Eismas

2020.09.09 11:44

Baltijos kaimynių veiksmai kelia nerimą dėl „Rail Baltica“ projekto užbaigimo laiku

LRT.lt2020.09.09 11:44

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius kreipėsi į Latvijos ir Estijos kolegas, ragindamas pristatyti konkrečius planus dėl „Rail Baltica“ projekto įgyvendinimo modelio pakeitimo bei dėl infrastruktūros valdymo Latvijoje ir Estijoje. Ministro teigimu, yra būtina užtikrinti aiškumą, kad planuojami pokyčiai kaimyninėse šalyse neigiamai neatsilieptų viso projekto įgyvendinimui ir statybų grafikui.

Lietuvos tikslas yra projektą užbaigti laiku – 2026-aisiais.

Latvija ir Estija numato restruktūrizuoti „Rail Baltica“ projekto įgyvendinimą, suteikiant projektą koordinuojančiai bendrai trijų Baltijos šalių įmonei „RB Rail“ didesnius įgaliojimus ir per šią įmonę vykdant visus viešuosius pirkimus. Lietuva įspėja, kad skubiai vykdomi pokyčiai gali lemti projekto statybų ir kitų vykdomų veiklų vėlavimą ir bus nesuderinami su būsimu „Rail Baltica“ infrastruktūros valdymo modeliu. Norint užtikrinti sklandų „Rail Baltica“ panaudojimą, būtina sutarti dėl bendradarbiavimo tarp infrastruktūros valdytojų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje ir nustatyti atitinkamą projektą įgyvendinančių įmonių funkcijų pasiskirstymą.

„Pagrindinis mūsų lūkestis partnerių atžvilgiu šiuo metu – tai detalesnių vertinimų bei veiksmų planų parengimas, kurių pagrindu būtų galima priimti reikiamus sprendimus esant tikriems, kad planuojami pokyčiai nepakeis projekto įgyvendinimo plano. Tuo tarpu projekto partneriai nėra pateikę reformos plano, užtikrinančio, kad ji neturės esminės įtakos projekto įgyvendinimo terminams“, – kalba susisiekimo ministras J. Narkevičius.

Ministras pažymėjo, kad Lietuvoje „Rail Baltica“ projekto vystymas ne kartą jau buvo aptartas aukščiausiame politiniame lygmenyje.

Vengti skubotos projekto įgyvendinimo integracijos anksčiau šiais metais sutarta Lietuvos, Latvijos ir Estijos premjerų susitikime su Europos komisijos transporto ir mobilumo komisare Adina Valean, kuriame teigiamai įvertinti Lietuvos vykdomi „Rail Baltica“ įgyvendinimo darbai. Taip pat buvo pabrėžta, kad Latvijos ir Estijos ketinimai keisti projekto įgyvendinimo modelį neturi kelti papildomų rizikų siekiant užbaigti projektą 2026 m.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt