienį šalies keliuose žuvus dviem pėstiesiems Lietuvos policija reagavo į situaciją ir savo paskyroje feisbuke pasidalijo schema, vaizduojančia, kaip vairuotojas mato su atšvaitu ir be atšvaito einantį žmogų tamsiuoju paros metu. Schema paprasta, atrodytų, suprantama daugeliui, tačiau jau ketvirtadienio vakarą šalį sukrėtė dar dvi nelaimės – buvo mirtinai sužaloti pėstieji.

Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas Vytautas Grašys LRT.lt teigė, kad nors šią savaitę policija skiria ypatingą dėmesį vairuotojams, kurie naudojasi telefonu be laisvųjų rankų įrangos, tuo pat metu stebimi ir pėstieji. Jo teigimu, dėmesys pėstiesiems nėra mažesnis, priešingai – prasidėjus žiemos sezonui dar didesnis.

„Net jei pareigūnai stebi vairuotojus, nereiškia, kad dėmesys nukreipiamas nuo pėsčiųjų. Tai vykdoma nuolat ir net nereikia skelbti specialių reidų. Kaip rodo mūsų praktika, suaugusieji tiesiog piktybiškai nenešioja atšvaitų ar šviesą atspindinčių liemenių“, – pasakojo V. Grašys.

Paklausus apie baudas ir jų dydį, Kelių policijos viršininkas teigė, kad pėstieji jau dabar susimoka maksimalią baudą – atiduoda savo gyvybę. Jis priduria, kad ne baudų didinimas padėtų paskatinti žmones elgtis atsakingai, o edukacija.

„Policija vaikams atšvaitus dovanoja, kai jie lankosi saugaus eismo mokyklose. Suaugusiesiems taip paprastai atšvaitų niekas nedalija. Taip, jie irgi gali gauti nemokamą atšvaitą, bet jį gauna tik su protokolu“, – sakė pareigūnas.

Jis atkreipė dėmesį, kad dažniausiai taisykles pažeidžia suaugę pėstieji, todėl susitikimų su vaikais metu pareigūnai prašo jų pagalbos.

„Jau net vaikų prašome, kad užsegtų tėvams ir seneliams atšvaitus“, – tikino V. Grašys. Kelių policijos viršininkas pabrėžė, kad niekas kitas nepasirūpins žmogaus saugumu taip, kaip jis pats, ir priminė, kad net taikydami į vairuotojus nukreiptas policines priemones pareigūnai stebės ir pėsčiuosius, ypač tamsiuoju paros metu.

Policija primena, kaip elgstis tamsiuoju paros metu

LRT.lt pateiktame komentare pareigūnai pabrėžė, kad pėsčiųjų, dviračių vairuotojų, vadeliotojų būtinos saugos priemonės tamsiuoju paros metu, esant blogam matomumui, ypač neapšviestuose keliuose, yra tokios: atšvaitas, šviečiantis žibintas, prožektorius, ryškiaspalvė liemenė su šviesą atspindinčiais elementais.

Pėsčiasis su šviesą atspindinčiu elementu pastebimas iš tris kartus didesnio atstumo nei be jo. Atšvaitas turi būti tinkamai naudojamas – jį turi matyti kiti eismo dalyviai (negali būti paslėptas po drabužiais, pažastimi, kuprine, rankine).

Pateiktame komentare taip pat pabrėžiama, kad policijos pareigūnai, užtikrindami eismo saugumą, nuolat rengia eismo dalyvių elgesio kelyje kontrolės priemones. Jos bus vykdomos ir lapkričio, ir gruodžio mėnesiais (transporto priemonių važiavimo greičio kontrolė, manevravimo, lenkimo taisyklių laikymasis, šviesoforo signalų paisymas, vairuotojų blaivumo tikrinimas, pėsčiųjų, dviračių vairuotojų kontrolė).

Už atšvaito nesegėjimą arba šviesą atspindinčios liemenės nedėvėjimą tamsiuoju paros metu neapšviestose gatvėse pėstiesiems gresia bauda iki 40 eurų.

LRT.lt primena ir dar vieną taisyklę, kurią pamiršta pėstieji: užmiesčio keliuose jie turi eiti kairiąja kelio puse, kad matytų priešpriešiais atvažiuojančius automobilius.