Eismas

2020.08.14 11:04

Vežėjai apie COVID-19 užsikrėtusius keleivius sužino iš žiniasklaidos, specialistai vairuotojų izoliuotis neprašo

Paulius Vaitekėnas, LRT.lt2020.08.14 11:04

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) vis dažniau praneša, kad užsikrėtusieji koronavirusu, to nežinodami, lankosi parduotuvėse, turguose, važinėja viešuoju transportu. Nors vežėjai nuolat kartoja, kad viešasis transportas yra kruopščiai dezinfekuojamas, tačiau patys vairuotojai po tokių kelionių toliau kaip niekur nieko dirba, o apie jas sužino ne iš specialistų, bet iš žiniasklaidos.

Lietuvoje daugėjant COVID-19 atvejų, NVSC ne visada pavyksta atsekti viruso plitimo kelią. Tačiau, net ir specialistams sužinojus užsikrėtusiųjų maršrutus, paslaugas teikiantys darbuotojai, galimai turėję kontaktą su užsikrėtusiuoju arba buvę vienoje patalpoje su juo, informaciją apie pavojų sužino iš žiniasklaidos.

Vienas tokių atvejų, kai užsikrėtusysis važiavo viešuoju transportu, nustatytas liepos 30-ąją.

„Informaciją apie viešuoju transportu keliavusį užsikrėtusį keleivį sužinojome iš žiniasklaidos, rekomendacijų izoliuoti to maršruto autobuso vairuotojo negavome“, – LRT.lt sakė UAB „Vilniaus viešasis transportas“ atstovė Patricija Elžbieta Zarankaitė.

Pasak jos, šiuo metu nė vienas vairuotojas nėra izoliacijoje, nes, net paaiškėjus, kad viešuoju transportu ne kartą važiavo COVID-19 užsikrėtęs asmuo, NVSC specialistai rekomendacijos izoliuotis nepateikė.

Bendrovės atstovė tikina, kad peršalimo simptomus pajutusiems vairuotojams sudaroma galimybė nedirbti, o tie, kurie turi abejonių dėl savo sveikatos būklės, gali pasitikrinti pas kiekviename padalinyje esančią slaugytoją.

Vairuotojų rizika užsikrėsti maža

LRT.lt pateiktame NVSC komentare rašoma, kad vairuotojai, vežantys keleivius, nebeprekiauja bilietais, todėl tiesioginio vairuotojų kontakto su keleiviais nebėra. Jie atskirti pertvaromis nuo keleivių ir jiems turi būti sudaroma galimybė išlaikyti ne mažesnį kaip 2 metrų atstumą, dėl to laikoma, kad vairuotojų rizika užsikrėsti yra žema.

„Jei išaiškinama, kad užsikrėtęs COVID-19 asmuo keliavo viešuoju transportu, NVSC vairuotoją įvardija kaip mažos rizikos sąlytį turėjusį asmenį. Mažos rizikos sąlytį turėjusių asmenų prašoma stebėti savo sveikatos būklę ir, pastebėjus užkrečiamosios ligos simptomus, iškart kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros specialistą“, – rašoma NVSC pateiktame komentare.

Keleiviams be kaukės siūloma išlipti

„Vadovaudamiesi sveikatos apsaugos ministro nurodymais ir rekomendacijomis viešojo transporto vairuotojus nuo keleivių esame atskyrę mažiausiai 1 metro atstumu, neprekiaujame vienkartiniais viešojo transporto bilietais ir toliau keleiviams užtikriname galimybę transporte dezinfekuoti rankas. Transporto priemones ir toliau dezinfekuojame“, – viešajame transporte taikomas priemones vardijo P. E. Zarankaitė.

Tačiau saugotis ir saugoti kitus privalu ne tik viešojo transporto vairuotojams, bet ir keleiviams. SĮ „Susisiekimo paslaugos“ atstovė Miglė Bielinytė teigia, kad dauguma keleivių laikosi nustatytos tvarkos ir viešajame transporte dėvi apsaugines veido kaukes. Esą nedėvi kaukės maždaug 1-as iš 10-ies, tačiau tokiems keleiviams apie apsaugos būtinybę primena kontrolieriai.

„Jei keleivis jos neturi ar atsisako dėvėti – rekomenduoja tęsti kelionę ne viešuoju transportu. Visgi tokiais atvejais, kai kaukės neturi, keleiviai dažniausiai atsiprašo ir prisipažįsta, jog pamiršo. Neretai tokie keleiviai išlipa ir patys, be papildomų prašymų ar raginimų“, – pasakojo M. Bielinytė.

Ji taip pat ragina žmones iš anksto planuotis keliones, nesibūriuoti stotelėse ir naudotis viešajame transporte esančiu dezinfekciniu skysčiu.

„Tiek stotelėse, tiek viešajame transporte prašome laikytis saugaus atstumo, stengtis užimti sėdimas vietas, o stovint palikti erdvės šalia stovinčiam. Jei keleiviai pastebi, kad autobusas ar troleibusas pilnas, rekomenduojama palaukti kitos transporto priemonės. Artimiausiu metu intensyviausiose viešojo transporto stotelėse planuojama sužymėti saugaus laukimo vietas“, – pridūrė įmonės atstovė.