Eismas

2020.08.03 12:40

Blogėjant situacijai dėl COVID-19, Nausėda įspėja: gali tekti grįžti prie ES sienų uždarymo klausimo

atnaujinta 13.10
Augustas Stankevičius, BNS, Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.08.03 12:40

Europoje blogėjant situacijai dėl koronaviruso plitimo, gali tekti vėl svarstyti sienų uždarymo klausimą, pirmadienį pranešė prezidentas Gitanas Nausėda.

Vis dėlto jis pabrėžė, kad su tuo susijusius sprendimus Europos Sąjungos narės turės priimti kartu.

Nausėda apie blogėjančią COVID-19 situaciją: galimai teks grįžti prie sienų uždarymo klausimo

„Sienos kontrolės klausimas turi būti sekantis etapas ir jis reikalauja bendraeuropinių sprendimų. (...) Matome vidaus režimo sugriežtinimą daugelyje ES valstybių, galimas dalykas, kad prie to klausimo (sienų uždarymo – BNS) vėl teks grįžti“, – žurnalistams Birštone pirmadienį sakė G. Nausėda.

Prezidento teigimu, šiuo metu Lietuvoje privaloma saviizoliacija atvykusiems iš tam tikrų šalių veikia kaip tam tikra netiesioginė sienų kontrolė.

„Yra tiesioginė sienų kontrolė ir yra netiesioginė. Savikarantinacija gerokai pristabdo norą keliauti per sieną, kadangi atsiranda daugybė apribojimų ir patį keliavimo faktą daro nepatraukliu. Aš manau, kad šiuo metu turime sustyguotą mechanizmą, kaip yra taikomas karantinacijos instrumentas. Jis leidžia, matant statistiką ir ligos tendencijas kitose valstybėse, įtraukti į tą sąrašą vis naujas valstybes. Kai kurios šalys atsidūrė ant ribos ir gali netrukus būti įtrauktos taip pat“, – komentavo G. Nausėda.

Priekaištų neturi, tačiau ragina nepamiršti kriterijų

Anot šalies vadovo, įvertinti Lietuvos kovos su koronavirusu pastangas leistų ne tik susirgusiųjų statistika, bet ir ekonomikos pokyčiai. G. Nausėdos teigimu, užsikrėtusiųjų skaičiai rodo, kad Lietuva kovoti su pandemija sekasi neblogai, o ekonominė situacija signalizuoja, jog valdžia stengėsi apsaugoti ekonomiką nuo netikėtų smūgių.

„Kaip matote, antrojo ketvirčio BVP rezultatas patvirtina, kad Lietuvos rodikliai yra... negalėčiau jų pavadinti patenkinamais, jie yra labai neblogi, palyginti su kitomis valstybėmis. Kadangi kalbame apie antrąjį ketvirtį, valstybės įtaka, ko gero, čia buvo, bet ji dar nebuvo tokia reikšminga. Kita vertus, tam tikrai numatomi ateityje įgyvendinti sprendimai, kurie tuo metu, antrąjį ketvirtį, jau buvo diskutuojami – vienkartinių išmokų klausimas, mokestinės naštos sumažinimo klausimas – jau buvo svarstomi ir galbūt daliai žmonių tai leido jaustis tvirčiau, patikimiau, darant savo vartojimo ir kitus sprendimus“, – kalbėjo G. Nausėda.

Jis, kalbėdamas apie Lietuvos kovą su viruso plitimu ir galimus režimo pokyčius, teigė pasisakantis už griežtą kontrolę, tačiau šios, anot G. Nausėdos, įvedimas turi priklausyti nuo objektyvių kriterijų.

„Visumoje aš kol kas manau, kad susitvarkome, tik dabar svarbiausia neturi atsipalaiduoti ir galvoti, kad didžiąją darbo dalį padarėme“, – kalbėjo prezidentas.