Eismas

2020.08.20 18:57

Šeimai negavus žadėtos 2 000 eurų kompensacijos už elektromobilį, reagavo ministerija – prakalbo apie pokyčius

Paulius Vaitekėnas, LRT.lt2020.08.20 18:57

Kompensacijų perkantiesiems elektromobilį tvarka gali būti koreguojama. Vilniečių šeimai įsigijus naudotą elektromobilį ir kreipusis dėl kompensacijos, pinigų nepavyko gauti, nes vyras automobilį perrašė žmonai. Aplinkos ministerija pripažįsta, kad kuriant kompensacijų tvarką atsirado tam tikrų saugiklių, turinčių apsaugoti nuo piktnaudžiavimo, tačiau neatmeta, jog kitų metų vasarį tvarka gali būti koreguojama.

LRT.lt primena, kad nuo balandžio 20 dienos Lietuvoje naujus arba ne senesnius nei penkerių metų elektromobilius perkantys fiziniai asmenys gali pretenduoti gauti vienkartinę kompensacinę išmoką, siekiančią 4 arba 2 tūkstančius eurų (atitinkamai už naują arba naudotą elektromobilį).

Šią savaitę feisbuke pasirodė žinomo viešųjų ryšių specialisto Mykolo Katkaus pranešimas apie negautą kompensaciją įsigijus naudotą elektromobilį. Perkant elektromobilį, lizingą teko imti vyrui, jo vardas buvo įrašytas ir registracijos liudijime. Kadangi vyras nevairuoja, dėl KASKO draudimo elektromobilis buvo perrašytas žmonos Aurelijos vardu. Kai automobiliu jau buvo galima teisėtai važinėti Lietuvos keliais, šeima kreipėsi dėl kompensacijos, bet jos negavo.

Visą istoriją skaitykite čia:

Siekė išvengti dirbtinių kompensacijų

LRT.lt pateiktame komentare Aplinkos ministerija teigia, jog sąlyga dėl pirmosios registracijos Lietuvoje yra svarbi, kad priemonei skiriamos lėšos būtų naudojamos tikslingai.

„Šiuo atžvilgiu leidimas įsigyti Lietuvoje jau registruotą transporto priemonę atvertų galimybę pasinaudoti kompensacine priemone Lietuvoje jau registruotiems ir eksploatuojamiems elektromobiliams, o tai aplinkos būklės negerintų, kadangi išmetamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų ir oro teršalų kiekis žymiai (arba visai) nepakistų. Priemonei skiriamos lėšos būtų panaudotos netikslingai“, – rašoma ministerijos pateiktame komentare.

Pabrėžiama, kad tariantis dėl kompensacinės priemonės buvo konsultuojamasi, kaip būtų galima išvengti dirbtinių kompensacijų pasinaudojimo atvejų. Pasirinktas sprendimas apėmė Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) informacinės sistemos susiejimą su VĮ „Regitra“ duomenų baze, pagal kurią būtų galima nustatyti, ar asmuo įsigijo elektromobilį, kuris Lietuvoje anksčiau nebuvo registruotas.

Ministerijos teigimu, būtent dėl šių dviejų įstaigų sistemų susiejimo neįmanoma pamatyti giminystės ryšių perrašant automobilį ir taip galbūt lanksčiau vertinti kompensavimo tvarkos.

„Deja, duomenų apsikeitimo metu nėra galimybės nustatyti ryšių tarp buvusio ir naujo transporto priemonės savininko ir (ar) valdytojo. Bet kokiu atveju automobilio perrašymas artimiesiems būtų vertinamas kaip dar vienas registravimo atvejis“, – aiškinama ministerijos komentare.

Būtent dėl antrosios registracijos, kuri atsirado vyrui perrašius automobilį žmonai, Katkų šeima negavo 2 tūkst. eurų kompensacijos už elektromobilį. Į kompensaciją gali pretenduoti tik pirmą kartą Lietuvoje registruojamo elektromobilio savininkas.

Remiantis APVA pateikta informacija, pretendentai gauti kompensaciją turi atitikti šiuos kriterijus:

aprašo 10.1. papunkčiu 2 000 eurų kompensacinė išmoka skiriama pareiškėjui, įsigijusiam naudotą elektromobilį, kurio pirmoji registracijos data arba modelio metai taip, kaip ji suprantama registracijos liudijimo blanke, ne ankstesni nei 5 metai iki metinės sąmatos įsigaliojimo datos, o pirmosios registracijos Lietuvoje data ir transporto priemonės registracijos jos valdytojo vardu data taip, kaip ji suprantama registracijos liudijimo blanke, yra ta pati (sutampa) ir yra ne ankstesnė nei metinės sąmatos įsigaliojimo data.

aprašo 10.2. papunkčiu 4 000 eurų pareiškėjui, įsigijusiam naują elektromobilį, kurio pirmoji registracijos data arba modelio metai, pirmosios registracijos Lietuvoje data ir transporto priemonės registracijos jos valdytojo vardu data taip, kaip ji suprantama registracijos liudijimo blanke, yra ta pati (sutampa) arba ne ankstesnė nei metinės sąmatos įsigaliojimo data.

Tvarka gali kisti

Aplinkos ministerijos pateiktame komentare priduriama, kad būsimų pareiškėjų prašoma atidžiai įvertinti kompensacinės priemonės reikalavimus, o kilus neaiškumų ar norint pasitikslinti dėl galimybės pretenduoti į kompensacinę išmoką visada kreiptis į Aplinkos projektų valdymo agentūrą, kuri gali padėti įvertinti, ar pareiškėjas gali pretenduoti į kompensaciją už įsigytą elektromobilį.

Tokia kompensavimo tvarka, anot ministerijos, galios iki kitų metų vasario mėnesio.

„Dabartinis kompensacinių išmokų fiziniams asmenims elektromobiliams įsigyti skatinimo tvarkos aprašas galioja iki 2021 m. vasario 1 d. Pasibaigus kvietimui teikti paraiškas (arba pasibaigus priemonei skirtoms lėšoms) bus nagrinėjami priemonės rezultatai ir svarstomos galimybės priemonę patobulinti ir pratęsti“, – žadama pateiktame Aplinkos ministerijos komentare.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt