Eismas

2020.09.26 10:31

Automobilių numerių slėpimas ir padirbinėjimas: už platinimą nebaudžia, o už panaudojimą – ir teisių atėmimas

Paulius Vaitekėnas, LRT.lt2020.09.26 10:31

Kasmet šalies keliuose nustatoma bent pusšimtis automobilių su suklastotais arba užmaskuotais valstybiniais numeriais. Toks „gudravimas“, anot pareigūnų, gali prišaukti dar didesnes problemas vairuotojams nei greičio matuoklio užfiksuotas greičio viršijimas. Ir nors maskuoti valstybinius numerius draudžiama, pardavinėti maskavimui skirtas plėveles – galima.

Socialiniuose tinkluose kartkarčiais pasirodo siūlymų įsigyti specialią ant valstybinių numerių klijuojamą plėvelę. Žvelgiant plika akimi, valstybiniai numeriai niekuo nesiskiria nuo įprastinių, tačiau, juos apšvietus, plėvelė atspindi šviesą, todėl, greičio matuokliui sublyksėjus, nuotraukoje automobilio valstybiniai numeriai arba dalis jų tampa nematomi.

Policijos pateiktais duomenimis, šiais metais per aštuonis mėnesius (sausį–rugpjūtį) išaiškinti 466 atvejai, kai transporto priemonės dalyvavo viešajame eisme su suklastotais valstybinio numerio ženklais (ženklu), uždengtais ar kitaip užmaskuotais valstybinio numerio ženklais (ženklu) arba su pritvirtintais ne tai transporto priemonei išduotais valstybinio numerio ženklais (ženklu). Iš 466 atvejų nustatyta, kad taisykles pažeidė 375 asmenys.

„Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 26 str. 1 d. reglamentuota, kad kiekviena motorinė transporto priemonė, priekaba turi būti su tam skirtoje vietoje vertikalioje plokštumoje pritvirtintais, registruojant jai priskirtais valstybinio numerio ženklais. Šio straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad valstybinio numerio ženklus draudžiama uždengti apsauginėmis medžiagomis, lankstyti ar kitaip keisti jų formą“, – rašoma LRT.lt skirtame komentare.

Greičio matuoklių pergudrauti nepavyks

Policijos teigimu, transporto priemonės su užmaskuotais arba suklastotais numeriais vairavimas užtraukia baudą vairuotojams nuo 240 iki 340 eurų. Be to, pažymėtina, kad už šį administracinį nusižengimą gali būti skiriamas teisės vairuoti transporto priemones atėmimas nuo 6 mėn. iki 1 metų.

„Tokia plėvelė gali tik apsunkinti greičio matavimo fiksavimą. Policijos pareigūnai atlieka tyrimą, aiškinasi aplinkybes. Asmenys už netinkamą elgesį, savo veiksmus, atsakomybės paprastai neišvengia“, – pareigūnai sugriovė mitą, kad suklastotų arba užmaskuotų valstybinių numerių turėtojai nesulaukia baudų.

Paklausėme pareigūnų, ar numerius atspindinčios plėvelės prekyba nėra nusikalstama veika ir ar policija bando rasti jos platintojus, policijos pateiktas atsakymas buvo neigiamas.

„Tokių plėvelių pardavinėti nedraudžiama“, – teigiama LRT.lt pateiktame komentare.

Užfiksavo galimai suklastotus užsienietiškus numerius

Dar rugpjūčio mėnesį „Regitros“ direktoriaus pavaduotojas Saulius Šuminas feisbuke pasidalijo nuotraukomis, kuriose užfiksuoti automobiliai su galimai padirbtais užsienietiškais valstybiniais numeriais. Tąkart jis atkreipė dėmesį, kad tokios transporto priemonės kuo ramiausiai važinėja Lietuvos gatvėmis ir niekas į jas nekreipia dėmesio.

„Čia Vilniuje, numerio ženklai belekokie, šiuo atveju fake (netikri – LRT.lt red.), tiek vokiečių, tiek suomių popierinių printout (spausdinių – LRT.lt red.) nebūna, niekam nerūpi“, – rašė S. Šuminas.

LRT.lt raštu pateiktame „Regitros“ komentare rašoma, kad, vertinant numerio ženklų originalumą, reikia atkreipti dėmesį į keletą esminių dalykų. Pirmiausia, ar numerio ženklas tikrai yra atspindintis šviesą, o ne tiesiog baltos spalvos. Taip pat ar jame yra visi simboliai, t. y. ES vėliava, „LT“ ženkliukas (arba kitos valstybės trumpinys). Ne mažiau svarbu įvertinti raides ir skaičius – jie būtinai turi būti iškilūs.

„Be to, reikėtų atkreipti dėmesį, ar nėra mechaninių pakeitimų. Kitaip tariant, ar nėra specialių nutrynimų, ar simboliai yra lygūs ir nesiskiria jų spalva bei kt. Praktikoje pasitaiko atvejų, kai bandoma pakeisti simbolius, pavyzdžiui, skaičius 3 paverčiamas į skaičių 8. Tokie klastojimo atvejai yra gana akivaizdūs, kadangi matosi nelygumai, spalvų skirtumai ir kt.“, – rašoma komentare.

Specialistų teigimu, dar viena svarbi detalė – numerio ženklas yra pagaminamas taip, kad jis būtų vientisas, o ne iš atskirų priklijuotų detalių. Tad reikėtų dėmesį atkreipti ir į tai. Numerio ženklas yra aliumininis ir jis negali būti pagamintas iš plastiko ar kartono.

„Na ir, be abejo, būtinai reikėtų pasižiūrėti, ar numerio ženklo baltame fone yra pasikartojantys saugos ženklai. Tai yra specifinė ir svarbi detalė, kuri būtent ir yra integruota, siekiant užtikrinti kuo aukštesnį apsaugos lygį“, – rašoma „Regitros“ komentare.

Policijos teigimu, jei automobilis yra su galimai suklastotais užsienietiškais ar lietuviškais valstybiniais numeriais arba valstybiniai numeriai yra užmaskuoti specialiomis priemonėmis, pareigūnai pradeda administracinio nusižengimo bylos tyrimą. Todėl jei tokį automobilį užfiksuoja stacionarusis greičio matuoklis arba vadinamasis trikojis, pareigūnai identifikuoja, ar numeriai yra tinkami eksploatacijai, ir vertina, kokių priemonių imtis toliau.