Eismas

2020.07.12 09:23

Vogtų automobilių raktelių verslas internete – amerikietis 2 tūkst. raktelių pardavė per „eBay“

LRT.lt2020.07.12 09:23

Federaliniai agentai apkaltino Jasoną Gibbsą susikrovus 60 tūkst. JAV dolerių kapitalą, vagiant traukiniais iš Detroito keliaujančių automobilių atsarginius raktų pultelius ir parduodant juos internete, rašo „Car and Driver“.

Nuo 2017 m. gruodžio traukiniais iš netoli Detroito oro uosto esančio Naujojo Bostono, Mičigano valstijos, gabenami „Ford“, „Fiat Chrysler“ ir „General Motors“ automobiliai į paskirties vietą dažnai atvykdavo tik su vienu raktų pulteliu. Šiandien, po dvejų metų tyrimų ir kruopščios „eBay“, „Instagram“, „PayPal“ ir „Facebook“ paskyrų analizės, tyrėjai pagaliau teigia nustatę vyrą, pavogusį ir pardavusį beveik 2 tūkst. geležinkeliu gabenamų automobilių raktų pultelių.

Kaip praneša „The Detroit News“, kaltinamasis – 41 metų J. Gibbsas. Liepos 6 d. Rytų Mičigano apylinkės teismas pripažino J. Gibbsą kaltu dėl vagystės iš tarp valstijų gabenamos krovinių siuntos. J. Gibbsas dirbo bendrovėje „Auto Warehousing Company“, kuri yra Naujojo Bostono geležinkelį administruojančios įmonės „CSX Transportation“ rangovas. Kaip teigiama, dirbdamas šioje įmonėje, J. Gibbsas vogė geležinkeliu gabenamų automobilių rankų pultelius, pardavinėjo juos „eBay“ ir tokiu būdų uždirbo 60 570 JAV dolerių.

Teismui pateiktuose rašytiniuose parodymuose tvirtinama, kad ką tik Mičigane ar aplinkinėse valstijose surinkti automobiliai į geležinkelio pakrovimo platformą atvykdavo neužrakinti, paprastai su dviem kartu susegtais raktų pulteliais. Raktų pulteliai reikalingi tam, kad krovikai galėtų nuvaryti automobilius nuo autovežio, nuvairuoti į sandėliavimo vietą, o vėliau pakrauti į specialiai automobiliams gabenti skirtus geležinkelio vagonus. Automobiliai lieka neužrakinti viso proceso metu, o pakrovus juos į geležinkelio vagoną, jis užplombuojamas. Kaip rašoma parodymuose, J. Gibbso užduotis buvo sulygiuoti automobilius, „nuvarant juos į specialią vietą ir paruošiant pakrovimui į vagonus“.

2018 m. vasarį bendrovę „CSX Transportation“ pasiekė pirmieji automobilių gamintojų skundai, kad automobiliai pardavimo vietas pasiekia neturėdami antrojo raktų pultelio. Buvo pradėtas tyrimas. Vienas CSX vadovų aptiko pirmąją dėlionės detalę – „eBay“ paskyrą, pavadintą „i_love_12volts“, kurioje buvo parduodama nemažai į pavogtuosius panašių automobilių raktų pultelių. Vienintelė problema buvo ta, kad paskyra buvo registruota Kerry Reyna vardu, o toks asmuo geležinkelio bendrovėje nedirbo.

Pikapų F-150 rakteliai aptikti „eBay“

Tyrėjai susisiekė su „Ford“ Pasaulinio prekės ženklo gamybos grupės atstovais, kurie iš minėtos „eBay“ paskyros jau buvo nupirkę tris rankų pultelius. Šie pulteliai buvo siejami su pikapais F-150, geležinkeliu transportuotais iš Naujojo Bostono ir į prekybos vietą atvykusiais tik su vienu pulteliu. Ant gautų pultelių pakuotės buvo nurodytas atgalinis adresas, atvedęs tyrėjus į negyvenamą pastatą, paskutinįkart registruotą geležinkelio bendrovės darbuotojo J. Gibbso, kurio „Facebook“ drauguose buvo ir K. Reyna, vardu.

„PayPal“ paskyra, į kurią „Ford“ pervedė už pultelį prašomą sumą – @scarpone21 – užvadinta tuo pačiu vardu kaip ir J. Gibbso „Instagram“ puslapis, rašoma parodymuose. Be to, už siuntinio, kuriame buvo F-150 raktų pulteliai siuntimo paslaugas atsiskaityta J. Gibbso debetine kortele. Pasinaudoję šia informacija, 2018 m. gegužės 22 d. tyrėjai atliko kratą J. Gibbso namuose ir jį apklausė. Jis prisipažino naudojęsis draugo „eBay“ paskyra „i_love_12volts“, nes jo paties paskyra buvo blokuota už prekybą padirbtomis ausinėmis.

60 tūkst. per 6 mėnesius

Remiantis „eBay“ ir „PayPal“ įrašais, J. Gibbsas iš viso galėjo parduoti 1914 raktų pultelių, laikotarpiu nuo 2017 m. gruodžio 15 d. iki 2018 m. gegužės 16 d. pavogtų iš automobilių, Naujajame Bostone pakrautų į CSX traukinius. Didesnę jų dalį įsigijo Kalifornijoje gyvenantis asmuo, kuris vėliau šiuos pultelius taip pat pardavinėjo per „eBay“, o jų kaina svyravo tarp 69 ir 160 dolerių. Tyrėjai mano, kad galutiniai pirkėjai perprogramuos pultelius, kad šie būtų tinkami naudoti kitiems automobiliams.

J. Gibbsas buvo atleistas, praėjus penkioms dienoms po to, kai prisipažino tyrėjams, kad naudojosi „eBay“ paskyra „i_love_12volts“, kurioje pardavinėjo raktų pultelius. Nuo tada skundų dėl dingusių automobilių pultelių gamintojai nebesulaukė.

Parengė Paulius Vaitekėnas