Eismas

2020.10.31 10:04

Laidojimo namų kelionės amerikiečiams senjorams – su juodu automobiliu į prezidento rinkimus

LRT.lt2020.10.31 10:04

Įvairiuose JAV miestuose, nuo Nešvilio iki Los Andželo, gyvenantys 55 metų amžiaus ir vyresni asmenys rinkimų dieną gali susitarti dėl pavėžėjimo iki balsavimo punkto, rašo „Car and Driver“. 

Bet kokiuose rinkimuose svarbiausia yra rinkėjų aktyvumas. Nors daugelis valstijų, atsižvelgdamos į besitęsiančią pandemiją, pailgino išankstinį balsavimą 2020 m. rinkimuose, kai kuriose vietose, norint atiduoti balsą, vis tiek reikia pasirodyti tam tikroje vietoje tam tikru laiku. Tai gali būti sudėtinga, ypač vyresnio amžiaus rinkėjams, neturintiems galimybės naudotis automobiliu.

Nacionalinė laidotuvių namų ir ritualinių paslaugų biurų asociacija (NFDMA), bendradarbiaudama su Nacionaline miestų lyga, Baltimorėje, Detroite, Kanzase, Los Andžele ir Majamyje teikia nemokamas pavėžėjimo limuzinu paslaugas vyresniems nei 55 metų rinkėjams.

Leidinys „The Baltimore Sun“ pranešė, kad 2008 m. ir 2012 m. rinkimų metu laidojimo namų transportu prie balsadėžių buvo nuvežta daugiau kaip 300 tūkst. žmonių. Šių metų rinkimuose susidomėję rinkėjai gali užpildyti užklausos formą, kurioje gali nurodyti, ar norėtų važiuoti limuzinu, visureigiu ar keleiviniu furgonu. Kad ir kaip ten būtų, tarp galimų variantų katafalko nėra.

Po šalį klajojanti koronaviruso šmėkla suteikia šiek tiek ironijos ritualinių paslaugų teikėjų idėjai vežioti senjorus į rinkimų apylinkes ir atgal, tačiau nevertėtų nerimauti. Šiais metais vairuotojai veš tik pavienius asmenis arba tos pačios šeimos narius, ir kruopščiai dezinfekuos transporto priemones po kiekvieno pervežimo. Vairuotojai taip pat po ranka turės dezinfekuotų sulankstomų kėdžių, kurias galės pasiūlyti savo keleiviams, jei šiems tektų laukti eilėje prie balsavimo punkto.

Kai kurie Detroito laidojimo namai šiemet taip pat planavo dalyvauti šiame projekte, tačiau jiems sutrukdyti gali nepalankus teismo sprendimas. Mičigano valstijos įstatymų leidybos organe daugumą sudarantys respublikonai neseniai pateikė pasiūlymą grąžinti draudimą trečiųjų šalių organizacijoms mokėti vairuotojams, vežantiems rinkėjus balsuoti.

Apygardos teismo nutartimi ne taip seniai buvo sustabdytas šio, nuo 1895 metų galiojusio, draudimo taikymas. Amerikos piliečių laisvių sąjungos ACLU atstovai teigia, kad savanoriai gali pavėžėti rinkėjus iki balsadėžių Mičigane, tačiau organizacijos negali mokėti už tokių paslaugų reklamą ar atsilyginti vairuotojams už sugaištą laiką ir išeikvotus degalus.

Tokias paslaugas teikia ne vien laidojimo namai – Nešvilio limuzinų nuomos bendrovė „Judah Elite“ jau šią savaitę siūlėsi balsuojančius iš anksto pavėžėti iki apylinkių, tą patį planuoja daryti ir rinkimų dieną. Ši bendrovė tokias paslaugas teikia jau beveik dešimt metų ir sakosi norinti užtikrinti, kad žmonės eitų balsuoti, o ne ieškotų pasiteisinimų, kodėl to nepadarė.