Eismas

2020.10.22 19:00

Neturintys kur palikti automobilių klaipėdiečiai juos stato krepšinio aikštelėse, policija pažeidėjus skaičiuoja šimtais

Paulius Vaitekėnas, LRT.lt2020.10.22 19:00

Dauguma Lietuvos miestų, ypač didmiesčiai, susiduria su automobilių statymo problemomis gyvenamuosiuose rajonuose. Klaipėdoje su ne vietoje paliktų automobilių vairuotojais kovoja ne tik savivaldybė bei policija, bet ir patys gyventojai. Neapsikentę ant žolės ar net krepšinio aikštelėse statomų transporto priemonių daugiabučių gyventojai policijai pažeidėjų nuotraukas siunčia dešimtimis.

Ne paslaptis, kad pusamžį menančių daugiabučių kiemai ir juose numatytos stovėjimo vietos neatitinka šio amžiaus judėjimo ypatumų. Kiemuose vietos mažai, o ir šeimos neretai turi ne vieną, o kelis automobilius, todėl visus juos sustatyti pagal taisykles – sudėtinga.

Socialiniame tinkle klaipėdietis pasidalijo nuotrauka, kurioje užfiksuotas krepšinio aikštelėje paliktas automobilis. Į kiemą atvykę pareigūnai kaipmat užfiksavo pažeidimą, o automobilio savininko lauks bauda (nuo 30 iki 90 Eur) už ne vietoje paliktą automobilį.

„Pastaruoju metu policija didesnį dėmesį kreipia į eismo saugumo pažeidimus, kai pastatyti automobiliai kelia pavojų pėstiesiems ar trukdo eismui. Be abejo, jei gyventojai kreipiasi į policiją, mes važiuojame į įvykio vietą ir dažnu atveju baudžiame visus 100 proc., nes pažeidimas matomas akivaizdžiai“, – telefonu pasakojo Klaipėdos apskrities VPK kelių policijos viršininkas Mindaugas Džermeika.

Krepšinio aikštelės labiau primena parkavimo zonas

Specialistas aiškina, kad problemos dėl automobilių statymo uostamiestyje didelės, ir pasigenda vietos valdžios iniciatyvos sprendžiant šį klausimą.

„Yra nemažai apleistų krepšinio aikštelių, kurios iš šalies žiūrint gali priminti stovėjimo aikšteles. Gal anksčiau tai buvo naudoti tinkamos krepšinio aikštelės, tačiau kai kurios jų dabar apleistos, atvažiavus į iškvietimo vietą matyti, kad vietos automobiliams tikrai mažai, tačiau tai nereiškia, kad reikia pažeisti kelių eismo taisykles (KET). Todėl vis tiek surašome protokolą pagal pažeidimo faktą“, – tikina pareigūnas.

Nors uostamiestyje dažniausiai pažeidėjus kiemuose baudžia miesto viešosios tvarkos specialistai, kurie, kaip ir policija, gali fiksuoti pažeidimus, surašyti protokolus, nuotraukos su pažeidėjais tebeplūsta ir policijai. M. Džermeikos teigimu, per mėnesį pareigūnai sulaukia bent 400 pranešimų ir nuotraukų dėl galimo KET pažeidimo statant automobilį.

„Kai kurie gyventojai labai aktyviai fiksuoja pažeidėjus. Vieną dieną atsiunčia, pavyzdžiui, 20 nuotraukų, kuriose akivaizdžiai matyti pažeidimas. Tada kokią dieną nesiunčia, o vėliau atsiunčia ir 40. Tų pranešimų tikrai daug, bet, mano žiniomis, viešosios tvarkos pareigūnai sulaukia dar daugiau“, – pasakoja M. Džermeika, kuris tikisi didesnio savivaldybės indėlio sprendžiant automobilių statymo problemas mieste.

Klaipėdietė Elvyra LRT.lt pasakoja ne kartą kiemuose pastebėjusi chaosą. Esą buvę ir tokių atvejų, kai miesto valdžia, mėgindama spręsti kiemų problemą, pristatė draudžiamųjų ženklų ir dalis gyventojų jų iš karto nepastebėjo.

„Sustatė stovėti draudžiančius ženklus aplinkinėse gatvėse prie tų namų, kur juodžiausios bėdos dėl automobilių parkavimo kiemuose. Ryte žmonės pabudo ir visi rado baudas už valytuvų, nes grįžę vakare, aišku, nematė ženklų, o kiemai – pilni“, – pasakoja klaipėdietė.

Pažeidėjų – daugiau nei 5,5 tūkst.

Klaipėdos savivaldybės duomenimis, nuo metų pradžios Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus (toliau – VTS) specialistai yra surašę 5 634 administracinio nusižengimo protokolus už sustojimą ir stovėjimą vietose, kuriose pagal kelių eismo taisykles draudžiama sustoti ir stovėti, bei sustojimą ir stovėjimą nesilaikant kelio ženklų ir ženklinimo reikalavimų. Į šį skaičių patenka ir pažeidimai, užfiksuoti kiemuose, taip pat sustojimas ir stovėjimas nesilaikant kelio ženklų ir ženklinimo reikalavimų gatvėse, pajūryje esančiose aikštelėse (vasaros sezono metu), gatvelėse ir pan.

Pernai per tą patį laikotarpį buvo surašyta 6 170 administracinio nusižengimo protokolų.

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus Kontrolės ir prevencijos poskyrio vedėjas Linas Lapinskas tvirtino, kad VTS nuolat gauna skundų dėl netvarkingai (ant vejos, šaligatvių) paliekamų automobilių. Visais atvejais reaguojama, tikrinama, užfiksavus nusižengimą skiriama bauda.

„Akivaizdu, kad šiuo metu Klaipėdos mieste, ypač pietinėje dalyje, daugiaaukščių namų kiemuose automobilių yra gerokai daugiau, nei numatyta automobilių vietų. Kiemai projektuoti dar tarybiniais laikais, automobilių tais laikais buvo gerokai mažiau, be to, jie buvo mažesni“, – pasakoja specialistas.

Jis pabrėžia, kad kai kuriose miesto vietose pastebimas ir transporto priemonių savininkų sąmoningumo trūkumas.

„Neretai pastebime, kad esant galimybei pastatyti automobilius nepažeidžiant kelių eismo taisyklių toliau nuo namų, žmonės ta galimybe nesinaudoja – renkasi automobilį statyti kuo arčiau namų, t. y. ant vejos, šaligatvių“, – saka L. Lapinskas.

Apie pokyčius, kurie pagelbėtų spręsti automobilių statymo kiemuose problemas, uostamiesčio valdžia kol kas neužsimena.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt